Nikdy nebudeme mít lego s armádní tematikou, říká šéf českého závodu

  18:43aktualizováno  18:43
Stavebnice Lego patří stále mezi nejvíce nakupované vánoční dárky. Kladenský závod se řadí mezi největší balírny lega, výrobu kostiček sem ale nepřesune. Při vývinu strojů na míru spolupracuje závod i s Českým vysokým učením technickým.

Michael McNulty, ředitel Lego Production v Kladně | foto:  Michal Šula, MAFRA

Na to, že přednedávnem Lego oznámilo, že nestíhá dodat všechny stavebnice pro vánoční trh, je kladenská továrna v pracovní den odpoledne až podezřele klidná.

„Hlavní finiš na Vánoce máme v listopadu, teď už vyrábíme kolekce, které půjdou na trh v lednu a únoru,“ říká šéf kladenské firmy Lego Production Michael McNulty. Zdejší pobočka je dnes jedním z klíčových závodů celého Lega. Kostičky, které stále tvoří základ lega, se zde sice nevyrábějí, ale kladenský závod se stal největší balírnou stavebnic.

Vzpomenete si, kdy jste poprvé držel lego v ruce?
Přesný rok nevím, ale zcela jistě to bylo v letech, když byly mé děti mladší. Dobře si vzpomínám, že syn měl lego i v dobách, kdy studoval na univerzitě mechatroniku, používali ho pro různé projekty a pokusy. To se ostatně děje doteď. Pořád máme hodně dospělých zákazníků. Vždy mě fascinuje, na co všechno se naše výrobky používají, je toho plný YouTube.

Michael McNulty (64)

Pan Lego Michael McNulty pracuje v Legu od roku 2007, kdy nastoupil do vedení závodu v Kladně.

Rodilý Ir vystudoval byznys na Dublin City University, v minulosti působil hlavně ve firmách zabývajících se výrobou elektroniky, například Flextronics.

Kromě Kladna pracoval pro Lego ještě v Číně, kde rozjížděl první asijský závod, měl na starost také celý nákup firmy. Letos se vrátil zpět do Kladna, jeho kontrakt končí příští rok.

Vy sám si také hrajete?
Ano, a nejen kvůli tomu, že i částečně musím, abych výrobky testoval, ale protože mě to baví. Především řady Lego Technic.

V Kladně jste působil už v době, kdy zde začínala velká expanze vaší firmy. Pak jste šéfoval nákupu celého Lega a závodu v Číně. Letos jste se zase vrátil. Kam se za tu dobu kladenský závod posunul?
Kromě toho, že je čtyřikrát větší, vidím největší posun u lidí. Jsou mnohem zkušenější, sebevědomější, mnohem lépe pochopili celou filozofii značky. A zatímco dříve sem jezdili z jiných závodů zaučovat zdejší zaměstnance, teď jezdí Češi učit do zahraničí.

Není úplně zvykem, aby se manažeři vraceli na své původní místo, co se stalo?
Po odchodu z funkce ředitele závodu v Kladně jsem byl prokuristou Lega a staral se o nákup. Hodně jsem cestoval, ale základnu jsem měl zde. Pak jsem přesídlil do Číny. Mám těsně před penzí a letos mě poslali zpátky do Kladna. Za rok můj kontrakt končí.

Je velký rozdíl mezi tím řídit továrnu v Číně, nebo v Česku?
Na první pohled ne, všechny naše továrny vypadají stejně. V Číně jsme budovali úplně nový závod, zatímco v Česku jsme už od roku 2000. Některé detaily jsou až úsměvné. Zjistil jsem například, že v Číně jsou hodně důležité kontakty s politiky a úředníky. Každá naše továrna má limitovanou edici stavebnice, ze které se dá postavit model té fabriky. Takový originální dárek pro návštěvy, pozornost pro obchodní partnery. Právě v Číně jsme těchto speciálních stavebnic potřebovali mnohem více než tady, stejně jako třeba figurek, které dáváme jako vizitky.

Můžete vy jako šéf výrobního závodu nějak ovlivnit, jaké stavebnice bude Lego vyrábět?
Částečně ano. Hlavní vývoj nových produktů máme v Dánsku, ale i my se k němu můžeme vyjádřit, především z pohledu výroby.

Kolik nápadů nakonec neprojde?
Přesné číslo po mně nechtějte, to je určitě tajemství. Ale je jich poměrně dost. Není to tak, že bychom zařadili do prodeje cokoliv, s čím vývojáři přijdou.

Stále rozšiřujete typy stavebnic, je nějaké téma, kterému se vyhýbáte?
Nikdy nebudeme mít nic s armádní tematikou, žádné vojáky nebo něco politického. Chceme u dětí podporovat hru, ne násilí.

Liší se nějak český trh z hlediska poptávky po vašich stavebnicích? O kterou je největší zájem?
Obchod má na starosti Lego Trading. Ale pokud vím, prodeje v Česku letos rostou velmi rychle, růst bude určitě dvouciferný. Stejně jako jinde v Evropě je nejprodávanější Lego City, větší odlišnosti jsou spíše mezi kontinenty.

Je rozdíl v tom, co se prodává na Vánoce a co během roku?
Dost velký. Na Vánoce jdou na odbyt hlavně větší stavebnice, během roku spíše menší balení.

Pro většinu lidí je těžko pochopitelné, že plastové výlisky stojí tolik. Dá se říct, s jakou marží vyrábíte?
To opravdu ne. Nejde se ale dívat jen na cenu materiálu a výrobních nákladů, do ceny musíte rozpustit náklady na vývoj či obchod nebo distribuci. Kdyby měli lidé problém, nebudou nás kupovat. Ale my stále rosteme.

Neobáváte se, že růst může v brzké době skončit?
Nic tomu zatím nenasvědčuje. Světová populace roste a nám se daří dostávat i na trhy, kde jsme nebyli, nebo měli velmi slabé zastoupení.

Lego svoji renesanci po velké ekonomické krizi založilo na tom, že se vrátilo ke kořenům, tedy kostičkám. Ale ve stavebnicích přibývá i různých figurek a dalších věcí.
Kostičky jsou stále základ každé stavebnice. Na druhou stranu víme, že děti tráví čím dál víc času s různou elektronikou. Je to trend, který zkoušíme hlavně na americkém trhu, kde propojujeme stavebnice s aplikacemi do tabletu či mobilu.

Fotogalerie

Kladenský závod je největší balírnou lega, v níž se jednotlivé díly dávají dohromady do stavebnic. Nepřemýšlíte o tom, že byste přidali ještě další činnosti?
Máme tu ještě část, kde stavíme velké modely pro Legolandy nebo obchody. To byla jedna z prvních činností, která tu začínala, jelo se na jednu směnu. Dnes nestíhá, jede se na tři směny.

A nemáte v plánu, že byste sem přesunuli i výrobu kostiček?
Momentálně máme velmi dobré rozložení výrobních závodů. V Kladně dáváme dohromady hlavně díly vyrobené v Maďarsku a Dánsku, částečně i některé díly pro Lego Technic z Mexika. Není důvod to měnit, současný model se osvědčil. Nicméně jsme oznámili plán na vytvoření servisní organizace, která bude i v Kladně, mělo by jít hlavně o sdílené služby, jako je účetnictví či finance.

Jak jste s tímto plánem daleko?
Jsme ve fázi projektování, chtěli bychom, aby to bylo v našem areálu, aby naši firmu znali. Do konce roku 2018 bychom měli postupně nabrat až 200 lidí.

V Kladně stavíte další velký sklad, tím expanze končí?
Ano, bude to poslední budova, víc se nám toho sem nevejde. Měli bychom ho otevírat v květnu, přijmeme ještě další lidi, ale to bude poslední větší nábor.

Znamená to konec dalšího růstu?
To ne. Stále ještě je tu prostor pro zvýšení výroby, využití nových strojů, lepší organizaci. Letos čekáme růst o dvanáct až patnáct procent v tržbách, čistě v materiálu o dvacet procent. Příští rok bude podobný.

Výroba je čím dál automatizovanější, budete potřebovat stále tolik zaměstnanců?
Určitě. S tím, jak poroste výroba, je potřeba mít i lidi na obsluhu strojů a podobné profese. Myslím, že počet zaměstnanců, tedy 2 500, zůstane v dalších letech podobný.

Mají lidé z kladenského závodu šanci dostat se i do jiných fabrik a budovat kariéru v rámci vaší firmy?
Samozřejmě. Letos jsme poslali spoustu našich lidí do Číny, aby pomáhali v tamějším závodě se seřizováním strojů. Kladeňáky máme i v mexické fabrice. Náš závod se stal zásadním pro vývoj strojů na třídění a balení, máme tu vlastní vývoj, kde je zaměstnáno 25 lidí, a plánujeme, že ho ještě rozšíříme. Sice se v Česku nevyvíjejí produkty, ale technologie pro závod je neméně důležitá. Hodně si zakládáme na tom, že většinu strojů jsme si sami vyvinuli. Hodně na tom spolupracujeme například s Českým vysokým učením technickým.

Proč v Kladně neděláte nic, co se týká stavebnic Lego Duplo?
Je to kvůli bezpečnosti. Duplo je pro menší děti a nemůžeme riskovat, aby se do stavebnic pro ně zamíchaly menší dílky z Lega, které by mohly vdechnout.

Lego oznámilo, že chce do roku 2030 vyvinout nový materiál, který nebude z ropy, bude ekologičtější a nahradí současné kostičky. Je to reálné?
Pracujeme na tom, vyvíjí se to v Dánsku. V padesátých letech minulého století také nikdo nevěřil, že bude člověk chodit po Měsíci. Podmínky jsou jasné: musí to být materiál plně kompatibilní s tím, co vyrábíme desítky let.

Autor:

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Další z rubriky

Vydržet let střemhlav. Aero testuje nový lehký bitevník L-39

Nový bitevník L-39NG Aera Vodochody

Simulace vybírání střemhlavého letu, schopnosti omezit nebezpečné vibrace nebo zvládání srážky s ptákem bez poškození....

Sencor stahuje od zákazníků dva typy mobilní klimatizace, mohou začít hořet

Mobilní klimatizace Sencor, kterou společnost Fast ČR stahuje z trhu

Společnost Fast ČR, která je v tuzemsku autorizovaným distributorem spotřebičů Sencor, stahuje z trhu a od zákazníků...

Bytovkám zdraží teplo. Vládní návrh budí emoce

Ilustrační snímek

Vláda ruší domovním kotelnám daňovou výjimku. Opatření může podle odhadů zdražit teplo desítkám tisíc domácností....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz