Neexistují bohaté a vykořisťované nemocnice, říká ředitel ústavu

  19:54aktualizováno  19:54
Je běžné, že jedna nemocnice dostává od zdravotní pojišťovny za porod či za operaci kyčelního kloubu třikrát méně než jiná. Nadějí na nápravu je nový „ceník hospitalizačních případů“, projekt jménem DRG Restart. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška nejde některé nemocnice označit za „předražené“, mohou si totiž cenami za jednodušší výkony kompenzovat například non-stop provoz.

Ladislav Dušek, ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR | foto:  David Neff, MAFRA

Právě Projekt Ústavu zdravotnických informací a statistiky DRG Restart má ukázat, kolik by péče v nemocnici měla doopravdy stát. 

Dá se mluvit o nespravedlnosti v úhradách péče různým nemocnicím?
O nespravedlnosti bych nemluvil. Může se stát, že za nějaké úkony dostávají nemocnice nižší než nákladovou cenu a někde to může být naopak. Mnoho let postupně docházelo k překroucení systému, není optimálně nastavený. Chceme zavést předvídatelný systém, aby nemocnice věděly, kolik za konkrétní péči dostanou. Všechny západní země mají svůj DRG systém a kultivují ho. Nejvíc jsme se inspirovali v severských zemích, v Německu, ve Velké Británii.

Jak si mám klasifikační systém představit a k čemu se použije?Nadefinovali jsme si klinicky asi 1 600 kategorií případů: například diagnóza a k tomu léčebný výkon, typově nádor a operační výkon nebo nádor a radioterapie. K tomu je třeba také zohlednit různou úroveň rizikovosti a obtížnosti případu. Nyní dokončujeme poslední fázi – už třetím rokem sbíráme data od asi čtyřicítky nemocnic a přiřazujeme k jednotlivým případům náklady. Když nám vycházejí významně rozdílné náklady v různých typech pracovišť, popisujeme je a hledáme důvody rozdílů.

Zveřejníte data, jak jsou jednotlivé nemocnice drahé?
Na to nemáme právo. Informace dostane Řídící rada pro implementaci DRG, v níž sedí všechny pojišťovny, čtyři asociace poskytovatelů a ministerstvo.

Nebojí se některé nemocnice, že rozkrytím nákladů se ukáže, že jsou drahé a že se jim mohou snížit platby od pojišťoven? Podle informací MF DNES jsou dnes rozdíly v základní sazbě za hospitalizační případ mezi nemocnicemi běžně trojnásobné.
V našich datech žádnou protežovanou nemocnici nevidím. Neexistuje příběh bohaté fakultní nemocnice versus malé vykořisťované. Stejně tak některé menší nemocnice jsou na tom úhradově velmi dobře a u jiných jsem překvapen, v jakém problému management je. Velké rozdíly základních sazeb mezi nemocnicemi i uvnitř nemocnic existují. A bohužel to dost často neodpovídá typu provozu, například že je nepřetržitý, s náročnou a komplikovanou péčí. Postupná náprava této heterogenity bude bolet.

Co by v praxi znamenalo zavedení DRG? Některé nemocnice by dostávaly nižší úhrady a některé vyšší než dosud?
Nečekám, že nějaká nemocnice půjde ve všech svých oborech medicíny do plusu nebo do minusu, v některém typu medicíny si pohorší, v některém polepší. Na konci roku představíme simulační softwarový nástroj pro nemocnice, ve kterém si budou moci namodelovat, co by pro ně přechod ze stávajícího mechanismu úhrad na DRG systém znamenal. Ministerstvo se pak rozhodne, jak bude DRG implementovat v jednotlivých segmentech péče. Bude to muset být postupné, nikoliv z roku na rok.

Pokud pak přijde nemocnice se simulačním modelem za pojišťovnou a bude požadovat zvýšení úhrad s tím, že je levnější než průměr, bude to pro pojišťovnu dostatečný argument?
Na to neumím odpovědět. Nicméně legislativa s katalogem DRG Restart počítá pro institut dohodovacího řízení mezi pojišťovnami a poskytovateli. K dispozici bude na jaře příštího roku a využití je na rozhodnutí zdravotních pojišťoven, které peníze z pojistného distribuují.

Můžete uvést příklad hospitalizačních případů, kde vám náklady mezi nemocnicemi vyšly výrazně odlišně?
Například iktus, lidově mrtvice, je léčen v iktových centrech, ale i mimo centra a náklady jsou rozdílné. Nebo když pacienta s gastroenterologickým problémem řeší chirurgicky v zařízení s 24hodinovým provozem a potom ho tam léčí na specializovaném gastroenterologickém oddělení, tak je to nákladově jinde než nemocnice, která má jen internu.

Předpokládáte, že podhodnocené nemocnice budou tlačit na pojišťovny na co nejrychlejší navýšení úhrad podle DRG Restart a naopak ty nadhodnocené – mluví se často o Motole – se budou bránit snížení úhrad?
V tuto chvíli vidíme v mnoha nemocnicích situaci, kdy úhrady od zdravotních pojišťoven ani nekryjí růst personálních nákladů, když vláda odsouhlasí nárůst mezd ve zdravotnictví. Některá s tím bojuje, restrukturalizuje péči, jiná nikoli a některá ani nemůže. Nechápu, proč si všichni berou Motol jako příklad přefinancované nemocnice? Je to nemocnice, jejíž spádová oblast je možná tři miliony obyvatel, je nadupaná vysoce specializovanou péčí, nepřetržitými provozy, operačními týmy v unikátním složení...

Dostává Motol i za jednoduché standardizované úkony typu operace slepého střeva násobně vyšší úhrady než malá okresní nemocnice?
To jsou pohádky. Slepé střevo tam určitě nestojí třikrát víc a ani v žádné jiné nemocnici. A nadto nemocnice se specializovanou péčí často vyššími platbami za „běžnou“ péči kryjí nedostatečné finance na tu specializovanou. Prostě zmatek. Narovnat to je právě klíčovým úkolem DRG.

Autor:

Nejčtenější

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

VIDEO: Účtenky i krabičky na jídlo. Nejčastější chyby při třídění odpadu

Papírové kelímky, plata na vejce ani použité obaly od pizzy do modrého...

Ruličky od toaletního papíru, účtenky nebo obaly na vajíčka jsou přece z papíru, tak patří do modrého kontejneru. Věta,...

Pozor na pohádky o suchu, píše v eseji agrární analytik Petr Havel

Takto vypadá v květnu 2018 vyschlá půda v areálu Všesportovního stadionu v...

Za sucho u nás nemůže méně srážek, nedostatek dešťů je jen jednou z pohádek o tom, jak Česko brzy zůstane bez vody....

Komunistické megastavby. Stačil příkaz soudruha, na práva lidí se nehledělo

Z výstavby jaderné elektrárny Dukovany. Stanislav Mihal, Jan Dvořák a Dušan...

Budování dálnic, elektráren či ropovodů v dobách socialismu nekomplikovaly stížnosti sousedů ani dohadování o ceně za...

Chceme dobýt malá města, říká šéf KFC. Řetězec se rozrůstá do regionů

Šéf řetězce KFC pro Česko a Rakousko Libor Hubík

Češi si mohou v tuzemsku koupit kuřecí z fastfoodového řetězce KFC už 25 let. Španělská společnost AmRest, která na...

Další z rubriky

Moravský burčák z Maďarska. Inspekce rozjela kontroly na plný plyn

Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce kontrolovali prodej...

Kontroly burčáku jsou v plném proudu. Inspektoři zatím navštívili sto prodejních míst, přičemž čtyřicet procent vzorků...

O šest procent vyšší platy a kratší pracovní dobu, žádají odboráři

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula na...

Odboráři budou v příštím roce požadovat, aby se mzdy zvýšily o šest až sedm procent. Svým členům to v úterý doporučila...

Úvěr až za tři roky. Cenová mapa ukazuje, jak se v krajích šetří na byty

Klíče od domu

Pražané vydělávají více, než zbytek republiky. U nákladů na bydlení však koukají na ostatní kraje se závistí. Na byt se...

ČNB ukáže největší evropskou zlatou minci naživo i ve virtuální realitě

Druhá největší mince na světě

Česká národní banka se 21. září otevře veřejnosti. Kromě střežených míst ukáže i zlatou minci v hodnotě 100 milionů...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz