Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 26. března 2023 Emanuel

Ministerstvo životního prostředí chystá hon na paliče PET lahví

  1:57
Vytápíte-li svůj dům vlastním kotlem, může vaše účty brzy zvýšit nový poplatek. Ve Sněmovně leží návrh zákona, který zavádí povinné kontroly kotlů na plyn a tuhá paliva či sankci za to, že váš kotel neplní emisní limity. Pokud by se navíc při kontrole zjistilo, že majitel spaluje v kotli třeba PET lahve či jiný nepovolený odpad, hrozí mu pokuta až do výše 30 tisíc korun.

Domácnosti patří k největším znečišťovatelům ovzduší. Své kotle teď budou muset přihlásit na úřadě. Ilustrační foto | foto: shutterstock.com

U podnikatelů by pak sankce mohla činit až deset milionů. Samotná kontrola, která by se měla opakovat každé dva až tři roky, by přišla na 500 až 1 000 korun. 

Kontrolor při ní může odebrat vzorky sazí z komína, ze kterých pozná, čím se doma topí. Protokol pak majitel odevzdá obci. Pokud to neudělá, bude mu hrozit pokuta pět tisíc. V případě, že kotel či kamna nesplní předepsané emisní limity podle stáří kotle, zaplatí majitel ročně 500 korun.

Pak se každoročně bude tento poplatek zvyšovat o pět set korun až do výše tří tisíc korun. Majitele to má motivovat k nákupu nových kotlů – podle odhadů ministerstva životního prostředí novými limity neprojde zhruba polovina kotlů. Na nákup však lze čerpat dotaci z ministerského programu Zelená úsporám

Podle představ ministerstva by měla první kontrola u kotlů na tuhá paliva proběhnout do roku 2013, teprve pak přijdou na řadu plynové kotle.
Otvírají se tak dveře výnosnému byznysu – kontrolorům kamen i výrobcům kotlů. "Kotle prošly velkým vývojem, takže by to mohlo pomoci odstranit i ty staré, které mají mnohem horší účinnost," míní Petr Cankař od výrobce kotlů Atmos.

Dražší kamna, čistší vzduch

Cílem nových návrhů má být čistší vzduch v krajině, protože domácnosti jsou v souhrnu jedním z největších znečišťovatelů ovzduší. Podle odborníků pocházelo v roce 2007 z vytápění domácností 70 procent emisí rakovinotvorných aromatických uhlovodíků.

Co se má změnit

Přibližně 700 tisíc domácností, které doma topí hlavně uhlím nebo dřevem v kamnech a kotlích o příkonu 15–300 kW, bude muset kotle přihlásit na úřadě.

Jednou za dva až tři roky pak budou muset dodat potvrzení o tom, že je kotel v pořádku a že se v něm nespaluje nic nezákonného. Potvrzení přijde na 500 až 1 000 korun.

Bez potvrzení dostane majitel automaticky pokutu 5 000 Kč.

Pokud nesplní kotel emisní limity, přijde poplatek: 500 Kč první rok, další rok pět set korun navíc až do výše tří tisíc korun ročně.

"Pokud lidé spalují doma například i odpady, pak se uvolňuje množství dalších rakovinotvorných látek," říká Jindřich Petrlík z ekologického sdružení Arnika. Podobně přísná nařízení platí například v Německu.

Poslancům, kteří budou o nových nařízeních rozhodovat, přistanou na stole dva návrhy. Kompletně nový zákon o ovzduší z ministerstva životního prostředí a novela, kterou vymysleli zastupitelé Moravskoslezského kraje.

Návrhy se od sebe obsahem příliš neliší, počítají jen s různými lhůtami či rozdílnými poplatky. "Chceme, aby lidé měli kotle prostě v pořádku," vysvětlil náměstek moravskoslezského hejtmana Miroslav Novák (ČSSD).

Kontrolor i kominík

Plány však už teď narážejí na odpor ministerstev a úřadů – už v připomínkovém řízení se totiž velká část z nich nevyjádřila o návrzích kladně. "Je pravda, že připomínky jsou většinou negativní," připustila mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková.

Například deset zásadních připomínek má ministerstvo průmyslu a obchodu. Kromě zmatečnosti – údaje v návrhu zákona se rozcházejí – vytýkají například větší zatížení domácích rozpočtů.

"Jde i o náklady na předepsané pravidelné kontroly a případnou obměnu vytápěcích zdrojů," řekl mluvčí Tomáš Bartovský. Ministerstvo životního prostředí proto navrhuje, že první kontrolu zaplatí domácnostem ze svého rozpočtu. Při poplatku 500 korun by to stát přišlo na 350 milionů korun.

Problémem je i počet potenciálních kontrolorů kamen a kotlů. Těch je v Česku poskrovnu – autorizaci má v celé zemi kolem tří set lidí. Už teď je běžné, že například na revizi plynového kotle čekají domácnosti i několik týdnů. Krajský návrh počítá s tím, že by kontrolu mohl dělat kterýkoli kominík s živnostenským oprávněním.  Podle ministerstva životního prostředí by autorizované osoby kromě kontroly mohly kotel například i rovnou vyčistit.

Autor:

Daňové přiznání 2023

Základní lhůta pro podání daňového přiznání za zdaňovací období 2022 připadá letos na pondělí 3. dubna. Interaktivní daňové formuláře umí vypočítat daně za vás.

Mohlo by vás zajímat

ZANIKLÉ TRATĚ: Dráha do Modřan vedla tunelem i Krčským lesem

  • Nejčtenější

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

KOMENTÁŘ: Pavel zvolil u penzí nejhorší možné řešení

Premium Jedním z prvních ústavních kroků Petra Pavla bylo posouzení sporné valorizace důchodů. Prezident měl celkem čtyři...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Online nakupování bude ještě snazší. Na český trh vstupují dva velcí hráči

Premium Internetové obchody v Česku našly zemi zaslíbenou, funguje jich tu už přes 55 tisíc. Zákazníci v nich hledají nižší...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Bez reformy čeká dnešní čtyřicátníky důchod 12 tisíc korun, spočítala studie

Pokud se dnešní mladá generace spolehne čistě na stát, čeká na ni důchod ve výši 12 tisíc korun, ukázala studie...

Toto jsou nejlepší hotely v Česku podle jejich návštěvníků. Rozhodují detaily

Pět hvězdiček ani nejmoderněji vypadající pokoj hotelu rozhodně nezaručí, že se umístí v seznamu deseti nejlépe...

Hraboši řádí jako snad nikdy, zemědělci očekávají miliardové škody

Škoda za letošní přemnožení hraboše bude v řádu miliard korun. Vyplývá to z předběžných výsledků průzkumu Zemědělského...

České potraviny ve slevách porážejí zastropované ceny na Slovensku

Slovensko od pondělí zastropovalo ceny potravin. Jednotlivé řetězce nyní garantují ceny u vybraných produktů po dobu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Mohlo by vás zajímat