Motoristé musí své vozy pojistit do konce roku

- Do konce letošního roku musí majitelé automobilů uzavřít smlouvu o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla, lidově označované jako povinné ručení. Současné zákonné pojištění odpovědnosti končí právě 31. prosince, naprosto tedy padá termín konec února, na který byli dosud motoristé zvyklí. Smlouvu budou moci motoristé uzavřít s některou z pojišťoven, které během několika týdnů obdrží licenci ministerstva financí. Za neuzavření pojistky může vlastník vozu dostat pokutu až 20 000 korun a v případě jízdy s nepojištěným vozem mu může být odebrán řidičský průkaz až na jeden rok.

Novela zákona ruší dosavadní monopol České pojišťovny, motoristé budou mít na výběr z nabídek několika dalších pojišťoven. Kolik ze 13 podaných žádostí ministerstvo financí vyřídí kladně, zatím není jasné. "První licence by měly být uděleny v první polovině příštího týdne," uvedl šéf odboru pojišťovnictví ministerstva financí Václav Křivohlávek.

Vlastník vozidla by měl uzavřít pojistnou smlouvu s některou z pojišťoven, která bude mít povolení Ministerstva financí, a to nejpozději do 31. prosince roku 1999.
Motoristé by neměli po 1. lednu 2000 vyjíždět na dálnici, silnici či místní komunikaci bez platné pojistné smlouvy.

Konkurence pojišťoven však podle odborníků nebude znamenat pokles cen pojistek, které budou regulovány ministerstvem financí. Odborníci očekávají, že se ceny budou udržovat na současné úrovni.

Porovnávat databázi pojištěných vozidel s databází centrální evidence vozidel ministerstva vnitra bude Česká kancelář pojistitelů. Hříšníci tak nebudou odhaleni při silničních kontrolách, ale při počítačovém administrativním prověřování.

Problémům se tak mohou např. vystavit kupec a prodejce automobilu, kteří provedli obchod bez odhlášení a přihlášení vozidla na dopravním inspektorátu. Postižen může být minulý vlastník, pokud ten nový nesplní svou povinnost, protože v evidenci policie je stále veden jako vlastník právě ten původní.

Nový vlastník zase nese riziko, že původní majitel v obavě před postihem vozidlo trvale vyřadí z provozu, což znamená ztrátu technického průkazu, jehož získání je zejména u starších typů prakticky téměř nemožné.

Podobným případem je i nabytí vozidla v rámci dědictví. Přitom jedná-li se o převod vozidla v důsledku dědictví, zaplatí jeho nový vlastník na dopravním inspektorátu poplatek deset korun.

Stejně bezproblémové je i vyřazení vozidla z evidence vozidel, pokud tento vůz už dávno fyzicky neexistuje. Tento úkon je dokonce zadarmo.

Vydáte-li se na dopravní inspektorát vyřešit své prohřešky, neměli byste zapomenout občanský průkaz, technický průkaz, osvědčení o technickém průkazu (tzv. malý techničák), popř. poznávací značky. Pošlete-li místo sebe někoho jiného, musíte ho vybavit plnou mocí. U firem je nezbytný ještě živnostenský list nebo výpis z Obchodního rejstříku.