Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Mráz, MF DNES

Ministerstvo pošle ke dnu až šest tisíc výherních terminálů

  • 59
Ministerstvo financí pohřbí čtyři a půl až šest tisíc videoloterijních terminálů, které měly mít původně výjimku na provoz až do konce roku 2014. Zrušení umožňuje dubnový nález Ústavního soudu, který dává obcím větší prostor pro regulaci hazardu než znění zákona o loteriích. Terminály však nezmizí okamžitě, povedou se správní řízení.

Celkem bylo v ČR počátkem roku přes 45 tisíc videoloterijních terminálů.

"Podle dosud zpracovaných analýz bude možné z moci úřední zahájit 4 500 až 6 000 řízení o zrušení povolení na provozování herních zařízení," uvedl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. Samosprávy budou moci videoloterijní terminály rušit bezprostředně po zveřejnění nálezu Ústavního soudu ve sbírce zákonů.

Třetina VLT už zmizela

Na začátku loňského roku mělo povolení ministerstva financí 64 188 videoterminálů, počátkem letošního roku jich bylo 45 306.

Nejvíce těchto přístrojů je v Moravskoslezském kraji, kde jejich počet klesl z 10 107 na 6716. Naopak nejméně jich mají na Vysočině, kde ministerstvo na začátku letošního roku evidovalo 1425 videoterminálů.

V přepočtu na jednoho obyvatele je tento typ hracích přístrojů nejvíce rozšířen v Karlovarském kraji, kde na jeden videoterminál připadá 152 lidí. Ve Středočeském kraji je 367 lidí na jeden automat.

Jedinou možností, jak výherní terminály, které měly mít výjimku do 31. prosince 2014, rušit, jsou však správní řízení. A ta se mohou protáhnout. "Zde se musí dodržovat zákonné lhůty a respektovat práva účastníků, včetně jejich práva odvolat se proti rozhodnutí v první instanci," dodal Jakob.

Videoloterijní terminály se dostaly po nálezu Ústavního soudu do rozporu s obecně závaznými vyhláškami obcí a přechodné období do konce roku 2014 už nemohou využít. Terminály jsou na rozdíl od výherních automatů napojeny přes internet do centrálně spravované sítě. Proto jejich schvalování spadá do kompetence ministerstva financí.

Ministerstvo jim dávalo zelenou i v obcích, které bojovaly s hazardem a vymýtily běžné automaty. Povolení měla původně platit až deset let. Po sérii nálezů, jimiž Ústavní soud přiznal obcím právo regulovat všechny typy přístrojů, stanovila novela zákona pro terminály tříletou přechodnou dobu.

Automaty v hernách a kasinech v Česku protečou ročně desítky miliard korun. Gambleři v nich prosázeli v roce 2011 více než 84 miliard korun. Předloni na účtech firem provozujících výherní hrací přístroje a interaktivní videoloterijní terminály zůstalo zhruba 16 miliard korun.

Od prvního ledna loňského roku však platí nová loterijní daň, která daní příjmy ze hry 20 procenty. Ministerstvo financí podle předběžných údajů odhaduje, že se příjmy obcí z hazardu za rok 2012 zvýší minimálně na dvojnásobek, tedy zhruba na 5,5 miliardy korun.

,