Nemovitost, dům, bydlení

Nemovitost, dům, bydlení | foto: Profimedia.cz

Města Plzeňského kraje lákají na levné parcely

  • 2
Hlad po parcelách, na kterých se dají stavět rodinné domky, stále neklesá. Mnohé radnice proto investují desítky milionů korun ze svých rozpočtů, aby na své pozemky dovedly inženýrské sítě a lidé na nich mohli začít stavět.

"Chceme lidi udržet ve městě. Proto jim nabídneme už zasíťované pozemky, na kterých mohou začít okamžitě stavět. V první fázi má zájem pětadvacet lidí, kteří si chtějí postavit dům," říká starosta Plané Karel Vrzala.

Planou vyjde zavedení vody, kanalizace, plynu, osvětlení a postavení provizorní cesty na pozemky na okraji zastavěné části obce zhruba na 15 milionů korun. Radnice do projektu takové peníze investuje, byť pozemky bude prodávat pod cenou skutečných nákladů. Důvod je jasný - lidé nebudou utíkat stavět do jiných měst a obcí a zůstanou žít v Plané.

"Do konce srpna bude připraveno pětadvacet parcel, na kterých budou moci lidé okamžitě začít stavět," říká starosta Plané Karel Vrzala. Podle zájmu lidí a podle peněz radnice investuje do zavedení sítí i k dalším pozemkům. Dohromady jich má být 80. Zaplatit sítě stojí desítky milionů korun.

"Jen první etapa zasíťování parcel nás bude stát okolo patnácti milionů korun," přiznává starosta.

Levné parcely ano, ale s podmínkou
Lidé přitom zaplatí jen část veškerých nákladů. "Parcely budeme po dostavbě inženýrských sítí prodávat. Lidé za pozemek dají 110 korun za metr čtvereční a za částečný podíl na přivedení sítí to bude 470 korun. Dohromady tedy vyjde metr čtvereční parcely na 550 korun," říká Karel Vrzala.

fotoVývoj cen bytů sledujte na
CENYBYTU.IDNES.CZ

Za takovou cenu budou muset ale lidé v Plané splnit dvě podmínky. Do roka od koupě pozemku od radnice musí získat stavební povolení a do pěti let od jeho vydání musí rodinný dům stát. Kdo podmínku nesplní nebo si koupí pozemek už s tím, že bude stavět někdy později, zaplatí za metr čtvereční rovnou 1000 korun. Nejmenší parcela má 585 metrů čtverečních, největší parcely mají 1340 metrů.

Nové obyvatele chtějí s pomocí parcel přilákat také radní v Kladrubech. Radnice ve směru na Stříbro připravila dvacítku stavebních pozemků, na které přivedla všechny sítě.

Stavební pozemek je nedostatkovým zbožím
Obrovské náklady na zavedení sítí k pozemkům jsou důvodem toho, že ve velkých městech se dnes stavební parcely shání jen velmi obtížně. Pokud se do takové investice pustí soukromý investor, který nedostává žádné dotace a chce ještě vydělat, tak se parcely stávají neprodejnými.

"Když se do takové investice má pustit soukromý investor, vyšplhá se cena za pozemek k téměř 2000 korunám za metr čtvereční. Za takovou částku ho nikdo nekoupí," uvedl už dříve Karel Müller z klatovské realitní kanceláře MüllerReality Immobilien. Malý pozemek o rozloze 600 metrů čtverečních by v takovém případě vyšel na milion dvě stě tisíc korun.

Rozhýbat trochu trh s nemovitostmi v druhém největším městě kraje, kterým jsou Klatovy, by nyní mohl záměr radnice. Ta chce dotáhnout sítě jako je voda, kanalizace a zřejmě i plyn do své spádové obce Sobětice.

"Na okraji Klatov ve směru na Sobětice má soukromý investor připraveno asi 100 stavebních parcel. Sítě, které povedeme do Sobětic, bude moci využít a připojit se na ně," vysvětluje tajemník klatovské radnice Miroslav Šafařík. Město tak oblast zhodnotí. Náklady na sítě k jednotlivým pozemkům nebudou tak vysoké, jako kdyby je platil jen soukromý investor.

Lidé chtějí stavět i v Domažlicích
Lépe na tom budou i lidé, kteří chtějí stavět v Domažlicích. "Město má připraveno zhruba padesát parcel za novou nemocnicí. Na plochy je třeba ještě zavést inženýrské sítě. Takové množství pozemků by mohlo pokrýt jejich obrovský nedostatek, který dnes na trhu panuje," uvedl prodejce nemovitostí Milan Mrázek z Domažlic.

Stavět se bude i v bezprostřední blízkosti Plzně, kde je poptávka po parcelách nejvyšší. V připravovaném územním plánu počítá s novým územím pro stavbu rodinných domků například Starý Plzenec. Město vlastní pozemky mezi silnicí na Štěnovice a Černice, které chce zasíťovat a pak prodat.

"Přestože už se hodně bytů a domů postavilo, poptávka je stále veliká. Připravujeme proto pozemky pro stavbu dvojdomků i bytových domů," konstatuje také starosta Nýřan Jiří Davídek.

V Chotěšově nikdo nechce stavět. Lidé nemají peníze
Zatímco ve většině měst je nabídka stavebních pozemků malá a zájem stavebníků je několikanásobně vyšší, v Chotěšově řeší opačný problém.

Město má připraveny pozemky, kde se dá stavět, nikdo je však nechce. "Jeden z pozemků jsme nabídli soukromé firmě, aby na něm postavila více než dvacet bytů. Jenže je nikdo nechtěl, protože na ně lidé neměli peníze," přiznává starosta Chotěšova Čeněk Smetana.