Právě zvýšená nabídka sráží a zřejmě bude ještě výrazněji srážet cenu starších panelových bytů.
Odborníci tvrdí, že na ceny bytů měl vliv i vstup země do Evropské unie, i když v jiném směru, než si mnozí mysleli.
"Hodně lidí věřilo, že se vstupem do unie se nějak zvýší ceny bytů a proto byl o nákup velký zájem. Žádný cenový skok vzhůru ale kvůli Evropské unii nepřišel. A tak zřejmě o něco poklesnou i ceny," říká majitel plzeňské realitní kanceláře Harvilla.
Ne všechny byty ale budou lacinější - možný pokles cen se může týkat hlavně větších panelových bytů. Zájem o malé byty, na které je i navzdory vyšší ceně za metr čtvereční snadnější sehnat celkovou kupní částku, bude podle makléřů trvat. A od toho se bude odvíjet i cena.
"Také záleží na adrese. Byty v Plzni na Slovanech či Borech budou vždy dražší," uvádí František Rach z realitní kanceláře Pubec.
SLEDUJTE VÝVOJ CEN NA CENYBYTU.IDNES.CZ |
Kupují byt, do paneláku nechtějí
"Řada zájemců o vlastní bydlení raději investuje do nového, než by šla do staršího panelového bytu, kde stejně bude muset časem vynaložit peníze na opravy," dokládá František Rach z realitní kanceláře Pubec.
Byty jsou v současné době v kraji dostupné i díky výhodné výši hypotéčních úvěrů. Třeba GE Capital Bank poskytla na západě Čech za první čtyři měsíce letošního roku bezmála stovku hypoték v objemu 82 milionů korun.
"V porovnání se stejným obdobím loňského roku jde o více než čtyřicetiprocentní nárůst co do poskytnutých peněz a šedesátiprocentní co do počtu hypoték," uvádí za GE Capital Bank manažerka Eva Chaloupková.
Cena bytů v Plzni se v posledních letech pravidelně zvyšovala. Jakým tempem, to velmi záleželo na typu nemovitosti či lokalitě. Ceny nemovitostí s menší výměrou rostly rychleji, protože v této oblasti poptávka převažovala nad nabídkou.
A za několik let se tak ceny bydlení podstatně změnily. V roce 1996 bylo možné v Plzni pořídit panelákový byt o výměře 70 metrů čtverečních za 700 tisíc korun, v roce 2003 už bylo třeba vynaložit i 1,2 milionu korun. Až před několika měsíci nastal obrat.
"Před pár lety jsem navíc měl úrok hypotéky téměř osm procent. Dnes by to byly ani ne polovina," ilustruje větší dostupnost bytů Plzeňan Pavel Kovařík.