Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Už pětina Čechů platí mobilem. Slouží i k výběru z bankomatu

  • 152
Češi stále častěji vytahují při placení v obchodech místo plastové karty mobilní telefon. Podíl lidí, kteří ho jako platební prostředek používají, stoupl letos podle průzkumu České bankovní asociace na osmnáct procent z loňských osmi.

Velký impulz přineslo únorové spuštění Apple Pay v Česku. V první vlně uvedla novinku šestice bank a další dvě společnosti. Další banky se přidávaly v průběhu roku, nedávno spustily placení pomocí Apple Pay také zbývající velké finanční ústavy – ČSOB a Raiffeisenbank.

Postupně přibývají banky, které umožní platit také mobilem s operačním systémem Android. Google Pay sice přišel do Česka zhruba rok před konkurenční službou, lidé k ní však přistupují pomalejším tempem.

„Nárůst počtu klientů, kteří platí pomocí Google Pay, je ve srovnání s Apple Pay pozvolnější,“ říká například mluvčí České spořitelny Lukáš Kropík. Zatímco Apple Pay si aktivovalo od února 110 tisíc klientů, k placení pomocí Google Pay se připojilo od června, kdy Spořitelna službu spustila, jen kolem 40 tisíc klientů.

Apple Pay versus Google Pay

Ještě výraznější rozdíl je v tom, jak lidé obě mobilní platformy využívají. Zatímco pomocí Apple Pay provedli klienti České spořitelny od poloviny února už téměř deset milionů transakcí v celkovém objemu 4,65 miliardy korun, pomocí Google Pay to bylo od července 1,3 milionu transakcí v celkovém objemu 610 milionů korun.

Podobné zkušenosti mají i v ostatních bankách. „Klienti, kteří využívají produkty od společnosti Apple, obecně rychleji přijímají technologické novinky, a to se týká právě i placení mobilem nebo chytrými hodinkami,“ říká Jana Karasová z Air Bank. A dodává, že ne všechny telefony s androidem už v sobě mají integrovanou funkci NFC, která placení umožňuje. Tito klienti mohou využívat mobilní bankovnictví, ale u terminálu už s telefonem nepochodí.

Pavel Zúbek z Komerční banky dodává, že příchod Apple Pay podpořil zájem o konkurenční platformu. „Platby mobilem či hodinkami na terminálech obchodníků má aktivováno více než 130 tisíc klientů Komerční banky. Dvě třetiny z nich využívají službu Apple Pay, zbylá třetina platí s Google Pay. V posledních měsících je tempo růstu počtu klientů, kteří si některou ze služeb aktivují, zhruba 10 procent měsíčně,“ říká Zúbek.

Podle údajů z bank, které MF DNES oslovila, platí lidé mobilem částky v průměru kolem čtyř až pěti stovek, přičemž u Apple je průměrná částka zhruba o desetinu vyšší. Zajímavé je, že jde zhruba o stovku až dvě nižší částky než v případě plateb kartou.

Jak Češi platí mobilem.

„Jakmile lidé začnou používat Apple Pay, postupně platí i nižší transakce, na které dříve vytahovali kartu,“ říká šéf společnosti Twisto Michal Šmída. „Pokud si klient zvykne na jednoduché a pohodlné placení mobilem, tak už nemá moc důvodů, proč by svůj nákup platil platební kartou,“ podotýká Karasová. Kropík z České spořitelny dodává, že mobil se typicky používá při placení v trafice, supermarketech, restauracích, kavárnách, čerpacích stanicích, drogeriích či lékárnách.

S telefonem i k bankomatu

Podle Zúbka už nyní platby mobilem tvoří přes dvanáct procent plateb u obchodníků. Mobil a Apple Pay nebo Google Pay je možné využít i pro výběr z bankomatů, počet výběrů se u Komerční banky za poslední tři měsíce více než ztrojnásobil.

Všichni oslovení pak očekávají, že počet těchto klientů se bude dál zvyšovat. Podle Šmídy se už Apple Pay dostává od velkých nadšenců do technologií k běžným zákazníkům, mimo jiné i díky lepšímu zabezpečení. „Lidé budou na placení telefonem přecházet velmi rychle. Ve Twistu věříme, že do roku 2025 již budeme plně bezplastoví,“ říká Šmída.

„Vliv na tempo růstu bude mít více věcí. Lidé si budou přirozeně obměňovat své telefony o nové typy, které už v sobě budou mít NFC technologii integrovanou,“ říká Karasová. Bude záležet i na zkušenostech lidí v okolí. „Když budou například v restauraci vaši přátelé platit za útratu mobilem, je pravděpodobné, že se dřív nebo později k tomuto tématu také dostanete,“ dodává.

Řada bank ještě před příchodem dvou velkých gigantů spustila na telefonech s androidem vlastní platební aplikace. Většina z nich pak počítá, že už je nebude nijak dál vyvíjet a že jejich platební funkce postupně převezme Google Pay.