Pátek 27. listopadu 2020, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 27. listopadu 2020 Xenie

Neexistují bohaté a vykořisťované nemocnice, říká ředitel ústavu

  19:54
Je běžné, že jedna nemocnice dostává od zdravotní pojišťovny za porod či za operaci kyčelního kloubu třikrát méně než jiná. Nadějí na nápravu je nový „ceník hospitalizačních případů“, projekt jménem DRG Restart. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška nejde některé nemocnice označit za „předražené“, mohou si totiž cenami za jednodušší výkony kompenzovat například non-stop provoz.

Ladislav Dušek, ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR | foto:  David Neff, MAFRA

Právě Projekt Ústavu zdravotnických informací a statistiky DRG Restart má ukázat, kolik by péče v nemocnici měla doopravdy stát. 

Dá se mluvit o nespravedlnosti v úhradách péče různým nemocnicím?
O nespravedlnosti bych nemluvil. Může se stát, že za nějaké úkony dostávají nemocnice nižší než nákladovou cenu a někde to může být naopak. Mnoho let postupně docházelo k překroucení systému, není optimálně nastavený. Chceme zavést předvídatelný systém, aby nemocnice věděly, kolik za konkrétní péči dostanou. Všechny západní země mají svůj DRG systém a kultivují ho. Nejvíc jsme se inspirovali v severských zemích, v Německu, ve Velké Británii.

Jak si mám klasifikační systém představit a k čemu se použije?Nadefinovali jsme si klinicky asi 1 600 kategorií případů: například diagnóza a k tomu léčebný výkon, typově nádor a operační výkon nebo nádor a radioterapie. K tomu je třeba také zohlednit různou úroveň rizikovosti a obtížnosti případu. Nyní dokončujeme poslední fázi – už třetím rokem sbíráme data od asi čtyřicítky nemocnic a přiřazujeme k jednotlivým případům náklady. Když nám vycházejí významně rozdílné náklady v různých typech pracovišť, popisujeme je a hledáme důvody rozdílů.

Zveřejníte data, jak jsou jednotlivé nemocnice drahé?
Na to nemáme právo. Informace dostane Řídící rada pro implementaci DRG, v níž sedí všechny pojišťovny, čtyři asociace poskytovatelů a ministerstvo.

Nebojí se některé nemocnice, že rozkrytím nákladů se ukáže, že jsou drahé a že se jim mohou snížit platby od pojišťoven? Podle informací MF DNES jsou dnes rozdíly v základní sazbě za hospitalizační případ mezi nemocnicemi běžně trojnásobné.
V našich datech žádnou protežovanou nemocnici nevidím. Neexistuje příběh bohaté fakultní nemocnice versus malé vykořisťované. Stejně tak některé menší nemocnice jsou na tom úhradově velmi dobře a u jiných jsem překvapen, v jakém problému management je. Velké rozdíly základních sazeb mezi nemocnicemi i uvnitř nemocnic existují. A bohužel to dost často neodpovídá typu provozu, například že je nepřetržitý, s náročnou a komplikovanou péčí. Postupná náprava této heterogenity bude bolet.

Co by v praxi znamenalo zavedení DRG? Některé nemocnice by dostávaly nižší úhrady a některé vyšší než dosud?
Nečekám, že nějaká nemocnice půjde ve všech svých oborech medicíny do plusu nebo do minusu, v některém typu medicíny si pohorší, v některém polepší. Na konci roku představíme simulační softwarový nástroj pro nemocnice, ve kterém si budou moci namodelovat, co by pro ně přechod ze stávajícího mechanismu úhrad na DRG systém znamenal. Ministerstvo se pak rozhodne, jak bude DRG implementovat v jednotlivých segmentech péče. Bude to muset být postupné, nikoliv z roku na rok.

Pokud pak přijde nemocnice se simulačním modelem za pojišťovnou a bude požadovat zvýšení úhrad s tím, že je levnější než průměr, bude to pro pojišťovnu dostatečný argument?
Na to neumím odpovědět. Nicméně legislativa s katalogem DRG Restart počítá pro institut dohodovacího řízení mezi pojišťovnami a poskytovateli. K dispozici bude na jaře příštího roku a využití je na rozhodnutí zdravotních pojišťoven, které peníze z pojistného distribuují.

Můžete uvést příklad hospitalizačních případů, kde vám náklady mezi nemocnicemi vyšly výrazně odlišně?
Například iktus, lidově mrtvice, je léčen v iktových centrech, ale i mimo centra a náklady jsou rozdílné. Nebo když pacienta s gastroenterologickým problémem řeší chirurgicky v zařízení s 24hodinovým provozem a potom ho tam léčí na specializovaném gastroenterologickém oddělení, tak je to nákladově jinde než nemocnice, která má jen internu.

Předpokládáte, že podhodnocené nemocnice budou tlačit na pojišťovny na co nejrychlejší navýšení úhrad podle DRG Restart a naopak ty nadhodnocené – mluví se často o Motole – se budou bránit snížení úhrad?
V tuto chvíli vidíme v mnoha nemocnicích situaci, kdy úhrady od zdravotních pojišťoven ani nekryjí růst personálních nákladů, když vláda odsouhlasí nárůst mezd ve zdravotnictví. Některá s tím bojuje, restrukturalizuje péči, jiná nikoli a některá ani nemůže. Nechápu, proč si všichni berou Motol jako příklad přefinancované nemocnice? Je to nemocnice, jejíž spádová oblast je možná tři miliony obyvatel, je nadupaná vysoce specializovanou péčí, nepřetržitými provozy, operačními týmy v unikátním složení...

Dostává Motol i za jednoduché standardizované úkony typu operace slepého střeva násobně vyšší úhrady než malá okresní nemocnice?
To jsou pohádky. Slepé střevo tam určitě nestojí třikrát víc a ani v žádné jiné nemocnici. A nadto nemocnice se specializovanou péčí často vyššími platbami za „běžnou“ péči kryjí nedostatečné finance na tu specializovanou. Prostě zmatek. Narovnat to je právě klíčovým úkolem DRG.

Autor:
  • Nejčtenější

PŘEHLEDNĚ: Co mění daňový balíček. Spočítejte si úsporu

Sněmovna schválila balík daňových změn, který přináší nejzásadnější změnu ve zdanění výdělku od roku 2008, kdy se...

Stovky firem se pokusily zneužít program Antivirus, říká Maláčová

V rámci programu Antivirus se několik stovek firem pokusilo o jeho zneužití. V pořadu Otázky Václava Moravce České...

Letos bez šance, zlobí se zákazníci. Ikea nestíhá nápor online objednávek

Švédská nábytkářská firma Ikea je v probíhající druhé vlně pandemie nemoci covid-19 na hraně svých kapacit. Počet...

OSA má zaplatit 11 milionů pokutu. Vybíral poplatky v hotelech bez hostů

Ochranný svaz autorský dostal pokutu 10,67 milionu korun od Antimonopolního úřadu za neoprávněné vybírání poplatků....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Společný podnik českých a německých zbrojařů ponese jméno Tatra

Společný podnik české společnosti Czechoslovak Group (CSG) s německým zbrojařským gigantem Rheinmetall bude sídlit v...

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

Premium Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy korun, podle magazínu Forbes je 54. nejbohatší Čech. Na přelomu roku se Petr...

  • Další z rubriky

Návrh důchodové reformy: méně nutných odpracovaných let i změna financování

Příliš krátká minimální délka pojištění, složitý výpočet, věk odchodu do důchodu i financování jsou hlavní námitky,...

Nižší daně, dražší úvěry. Postup vlády může vést k vyšším sazbám, říká Rusnok

Snaha podpořit více ekonomiku pomocí rozpočtové politiky vlády, například v podobě snížení daní, by mohla podle...

OSA má zaplatit 11 milionů pokutu. Vybíral poplatky v hotelech bez hostů

Ochranný svaz autorský dostal pokutu 10,67 milionu korun od Antimonopolního úřadu za neoprávněné vybírání poplatků....

Cestovka Firo-tour potřebuje více času, zažádala o prodloužení moratoria

Jedna z nejstarších tuzemských cestovních kanceláří Firo-tour žádá o prodloužení mimořádného moratoria o tři měsíce u...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

S manželem jsme svoji osm let, máme dvě děti. S tím mladším jsem teď doma. Muž je věčně v práci a na nás nemá čas....

Tahák: 20 klávesových zkratek, o nichž jste možná neměli ani potuchy

Uživatelé Windows jistě znají notoricky známé klávesové zkratky jako Alt + F4, Alt + Tab, Windows + E, Windows + C,...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...