Ministr Peltrám chce dát licenci Českému mobilu

P r a h a - Licenci na provoz třetí domácí mobilní sítě má s největší pravděpodobností jistou Český mobil - společnost složená z Investiční a Poštovní banky a kanadské společnosti TIW. Zabránit tomu, aby ministr dopravy Antonín Peltrám licenci této firmě podepsal, může pouze některý z jeho kolegů ve vládě, na jejímž dnešním zasedání se definitivně rozhodne.
Uvnitř článku naleznete i rozhovor s ministrem Peltrámem
Podepíšu původní pořadí, říká ministr Peltrám

Ministr dopravy Antonín Peltrám jde dnes za členy kabinetu s pořadím uchazečů o třetí domácí mobilní licenci. V čele seznamu je Investiční banka spolu s kanadskou TIW. "Pokud nějaký člen vlády nevznese zásadní připomínku, nebudeme se o tom moc bavit. Podobné materiály pro informaci se zpravidla na vládě moc neprojednávají," říká Peltrám.

S jakou připomínkou by musel některý z vašich kolegů přijít, abyste změnil své rozhodnutí?

Muselo by jít o něco opravdu závažného.
Obávám se, že se nedá úplně podcenit otázka bezpečnosti státu. Existuje totiž zákon 114, který říká, že provozovatel telekomunikační sítě má mít určitý stupeň utajení. Ale k posouzení toho je jiný kolega ve vládě.

Co se bude dít, pokud nikdo z vašich kolegů s žádnou vážnější připomínkou k pořadí nepřijde?

Automaticky podepisuji.

Vy jste se tedy už rozhodl...

...na základě bodů, které spočítal řídící výbor. Od toho byl zřízen. Pokud bych se podílel na sestavení orgánu pro nabídkové řízení, a pak bych ho nerespektoval, neměl jsem ho ustavovat.

Jste přesvědčen, že byl tendr korektní, nezmanipulovaný?

Věřím, že ano. Bylo tam tolik různých představitelů, u nichž nepředpokládám, že byli zmanipulováni všichni anebo všichni jedním směrem.

Přes maximální snahu o transparentnost vznikla řada pochybností, například o reálnosti vítězné nabídky...

Já udělám všechno pro to, aby se do licence dostalo pod penalizací všechno, co naslibovali.
Nic jiného nemohu dělat. Co slíbili, ať splní, jinak jim v nejhorším odeberu licenci.

"Muselo by jít o nějakou závažnou připomínku, abych změnil své rozhodnutí," říká Peltrám.
"Nedá se například úplně podcenit otázka bezpečnosti." Kanadská společnost TIW přesvědčila výběrovou komisi především cenami.
Hodlá zlevnit mobilní telefonování v tuzemsku asi o čtyřicet procent a zaměřit se především na méně telefonující klienty. V ostatních parametrech, rychlosti a kvalitě pokrytí signálem, byla nabídka Českého mobilu srovnatelná s jinými uchazeči o licenci, kteří skončili na dalších místech - britským Orange s brněnskou Gity a Vodafone AirTouch s GTS CzechNet.

Český mobil potřel konkurenci cenou
Kanadsko-česká společnost Český mobil, která je takřka jistým vítězem soutěže na třetího operátora mobilních telefonů, uspěla při posuzování nabídek především díky cenám, které nasadila výrazně níže než její konkurenti.
Ceny přitom hrály v hodnocení výběrové komise, která nabídky posuzovala, klíčovou roli - přiřkla jim 55procentní váhu.
"Pokud naslibovali, že budou mít o čtyřicet procent nižší sazby, tak je budou mít. Všechny jejich sliby budou zaručeny v licenci," tvrdí ministr dopravy Antonín Peltrám. "Také budeme chtít několik let zákaz majetkového převodu," dodává.
Právě ceny, stejně jako malé zkušenosti s provozováním mobilních telefonů GSM, konkurenční zájemci o licenci u Českého mobilu nejvíce kritizují. "Jestliže ostatní říkají, že je jejich nabídka nereálná, můžeme se o tom stokrát hádat," tvrdí Peltrám s tím, že jde o rozhodnutí odborníků v komisi.

ZNÁMÍ GIGANTI ASI ODEJDOU S PRÁZDNOU

Kanadská společnost TIW, která má celkový obrat asi třetinový ve srovnání s domácím SPT Telecom, tak porazila řadu světových telekomunikačních gigantů. Za Kanaďany zůstal například britský Orange, který má největší zkušenosti se vstupem na trhy jako třetí, případně čtvrtý operátor, Vodafone AirTouch, jeden z největších mobilních operátorů na světě vůbec, nebo British Telecom či France Telecom.
Hlavní podílník společnosti Český mobil, kanadská TIW, nedosáhl podle svých vlastních internetových stránek za poslední čtyři roky ani provozního zisku. Nikde ve světě zatím také nemá zkušenosti s provozem mobilní sítě 1800 MHz, o niž se v tuzemsku uchází. Také doposud nikde nevstupovala na trh v nesnadné roli třetího nebo dalšího operátora.

SOUPEŘI OPATRNĚ MLUVÍ O ODVOLÁNÍ

Přestože se mezi ostatními konkurenty ozývají připomínky k výběrovému řízení a především jeho výsledku, zatím jsou ve svých vyjádřeních opatrní. "Jestli se budeme odvolávat, zatím nevím, nepřemýšleli jsme o tom, protože stále věříme, že můžeme vyhrát," uvádí Valentin Girstl z brněnské telekomunikační společnosti Gity, která se spojila s britskou firmou Orange a společně jsou zatím na druhém místě.
France Telecom, zatím čtvrtý v pořadí, je rozhodnut vyhlášeného vítěze akceptovat a s odvoláním nepočítá.
"My o něm asi budeme uvažovat," říká však Ivan Laška z GTS CzechNet, který se spojil s jedním z největších světových mobilních operátorů Vodafone AirTouch.
V tom, co se bude v případě odvolání dít, má Peltrám poměrně jasno. "Pokud se odvolají a přijde to ke mně, nemůže trvat vyřešení déle než měsíc. Já si nepotrpím na dlouhé lhůty," tvrdí ministr a dodává, že pokud bude mít pádné argumenty, chce případně rozhodnout i rychleji.

ZAVEDENÍ OPERÁTOŘI NEDAJÍ TRH ZADARMO

Stávající operátoři EuroTel i RadioMobil pečlivě sledují signály, kterým směrem chce jít nový provozovatel, a usilovně lákají další zákazníky. Včera EuroTel představil podobný tarifní progam, s jakým počítá Český mobil. Při levnějším měsíčním paušálu 255 korun nabízí minutu hovoru mimo špičku za 2,50. Na rozdíl od ostatních telekomunikačních firem však u nich špička končí v 16 hodin. V ostatním čase ovšem zaplatí klient za každou minutu korun dvanáct.
Stejně razantně se o své místo na trhu hlásí i RadioMobil, který upravil ceny ve své síti Paegas tak, že nejvýhodnější program za 295 korun měsíčně nabízí dvacet minut volání zdarma.