Pátek 18. června 2021, svátek má Milan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 18. června 2021 Milan

O přídavky přijde třetina rodin

  12:28
Pro spoustu českých rodin to bylo nečekané a nepříjemné překvapení. Více než 650 tisíc z nich od Nového roku přijde o přídavky na děti. A to je zhruba třetina všech, které dnes peníze od státu dostávají.
dítě, peníze, rodina

dítě, peníze, rodina

Hranice příjmu, od které mají rodiče na přídavky nárok, od zítřka výrazně klesá. A to je velká novinka, protože zhruba 40 let měly na přídavky na děti nárok skoro všechny rodiny. Na přídavky dnes dosáhne i rodina se dvěma dětmi a čistým příjmem pod 36 tisíc korun. Od ledna stát dá peníze jen těm, které berou 22 tisíc a méně. Nárok na dávku ztratí drtivá většina domácností, kde oba rodiče pracují.

Rodiny s penězi počítaly
Mnohé rodiče změna pro pobírání dávek nemile překvapila. "Sotva vyjdeme od výplaty k výplatě. A teď přijdeme o dětské přídavky - tedy o něco přes tisíc korun - kterými jsme dvěma dětem hradili obědy ve škole a dopravu," zlobí se jedna ze čtenářek MF DNES, matka třináctiletého a šestnáctiletého dítěte. "Je to nepříjemné, protože manžel bere 15 tisíc a já devět a půl čistého. A přídavky jsme brali léta," dodává.

Na přídavky na děti mají dnes nárok rodiny s příjmy až do 4násobku svého životního minima, do této kategorie spadá téměř 90 procent českých rodin. Tato hranice se sníží.

Nově budou přídavek moci získat jen rodiny, které nepřekročí 2,4násobek životního minima. Těm, kdo již nyní dávku pobírají, úřad sám přepočítá, zda jejich nárok trvá, a pošle jim dopis o nové výši přídavků nebo o tom, že na ně ztrácejí nárok.

Měsíční dávky budou od ledna vypláceny v pevné výši, a to podle věku dítěte. Na dítě do 6 let dostane rodina 500 korun měsíčně. Na školáka do 15 let dostane 610 korun měsíčně a na studenta do 26 let 700 korun za měsíc.

O tom, zda peníze rodina na dítě dostane, rozhodují čisté příjmy žadatele a jeho rodiny za předchozí kalendářní rok. Rodičovský příspěvek se do příjmů započítává, případné výživné nikoli. Přídavky se vyplácejí měsíčně, příjmy se posuzují v ročních cyklech vždy od října do září a v říjnu následujícího roku se příjmy rodiny prověřují znovu, o přídavky však můžete zažádat kdykoli, a to i za tři měsíce zpětně.

Životní minimum je pro každou rodinu jiné - podle počtu a věku dětí, záleží i na tom, kolik členů domácnost má. Například čtyřčlenná rodina s dětmi ve věku 8 a 16 let měla dosud na přídavky nárok, když byly její měsíční příjmy do 38 760 korun, v roce 2008 dávku získá jen v případě, že nebude mít měsíčně více než 23 256 korun.

Ministerstvo: Rodiny chudnout nebudou
Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas se snaží nespokojené rodiče uklidnit. Podle něho rodiny nezchudnou. Budou totiž mít vyšší "daňové slevy na děti". Ty by výpadek přídavků měly nahradit.

Jinak řečeno, rodinám s dětmi výrazněji klesnou daně a zůstane jim díky tomu více z jejich výplat. "Na tom, aby všechny rodiny skončily v plusu, jsme si dávali nejvíce záležet. Čisté příjmy vzrostou všem rodinám, kde aspoň jeden z rodičů vydělává," uvedl Nečas.

I přes uklidnění ministra se najdou rodiny, které na změny doplatí. Jsou to domácnosti, kde jeden z rodičů vydělává nad 20 tisíc a druhý pracuje jen na částečný úvazek. Nyní využívají společné zdanění manželů. O tuto možnost však přijdou a o přídavky také. Prodělají několik set korun měsíčně. Dosud se přídavky pohybovaly od 256 do 810 korun na dítě.

Rodiny přijdou i o další peníze, které ještě letos dostávaly. Například o takzvané pastelkovné. Stát přidával budoucím prvňákům tisíc korun na školní pomůcky. Poslední, kdo má na dávku nárok, jsou rodiny s dítětem, které nastoupilo do první třídy letos v září. Pokud mezi ně patříte a o dávku jste ještě nepožádali, máte čas do konce června 2008. Na příspěvek však mají nárok jen ty rodiny, které dostávají přídavek na dítě, tedy nedosahují čtyřnásobku životního minima. Je však možné, že v budoucnu 80 milionů korun dosud vyčleněných na tento příspěvek půjde přímo do škol.


Co se mění v sociální oblasti

PŘÍDAVKY NA DĚTI

Nárok budou mít jen rodiny s příjmy do 2,4násobku životního minima. Dávky se odvíjejí od věku dítěte: Na dítě do 6 let - 500 korun na školáka do 15 let - 610 korun na studenta do 26 let - 700 korun Příklad: Tříčlenná rodina s pětiletým dítětem bude mít na příspěvek nárok pouze tehdy, když její příjem nepřekročí 17 000 korun měsíčně.

PORODNÉ A MATEŘSKÁ

Mění se výše porodného. Nově bude od 1. ledna vypláceno na každé dítě místo dosavadních 17 500 korun jen 13 tisíc korun. To znamená, že například za dvojčata dostane rodina 26 tisíc korun. Změny se týkají i peněžité pomoci v mateřství. Ta je sjednocena pro vdané i osamělé matky na 28 týdnů. Ženám, které porodí vícerčata, zůstává nárok pobírat mateřskou i nadále 37 týdnů. Nezaměstnané matky však nebudou mít nově na peněžitou pomoc v mateřství nárok vůbec. Dosud ho měly za předpokladu, že byly vedeny v evidenci úřadu práce a v posledních dvou letech před porodem byly alespoň 270 dnů nemocensky pojištěné. Nyní budou od měsíce, kdy se jim dítě narodí, pobírat rovnou rodičovský příspěvek.

POMOC V HMOTNÉ NOUZI

Od Nového roku se také zpřísňují podmínky pro lidi, kteří pobírají dávky pomoci v hmotné nouzi, jsou dlouhodobě nezabezpečení a dostatečně se nesnaží najít si vlastní práci. Pokud tedy nebudou pracovat 12 a více měsíců, bude se při stanovení výše dávky vycházet pouze z existenčního minima (2 020 korun). Nová pravidla se nevztahují na lidi, kterým je více než pětapadesát let, kteří jsou částečně invalidní, a na rodiče, kteří pečují o děti do dvanácti let. Důvod? Tito lidé jsou kvůli věku nebo svému zdravotnímu postižení často na trhu práce znevýhodňováni oproti ostatním. Další změnou je, že se ruší ustanovení, podle kterého se po dvanácti měsících nezaměstnanosti dávka pomoci v hmotné nouzi zvyšovala o šest set korun.

POHŘEBNÉ

Co je zrušeno téměř úplně, je pohřebné. Doposud bylo poskytováno každému, kdo vypravil pohřeb člověku s trvalým pobytem v České republice, nebo byl-li pohřeb v Česku. Podle nového zákona bude mít na příspěvek nárok už jen rodič nezaopatřeného dítěte nebo nezaopatřené dítě, kterému zemře rodič. I zde je ale stanovena podmínka: zemřelá osoba musí mít ke dni úmrtí trvalý pobyt na území České republiky. Jediné, co se nemění, je výše této dávky. I nadále, stejně jako tomu bylo letos, bude výše příspěvku pět tisíc korun. Jaký je důvod pro zrušení tohoto příspěvku? Podle ministerstva práce a sociálních věcí má pohřebné zůstat jen pro případy, kdy náklady na pohřeb významně a jednorázově zatíží rozpočty rodin pečující o nezaopatřené dítě.

PŘÍSPĚVEK NA PÉČI

Například po dobu hospitalizace v nemocnici nebo pobytu ve vězení či protialkoholní či protidrogové léčebně už nebude možné dostávat příspěvek na péči. Zároveň se zpřísní i kontrola využívání tohoto příspěvku. Pokud nebude jasně vysvětleno, jakým způsobem je dávka využívána, bude její výplata po předchozím písemném upozornění zastavena. A to do doby, než její příjemce doloží, jak bude využita. Nově je také rozšířen okruh osob, na které přechází nárok na nevyplacené částky příspěvku v případě úmrtí oprávněného člověka. Rozšíření se týká osoby blízké, která sice v době smrti nežila s příjemcem dávky v domácnosti, ale o tohoto člověka nějakým způsobem přesto pečovala.


  • Nejčtenější

Manželka majitele Alzy promluvila o fungování firmy, se Zavoralem se rozvádí

Majitel tuzemského internetového gigantu Alza.cz Aleš Zavoral patří se svým jměním mezi nejbohatší Čechy. Na rozdíl od...

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Ronaldo odsunul láhve Coca-Coly. A akcie společnosti se propadly

Portugalský fotbalista Cristiano Ronaldo během pondělní tiskové konference odsunul stranou dvě láhve Coca-Coly, podal...

Už jen drobné úpravy. Podívejte se do českého Primarku den před otevřením

Irský módní řetězec Primark připravil slavnostní otevření na 17. června, redakce iDNES.cz však do prodejny nahlédla...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Škodě Auto chybí díly, ruší směny. Nejtěžší chvíle za 30 let, míní Povšík

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto se potýká s nedostatkem dílů a ruší kvůli tomu další směny. Dodávky komponentů...

Znásilnil mě lékař. Prvně mě muž osahával v deseti. Oběti popsaly své zážitky

Premium Ve vlaku, v práci, u lékaře, na táboře. Sexuální obtěžování zažívají především dívky již ve velmi mladém věku, často se...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  • Další z rubriky

Benzin i nafta dál zdražují. Natural stojí nejvíc od půlky loňského ledna

Pohonné hmoty u čerpacích stanic v Česku nepřestávají zdražovat. Průměrná cena benzinu Natural 95 vzrostla v uplynulém...

Do Česka míří nový polský obchod. Nabídne oděvy, kosmetiku i hračky

Nová maloobchodní síť HalfPrice z polské skupiny CCC míří do České republiky. První obchod otevře koncem září v Praze v...

Část české ekonomiky se zotavuje. HDP meziročně i mezičtvrtletně pokleslo

V prvním čtvrtletí letošního roku se část ekonomiky, především průmysl a zahraniční obchod, začala zotavovala po...

Sekyra Group nabízí dluhopisy za půl miliardy, peníze vloží do nových čtvrtí

Realitní skupina Sekyra Group shání finanční prostředky na rozvoj nových městských čtvrtí v širším centru Prahy,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Moderátor Aleš Cibulka skončil na jednotce intenzivní péče

Čtyřiačtyřicetiletý Aleš Cibulka měl v sobotu v rozhlasovém pořadu Tobogan dělat narozeninový rozhovor s herečkou Marií...

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Toto XXL mi lichotí, říká Farna. Je tváří billboardu na Times Square

Ewa Farna (27) se s písní Tělo dostala až na slavnou obří reklamní obrazovku na newyorské Times Square. Spotify zde...