Neděle 13. června 2021, svátek má Antonín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 13. června 2021 Antonín

40 otázek o rodičovských dávkách

  12:28
Kdy se musí rodič rozhodnout, kterou variantu pobírání rodičovského příspěvku si vybere? Může při pobírání dávek také pracovat? Kolik budou rodiče brát nyní porodné? MF DNES přináší 40 odpovědí na nejčastější otázky týkající se rodičovského příspěvku, mateřské a porodného.
dítě, peníze, rodina

dítě, peníze, rodina

Budeme mít miminko

1. V březnu budu rodit, jaké bude tou dobou porodné?

Od Nového roku bude porodné na každé dítě 13 000 korun.

2. Jsem vedena na úřadu práce, jsem sama a nemám ani minimální příjem. Jak to bude s mou rodičovskou?

Na mateřskou nebudete mít nárok. Hned po porodu si musíte zažádat o rodičovský příspěvek. Nemáte však možnost výběru a platí pro vás pouze pomalejší čtyřletá možnost čerpání.

3. Je možné, když bude mít žena co dva roky dítě, aby brala 11 400 korun třeba šest let?

Ano, to je možné.

4. Narodí se mi dvojčata. Dostanu prý nižší porodné?

Od 1. ledna 2008 bude porodné 13 000 korun za každé dítě, postaru byl u vícerčat příspěvek vyšší.

5. Může jít na rodičovskou dovolenou i muž?

Ano. Je na rozhodnutí rodiny, kdo na rodičovskou půjde. Stejně jako ženy musí však i muži splňovat několik požadavků. Například si platit nemocenské pojištění, jinak by mohli žádat jen o čtyřletou variantu.

6. Když porodím a budu si muset vybrat, jak dlouho budu doma, vyberu si dva roky. Ale co když se pak zjistí, že dítě je trochu zaostalejší...

V případě, že budete dostávat příspěvek ve zvýšené výměře a v průběhu toho rozhodne posudkový lékař o nepříznivém zdravotním stavu dítěte (II. nebo III. stupeň), vznikne vám nárok na rodičovský příspěvek až do 7 let věku dítěte v základní výměře. Pokud bude dítě jen pomalejší, ale lékař neuzná, že by mělo "nepříznivý zdravotní stav", máte smůlu, po dvou letech už na žádný příspěvek nárok nemáte.

7. Kolik týdnů před termínem porodu začíná mateřská dovolená u svobodných matek?

Od Nového roku bude celková doba mateřské i u svobodných matek 28 týdnů, nastupuje se na ni obvykle šest týdnů před plánovaným termínem porodu.

8. Jsem studentka VŠ. Když bych ihned po studiích porodila, budu dostávat určitou částku. Zvyšuje se mateřská na základě toho, jaký bych měla hrubý plat v zaměstnání, nebo je to jedno?

Určitě by se vám vyplatilo rok před odchodem na mateřskou pracovat. Pokud půjdete rovnou ze školy, dostanete mateřskou jen ve výši 7 600 a rodičovský příspěvek si nebudete volit, dostanete nejpomalejší variantu, tedy 7 600 do 21 měsíců, 3 800 do 4 let. Mateřskou, pokud budete pracovat, můžete mít o dost vyšší, strop je 14 370 korun.

9. Jak dlouho před porodem bych musela být zaměstnaná, abych mohla čerpat tříletou variantu?

Před odchodem na mateřskou byste měla mít odpracováno 270 dní.

10. Budu rodit v únoru 2008. Dokdy musím zažádat o rodičovský příspěvek? Jaké podmínky musím splnit u tříleté varianty?

Žádat budete po narození dítěte. Při tříleté variantě musíte splnit podmínku, že jste měla nárok na mateřskou.

11. Kdo má a kdo nemá nárok na peněžitou pomoc v mateřství?

Na mateřskou má nárok rodič, který si platil nemocenskou.

12. Bude možné si k rodičovskému příspěvku neomezeně přivydělávat? Bude, ale musíte splnit podmínku, že se o dítě bude starat celý den zletilá osoba. Dítě do tří let věku můžete přitom dát do jeslí nebo školky až na pět dní v měsíci, dítě starší tří let buď na pět dní v měsíci, nebo na čtyři hodiny denně.

13. Bude mít vliv na nárok na rodičovský příspěvek případný příjem žadatele? Příjem žadatele má vliv jen v případě, že chcete nejrychlejší rodičovskou dovolenou, tedy na dva roky.

Jsem doma s dítětem

14. Jsem na mateřské dovolené, od října pobírám rodičovský příspěvek. Týká se i mě výběr délky jeho vyplácení?

Ano, týká se všech, tedy už i dětí narozených před datem účinnosti nového zákona. O příspěvek si musíte znovu požádat, vybrat si budete moci ze tří- a čtyřleté varianty.

15. Mám dvojčata. Budu dostávat jeden rodičovský příspěvek, či dva?

Příspěvek se vyplácí jen jednou.

16. Rodičovský příspěvek bych měla pobírat od 4. ledna 2008. Do kterého dne musím podat žádost.

Do konce ledna.

17. Chceme po prvním dítěti hned za dva roky druhé, ale nevíme, zda se to povede v termínu, kdy budu žádat o zrychlené vyplácení rodičovského příspěvku na první dítě...

Měnit délku vyplácení rodičovského příspěvku v průběhu nelze. Pokud se rozhodnete pro dvouletou variantu, vyplácení skončí v okamžiku druhých narozenin dítěte.

18. Je pravda, že kvůli změnám v rodičovském příspěvku bude nutné znovu vyplnit formulář na dávku?

Ano, je to tak. Pokud budete splňovat podmínky volby jednotlivé varianty čerpání příspěvku.

19. Obdržíme nějaký formulář kvůli změně délky rodičovské?

Všichni, kdo už rodičovský příspěvek pobírají, by měli během prosince dostat formulář i s pokyny a dopisem poštou. Pokud jste ho nedostali, raději si pro něj zajděte na příslušný úřad.

20. Mojí dceři je nyní 6,5 měsíce. Mám možnost si ještě zvolit nejrychlejší variantu - tedy na 2 roky?

Bohužel. Dvouletou variantu si můžete vybrat jen do 22. týdne věku dítěte.

21. Je pravda, že když jsem neměla nárok na mateřskou, nemohu se rozhodnout, jakou variantu rodičovské zvolím?

Pokud jste neměla nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM), skutečně si nebudete moci vybrat variantu. Do 21 měsíců dítěte budete dostávat 7 600 korun měsíčně a potom až do jeho čtyř let 3 800 měsíčně.

22. Mužům se prý doba na rodičovské nezapočítává do odpracovaných let?

Ne, roky, které je muž doma s dítětem, se do důchodu započítávají.

23. Mám čtyřměsíční dítě. Můžu si podat žádost o dávky bez zvolené délky a tu pak zvolit až před 21. měsícem dítěte?

Žádost o rodičovskou si musíte podat každopádně, a to do konce ledna. Variantu, pro kterou se rozhodnete, až v době, kdy dítěti bude 21 měsíců.

24. Mám syna a ráda bych si zvolila tříletou variantu. Máme v plánu, že do dvou let znovu otěhotním. Mohu si pak opět vybrat tříletou variantu?

Ano. Příspěvek berete vždy na nejmladší dítě v rodině. Na každé dítě si můžete vybrat jinou variantu.

25. V lednu mi končí mateřská a chtěla bych rychlé čerpání rodičovského příspěvku do dvou let. Jak mám postupovat?

Aby vám vznikl nárok na rodičovský příspěvek, musíte vyplnit formulář s žádostí o rodičovské příspěvky. Zároveň si musíte o dvouletou variantu zažádat. Podmínkou je, že vaše hrubá mzda před nástupem na mateřskou byla alespoň 16 400 korun.

26. Za tři týdny mi končí mateřská a budu se muset rozhodnout, jak dlouho zůstanu doma. Můžu uvažovat o dvou letech, nebo pro mě platí stará pravidla?

Pokud vašemu dítěti bylo v prosinci 22 týdnů, do možnosti volby zrychlené varianty se vejdete (platí, že požádat o ni můžete v měsíci následujícím po tom, kdy bylo vašemu dítěti 22 týdnů). Pokud splníte podmínku výše hrubé mzdy před odchodem na mateřskou (více než 16 400 korun), budete od ledna dostávat 11 400 korun měsíčně až do dvou let dítěte.

27. Jsem na mateřské dovolené, od 8. 2. 2008 budu pokračovat v rodičovské. Chtěli bychom se na rodičovské s manželem po roce vystřídat. Je to podle novelizace možné?

Ano, vystřídání rodičů je možné.

28. Synovi budou v březnu dva roky, jaké budu brát peníze?

Vašemu synovi už bude 1. ledna 2008 více než 21 měsíců, budete tedy dostávat do jeho tří let 7 600 korun a pak do čtyř let 3 800 korun.

29. Mám sedmiměsíční dceru a chtěla bych s ní být tři roky doma. Co když ale po třech letech nenajdu práci? Lze pak mateřskou prodloužit?

Jednou provedenou volbu nelze měnit. Po skončení rodičovské dovolené se vrátíte do svého původního zaměstnání, nebo se můžete hlásit na úřadě práce.

30. Je-li již rodičovský příspěvek vyplácen, je nutné při nové žádosti znovu úřadu předkládat doklady od zaměstnavatele (potvrzení příjmů)?

Většina úřadů by tento doklad požadovat neměla, protože tento údaj už od rodiče mají.

31. Když si zvolím variantu doma do tří let věku dítěte a dcera je narozená začátkem března a v březnu mi ji nevezmou do školky, budu do nového školního roku, než ji dám do školky a půjdu do práce, bez peněz?

Ano, ale celkem od státu dostanete při tříleté variantě 235 600. Pokud se však bojíte, že zůstanete bez peněz, můžete si zvolit čtyřletou variantu.

32. Musím nahlásit na úřadě, že chci být doma tři roky, pokud už na mateřské teď jsem a začíná mi třetí rok?

Ano, všichni rodiče musí o příspěvek znovu požádat. Pokud bude vašemu dítěti 1. 1. 2008 více než 21 měsíců, budete pobírat příspěvek do jeho tří let 7 600 korun měsíčně a pak do čtyř let 3 800 korun měsíčně.

33. Synovi budou v březnu dva roky, jaké budu brát peníze?

Vašemu synovi už bude 1. ledna 2008 více než 21 měsíců, budete tedy dostávat do jeho tří let 7 600 korun a pak do čtyř let 3 800 korun.

34. Mám pětiletého syna, který má třetí stupeň postižení. (Tzn. příspěvek na péči 9 000 Kč. Já pobírám do sedmi let věku polovinu rod. příspěvku.) Bude to od ledna stejné?

U zdravotně postižených dětí má rodič nárok na příspěvek 7 600 korun do sedmi let jeho věku, a to bez ohledu na dříve zvolenou možnost čerpání příspěvku. Platí to i v případě, že dítě není nejmladším v rodině.

Máme dítě a čekáme další

35. Dokdy mi musí zaměstnavatel držet místo, pokud budu mít víc dětí po sobě?

Musí vás zařadit na místo podle pracovní smlouvy, pokud nastoupíte bezprostředně po skončení rodičovské dovolené, tj. do tří let věku nejmladšího dítěte.

36. Jsem na mateřské. Co když nahlásím, že budu doma dva roky, a pak otěhotním. Musím pak něco vracet?

Nic vracet nemusíte, na další dítě budete pobírat zase mateřskou, tím přerušíte pobírání příspěvku a pak si vyberete znovu variantu vyplácení rodičovského příspěvku, která vám bude vyhovovat.

37. V lednu budou synovi tři roky a v únoru se nám narodí druhé dítě. Kolik tedy budu pobírat?

Za leden byste měla dostat 7 600 korun. Pokud nastoupíte šest týdnů před porodem na další mateřskou, budete 28 týdnů pobírat mateřskou a pak si zvolíte jednu z variant rodičovské.

38. Kdyby se mi narodily dvě děti za sebou, mohla bych pobírat na první dítě dva roky 11 400 a na druhé dítě, které by se narodilo během první mateřské, 7 600 korun?

Rodičovský příspěvek můžete pobírat pouze na jedno dítě, a to na to nejmladší v rodině. Výjimku tvoří pouze děti postižené, na které berou rodiče příspěvek až do jejich sedmi let bez ohledu na to, že mají třeba mladší sourozence.

39. Synovi byly tři roky v září, nyní jsem ve 20. týdnu těhotenství, jak to budu mít s penězi?

Od 1. 1. 2008 budete pobírat rodičovský příspěvek ve snížené výměře 3 800 korun měsíčně do 4 let věku syna, případně do narození dalšího dítěte. Narozením nového dítěte ztratíte nárok na rodičovský příspěvek na syna. Podáte si novou žádost na nejmladší dítě.

40. Budu i po druhém dítěti pobírat mateřskou, nebo rovnou budu dostávat rodičovský příspěvek?

Pokud jste měla i s prvním dítětem nárok na mateřskou, budete ji pobírat i po narození druhého dítěte. Nedostávala byste ji pouze tehdy, pokud jste na ni neměla nárok ani při prvním dítěti.

  • Nejčtenější

Manželka majitele Alzy promluvila o fungování firmy, se Zavoralem se rozvádí

Majitel tuzemského internetového gigantu Alza.cz Aleš Zavoral patří se svým jměním mezi nejbohatší Čechy. Na rozdíl od...

Raději výpověď než zpět do kanclu, vyhrožují pracovníci. Firmy to vidí jinak

Téměř čtyřicet procent amerických administrativních pracovníků uvažuje o výpovědi ve chvíli, kdy je jejich...

Potravinový semafor schytává kritiku, olivový olej i losos mají červenou

Premium Evropská unie by chtěla od příštího roku povinně zavést označování potravin pomocí takzvaného nutriscore. Tedy jakéhosi...

Ani cent za rok. Analýza ukázala, jak Bezos, Musk a další neplatí daně

Zakladatel americké internetové společnosti Amazon Jeff Bezos, šéf automobilky Tesla Elon Musk i někteří další z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Škodě Auto chybí díly, ruší směny. Nejtěžší chvíle za 30 let, míní Povšík

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto se potýká s nedostatkem dílů a ruší kvůli tomu další směny. Dodávky komponentů...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s nejvyšším IQ

Premium Oficiálně se považuje za nejchytřejšího Čecha. Jako robot ale nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním...

Upřímnost fotbalové antihvězdy. Souček o tetování, rasismu i vyjídání ledničky

Premium Říká o sobě, že je obyčejný kluk z Brodu. Přitom si ho už stihla zamilovat fotbalová Anglie a Česko na něj spoléhá: na...

O antikoncepci už není takový zájem. Párový sex upadá, míní gynekolog

Premium „Všichni strašili, že bude upadat mravnost a ženy budou mít z dlouhodobého užívání pilulek zhoubná onemocnění jater....

  • Další z rubriky

České firmy čekají růst tržeb, plánují ale zdražení

Tuzemský průmysl očekává v letošním ruce růst tržeb, v průměru o 7,5 procent. Vyplývá to z průzkumu nazvaného Barometr...

Evropská komise chce po Česku 2,1 miliardy. Špatně vybíralo cla, tvrdí

Evropská komise požaduje po České republice zhruba 2,1 miliardy korun (82,5 milionu eur) za špatné vyměření cla při...

Cestovat po Africe podle Google map se nedá, říká majitelka zážitkové cestovky

Pětadvacet let pořádá zájezdy na míru na africký kontinent, vedle turistů pomáhá zařizovat pobyty třeba i výzkumníkům...

Češi loni prosázeli bezmála 400 miliard. Vedou automaty a internetové hry

Lidé v Česku loni prosázeli 393,1 miliardy korun, meziročně o procento více. Objem vyplacených výher vzrostl o 2,1...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Manželka majitele Alzy promluvila o fungování firmy, se Zavoralem se rozvádí

Majitel tuzemského internetového gigantu Alza.cz Aleš Zavoral patří se svým jměním mezi nejbohatší Čechy. Na rozdíl od...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s nejvyšším IQ

Premium Oficiálně se považuje za nejchytřejšího Čecha. Jako robot ale nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním...

Datově neomezený tarif nebyl nikdy tak levný. Co na to konkurence?

Datově neomezené tarify mají v nabídce všichni tuzemští mobilní operátoři, avšak ve srovnání s běžnými tarify s...

Moderátor Aleš Cibulka skončil na jednotce intenzivní péče

Čtyřiačtyřicetiletý Aleš Cibulka měl v sobotu v rozhlasovém pořadu Tobogan dělat narozeninový rozhovor s herečkou Marií...

Mladí by chtěli do penze v 60 letech. Mají jasno, jaký důchod jim postačí

Generace narozená po roce 1971 bude podle současných pravidel odcházet do penze v 65 letech. A to jak ženy, tak i muži....