Na dovolenou v cizině zamíří každý druhý

  0:01aktualizováno  0:01
Lidé v Česku utrácejí za rekreaci stále více peněz. Každý druhý chce letos prožít dovolenou za hranicemi, pokud možno u moře. A ne jeden, ale dva týdny. Jen polovina Čechů letos stráví dovolenou v tuzemsku a jejich podíl klesá.

Dovolenou v tuzemsku si loni podle průzkumu agentury Median vybralo 65 procent oslovených lidí, letos ji takto plánuje pouze 52 procent lidí. S tím souvisí i výrazný propad počtu lidí trávících volno na chalupě - před třemi lety to bylo 35 procent, loni pouze pětina lidí.

Češi vyrážející do zahraničí míří letos stejně jako v předchozích letech zejména do Chorvatska, Řecka, Španělska a Itálie. A to hlavně k moři. Postupně však vzrůstá zájem i o vysokohorskou turistiku a exotičtější kraje - Afriku či Asii.

"Podle mých zkušeností se trh polarizuje, sílí skupina lidí, kteří dávají výhradně přednost leteckým zájezdům a vybírají z dražšího ubytování. Vedle nich je ale další skupina lidí, kteří čekají na zájezdy na poslední chvíli. Stoupá také zájem o drahou exotickou dovolenou," říká prezident Asociace soukromých cestovních kanceláří Vlastimil Světlík.

To potvrzují i cestovní kanceláře. Podle mluvčího Čedoku Petra Ulrycha dává více klientů oproti předchozím rokům přednost letecké přepravě před vlastním autem či společným autokarem. Lidé také volí delší dovolenou než pouze týdenní. 

Zájezdy zdražily, ale jen mírně
Ceny zahraničních zájezdů drží na uzdě konkurence. Kvůli ní si cestovní kanceláře nemohou v průběhu roku dovolit zvýšit ceny, nechtějí-li ztratit klienty.

Ani silný dolar, ani drahá ropa nepřimějou již letos zřejmě cestovní kanceláře ke zdražení zahraničních zájezdů. V porovnání s loňským rokem však i bez toho zaplatí lidé v průměru za stejný zájezd o tři až deset procent více než loni.

Mluvčí cestovní kanceláře Fischer Věra Kudynová odhaduje letošní navýšení cen zhruba o tři až pět procent. V Čedoku půjde "maximálně o deset procent," říká jeho mluvčí Petr Ulrych.

Na dražší ropu, nepříznivý kurs koruny k dolaru či zavedené povinné pojištění proti krachu oba konkurenti shodně nemíní reagovat. Podle odborníků právě díky soupeření, které mezi nimi panuje.

Náchylnější k úpravě cen bývají v průběhu roku menší cestovní kanceláře, které případné větší změny kursu či jiných faktorů nemohu pokrýt ze svých zdrojů.

Tajemník Asociace českých cestovních kanceláří Miroslav Ehl proto vítá, že se například podařilo odložit zavedení silniční daně v Rakousku. To původně Rakousko ohlásilo na červenec, začne však platit až od listopadu.

"Cestovní kanceláře byly zděšené," říká Ehl. Podle něho by zavedené silniční daně již od léta zkomplikovalo například odbavení v Chorvatsku. "Ceny si dodatečně nechce nikdo upravovat," říká Ehl.

Podle ekonomů se však již v květnu promítly do cen zájezdů vyšší ceny ropy či povinné pojištění. Oproti stejnému období loni zájezdy podražily o více než deset procent, a výrazně tak přispěly k růstu inflace.

Obvyklý je takto výrazný růst cen zájezdů podle Davida Marka z Patria Finance až v červnu a červenci, což souvisí s nastupující letní sezonou.

Autoři:

Nejčtenější

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

A nechcete náhodou garáž? Předkupní právo obyvatel domu může brzy skončit

Studenti zde mají garáž pro kola, stejně tak jako podzemní garáž pro auta.

Poslance čeká schvalování novely občanského zákoníku, která má zavést výjimku z předkupního práva pro garážová stání....

Další z rubriky

Světové módní značky končí s prodejem pravých kožichů, Češi je následují

V závěru přehlídky došlo i na kožichy.

Sehnat kožich z pravého norka je čím dál těžší. Čeští i zahraniční prodejci se kožešinovým zvířatům vyhýbají. Najít je...

Češi rádi sladké, na zdravější nápoje si zvykají jen pomalu

Ilustrační snímek

Stále častěji se na etiketách nejrůznějších výrobků objevují nápisy lákající na produkty bez cukru či nízkokalorické...

Vydělávají na státu. Nikdo ale neví, kdo za firmami stojí

Ilustrační snímek

Finanční detektivy trápí, kdo skutečně stojí za firmami, které vyvádějí nelegálně získané peníze do daňových rájů....

Najdete na iDNES.cz