MOL prodával závadný benzin. Místo likvidace ho posílal na jinou pumpu

  16:39aktualizováno  16:39
Řetězec benzinek MOL i přes zákaz České obchodní inspekce prodával vadný benzin. Závadné pohonné hmoty, které inspekce odhalila, totiž místo toho, aby je firma zlikvidovala, poslala na jinou benzinovou stanici. Toto palivo přitom může poškodit motor. Společnosti za to hrozí pokuta až 5 milionů korun.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  Dan Materna, MAFRA

V květnu loňského roku odhalila Česká obchodní inspekce (ČOI) na čerpací stanici MOL v Kaplici benzin, který neodpovídal požadavkům na bezpečnost. Konkrétně nevyhovoval parametr nazvaný „Tlak par DVPE“. Požadovanou hodnotu 62,0 kPa přesahovalo tamních 32 tisíc litrů benzinu o 7,3 kPa.

Stanovisko společnosti MOL

MOL Česká republika v reakci uvedla, že naměřené odchylky zákazníky a jejich vozidla nepoškodily. „Byla přijata okamžitá nápravná opatření. Výsledky šetření prokázaly, že naměřená odchylka neměla žádný dopad na funkci motoru vozidla, jak současně potvrdily i nezávislé autority v čele s Českou asociací petrolejářského průmyslu a obchodu, společností SGS a samotnou ČOI. Ta ve svých materiálech celý případ popsala jako méně závažnou a neúmyslnou odchylku s malým vlivem,“ uvádí MOL ČR ve svém stanovisku, které najdete v plném znění na tomto odkazu ve formátu pdf.

Část z něj, přibližně 6,5 tisíce litru, pak inspekce v červnu objevila při namátkové kontrole na čerpací stanici MOL na dálnici D1 v Průhonicích ve směru na Prahu, upozornila v úterý organizace Kverulant.  „(Tento) benzin byl na základě pokynu pracovníka logistiky obviněné (společnosti MOL) rozvezen na další čerpací stanice,“ stojí v dokumentech ČOI, na které se Kverulant odkazuje.

„Stejně jako po každé jiné čerpací stanici jsme po nich tehdy chtěli nabývací doklady,“ komentoval pro iDNES.cz mluvčí ČOI, Jiří Fröhlich. Místo přepravní společnosti, jejíž předávací doklady inspektoři očekávali, však zjistili, že si benzin dovezla sama firma, a to právě z Kaplice.

„Kolegové zkoumali, jak je to možné. Vzorek z laboratoře, který byl, podotýkám, anonymní, pak prokázal, že je to benzin z Kaplice. Ten místo ekologické likvidace firma převezla na tuto stanici,“ dodal. Tam ho pak zaměstnanci firmy přimíchali do zásob, které na benzince již byly.

V Průhonicích benzin nevyhovoval parametrům o ještě vyšší hodnotu než v Kaplici – o 7,8 kPA. To značí, že zákonu zásoby neodpovídaly ani předtím, než do nich byl závadný benzin z Kaplice přimíchán, tvrdí ČOI.

„V daném období jsme provedli vlastní detailní analýzu pro eliminaci výskytu podobných situací. V obou zmiňovaných případech se jednalo o parametr, který neměl a nemá žádný negativní efekt na činnost vozidla,“ uvedl pro iDNES.cz Tomáš Lux, retailový ředitel MOL ČR.

Zvýšený tlak může poškodit motor

Chybějícího přibližně 25,5 tisíce litru podle Fröhlicha firma pravděpodobně stihla prodat ještě v Kaplici, dříve než inspekce dokončila laboratorní testy a zakázala firmě vadné palivo prodávat.

Na rozdíl od nedostatečného bodu vzplanutí, který je nejčastějším přečinem prodejců nafty, může benzin, u kterého tlak par DVPE přesahuje povolené hodnoty, poškodit motor. Palivo totiž může začít vřít v čerpadle, palivové cestě a nebo injektorech, čímž znemožňuje správně dávkovat množství paliva v karburátoru. 

Závada se týká především starších vozů, které karburátor využívají. U nich je pak motor neúměrně zatížený, případně vůbec nemusí jít nastartovat (tzv. se „udusí“). Zvyšuje se také množství oxidu uhličitého, který motor vypouští do ovzduší.

Většina automobilů vyrobených po roce 1992 již karburátor nemá.

„Ke zvýšení tlaku typicky dochází, když je benzin nějakým způsobem kontaminovaný, například je v něm příliš mnoho lihu,“ řekl iDNES.cz Vojtěch Razima, ředitel organizace Kverulant. Zatímco on závadu považuje za poměrně nebezpečnou, ČOI ve svých materiálech popisuje tento případ jako méně závažnou a neúmyslnou odchylku s malým vlivem.

Nejčtenější

Ikea se masových kuliček nevzdá. Hledá zdravější verzi

Masové kuličky v restauraci obchodního domu IKEA

Masové kuličky jsou nejznámější jídlo švédského řetězce s nábytkem Ikea, které nemůže minout snad žádný návštěvník. Do...

Dovolené tisíců Čechů v ohrožení, neštěstí Boeingu dopadá na cestovky

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Ohrožené dovolené s odletem z menších českých letišť nebo osekaná linka na Kapverdské ostrovy a do sousedního Senegalu....

Špičkování e-shopů pokračuje. Alzák tentokrát v reklamě zaplácnul Mall

Alza.cz

Pošťuchování mezi e-shopy s elektronikou Alza.cz a CZC.cz už probíhá téměř rok. Donedávna však bylo v podstatě...

Velké obchody o Velikonocích: v pátek otevřeno, zavřené budou v pondělí

Ilustrační snímek

Na Velký pátek, kdy si křesťané připomínají ukřižování Krista, budou všechny obchody otevřené. Na Velikonoční pondělí...

Nezneužívejte Hru o trůny k politickým prohlášením, žádá HBO Trumpa

Hra o trůny - 8. řada

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek zveřejnil na Twitteru svou fotografii s nápisem „Konec hry“. Nápis je...

Další z rubriky

Miliardový telekomunikační obchod. České radiokomunikace jsou na prodej

Vysílač na vrcholu hory Kleť

Největší provozovatel televizních a rozhlasových vysílačů v Česku by letos mohl změnit majitele. Prodej Českých...

Berňák vymění IBM, daňový IT systém je nejzastaralejším ve veřejné správě

Ilustrační snímek

Berní úřad plánuje, že se od příštího roku zbaví dlouholetého monopolního dodavatele klíčového daňového IT systému,...

Tenisky dosloužily? Vyrobíme z nich bez odpadu nové, chlubí se Adidas

Firma Adidas představila plastové běžecké boty Futurecraft.Loop, které se dají...

Německý výrobce sportovního oblečení Adidas představil běžeckou obuv, která se dá ze sta procent recyklovat. Je totiž...

Najdete na iDNES.cz