Rodičovský příspěvek třikrát jinak

  12:28aktualizováno  12:28
Už jenom měsíc mají rodiny čas na to, aby si na úřadech zažádaly o rodičovský příspěvek. Právě tato dávka se od Nového roku mění ze všech sociálních dávek nejvíce. Rodič si bude muset nově vybrat, jak vysoký příspěvek a po jak dlouhou dobu bude pobírat. Která z variant je pro koho výhodná a naopak nevýhodná?
dítě, peníze, rodina

dítě, peníze, rodina

MF DNES přináší seznam rad, které vám pomohou se rozhodnout.

Dvouletá rodičovská
Jde o takzvané zrychlené čerpání: do dvou let věku dítěte pobírá rodič příspěvek ve výši 11 400 korun měsíčně. O tuto formu může požádat pouze rodič, který má nárok na mateřskou ve výši alespoň 380 korun denně. To znamená, že před odchodem na mateřskou měl mzdu alespoň 16 400 korun měsíčně.

Pro koho je výhodná?

Například pro rodiče, který bral dvacet tisíc korun hrubého měsíčně a chce se brzy vrátit do práce na dobře placené místo. Výhodou je, že bude brát nejen vysokou mateřskou, kterou nově budou svobodné i vdané matky pobírat shodně 28 týdnů, ale do dvou let věku dítěte i poměrně vysokou rodičovskou, tedy 11 400 korun měsíčně. Rodič tak celkem dostane 216 600 korun.

Pro tuto variantu se mohou rozhodnout i rodiny, které plánují mít děti rychle za sebou. Ty na ní vydělají nejvíce. Pokud se totiž během dvou let, kdy pobírá rodič zrychlenou variantu, rodičům narodí druhé dítě a opět si vyberou tuto variantu, dostanou dohromady během čtyř let 433 200 korun.

Kdy je nevýhodná?

Když bude dítě nemocné, stane se mu nějaký úraz nebo rodič do zaměstnání nebude moci nastoupit, přestane ve dvou letech věku dítěte pobírat rodičovský příspěvek. Nevýhodou také je, že se pro tuto variantu rodič musí rozhodnout brzy - do 22. týdne věku dítěte.

Na co si dát pozor?

Rodič se pro tuto variantu musí rozhodnout do 22. týdne života dítěte. Musí mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství, platit si nemocenskou. Zažádat o ni může však jen ten, jehož hrubá mzda byla před nástupem na mateřskou alespoň 16 400 korun měsíčně.

Tříletá rodičovská
Říká se jí klasické čerpání: do tří let věku dítěte bude rodič pobírat 7 600 korun měsíčně. O tuto formu může požádat pouze rodič, který má nárok na mateřskou nebo na nemocenskou poskytovanou v souvislosti s porodem.

Pro koho je výhodná?

Tuto variantu bude podle odhadů čerpat největší množství rodičů. Je výhodná hlavně proto, že bude rodič doma s dítětem tři roky, po které bude pobírat stejnou sumu. Ta je podobná, jako berou rodiče nyní. Výhodou také je, že si rodiče mohou během rodičovské libovolně vydělávat. Dohromady rodič za tři roky rodičovské dostane 235 600 korun, což je nejvíce ze všech tří variant. Kdy je nevýhodná?

Pokud se nakonec rozhodnete zůstat doma s dítětem déle než tři roky. Čtvrtý rok totiž nedostanete žádný příspěvek. Stát za vás ale bude během tohoto roku platit sociální a zdravotní pojištění.

Na co si dát pozor?

Na tříletou variantu nedosáhnou rodiče, kteří si neplatili nemocenské pojištění nejméně 270 dnů během posledních dvou let.

Pokud nepožádáte o tuto variantu nejpozději v měsíci, ve kterém bylo vašemu dítěti 21 měsíců, budete automaticky pobírat nejpomalejší variantu dávek. Pozor by si měl dát také každý rodič, který si bude chtít přivydělávat a neměl by se mu kdo postarat o dítě. Do předškolního zařízení je totiž možné dát dítě mladší tří let nanejvýš na pět dnů v měsíci.

Čtyřletá rodičovská
Jedná se o pomalejší čerpání - rodič bude doma s dítětem do jeho čtyř let. Do roka a 9 měsíců věku dítěte bude pobírat 7 600 korun měsíčně, pak do jeho čtyř let 3 800 korun měsíčně. Pro koho je výhodná?

Například pro rodiče, který chce být doma s dítětem co nejdéle. Nebo když druhý partner vydělává dostatek peněz a rodič se buď za každou cenu nemusí, nebo nechce vrátit do práce. Výhodná je i pro toho, kdo se do práce vrátit nemůže. Třeba proto, že firma, ve které pracoval, zkrachovala.

Rodič tak má dostatek času si najít novou práci. Výhodná je také pro svobodné a nezaměstnané matky, které nemají nárok na mateřskou. Ty totiž „najedou“ na toto čerpání rodičovské hned po porodu. Přestože bude rodina pobírat ke konci rodičovské nejméně peněz (3 800 korun měsíčně), celkový objem peněz, které stát rodině vyplatí, je hned po tříleté variantě nejvyšší - dohromady 224 200 korun.

Kdy je nevýhodná?

Pokud se rodina dostane do finanční tíže a rodič, který je s dítětem doma, si nemůže z nějakého důvodu přivydělávat. Nebo pokud je doma s dítětem matka samoživitelka, přivydělávat si chce, ale nemá nikoho, kdo by jí dítě během dne pohlídal, protože pracuje delší dobu, než po kterou může dát dítě do jeslí či školky.

Na co si dát pozor?

Pokud rodič nemá nárok na mateřskou, bude tuto variantu rodičovské čerpat automaticky, a to hned po porodu. Pokud si budete chtít přivydělávat na rodičovské, nesmíte zapomenout na to, že dítě starší tří let můžete dát do předškolního zařízení nanejvýš na pět dnů v měsíci a od jeho tří let na čtyři hodiny denně.

Zdravotně postižené dítě Pokud bude vaše dítě uznáno dlouhodobě zdravotně postiženým nebo dlouhodobě těžce zdravotně postiženým, máte nárok na vyplácení rodičovského příspěvku v základní výměře 7 600 korun až do 7 let věku dítěte. A to i bez ohledu na variantu zvolenou před posouzením zdravotního stavu dítěte.

Na co nezapomenout:

Žádost o pobírání rodičovského příspěvku si musí podat všichni rodiče do konce ledna na příslušný úřad. I ti, kdo již dávky pobírají.

Jednou provedená volba je nevratná a nelze ji měnit ani při střídání rodičů v pobírání příspěvku.

22. týden a 21. měsíc věku dítěte - to jsou termíny, kdy si musíte o jednotlivé varianty rodičovské zažádat.


Když už máte děti

Dítě dovrší tři roky do dneška - měsíčně 3 800 Kč až do čtyř let věku dítěte.

Dítěti bude před 1. lednem 2008 rok a 9 měsíců, ale nebudou mu tři - do tří let 7 600 Kč měsíčně a potom do čtyř let 3 800 Kč měsíčně.

Dítěti nebude k 1. lednu 2008 ještě 21 měsíců - buď bude pobírat 7 600 Kč měsíčně do tří let věku dítěte - nebo 7 600 Kč do 21 měsíců věku dítěte a pak 3 800 Kč měsíčně až do jeho čtyř let.

Dítě se narodilo po 1. 7. 2007 - zvolí buď možnost rychlejšího čerpání rodičovského příspěvku -11 400 Kč měsíčně do dvou let věku dítěte - nebo 7 600 Kč do 21 měsíců věku dítěte a potom se budou moci rozhodnout, zda zvolit čerpání základního příspěvku do tří let, nebo ponechat variantu pomalejší do čtyř let věku dítěte.


Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Proslulé kladenské věžáky čeká rekonstrukce, bývaly symbolem komfortu

Šest rozdělovských věžáků vyrostlo mezi lety 1953 a 1958. Městský architekt...

Kladenské věžové domy čeká v nejbližších letech rekonstrukce, její rozsah zatím není daný, město nechává prověřit stav...

Česká ekonomika loni zbrzdila o třetinu, letos takový propad nenastane

Většina dělníků je proškolených na více činností a mohou se v rutinních úkolech...

České hospodářství letos podřadilo o několik stupňů. Hrubý domácí produkt klesl na 3 procenta z předloňských 4,5...

Místo váhy velikost. Pošta změní způsob oceňování balíků

Česká pošta. Předvánoční provoz v malešické třídírně.

Česká pošta od března změní výpočet ceny posílaných balíků. Namísto hmotnosti se bude nově určovat podle velikosti....

Najdete na iDNES.cz