Málo nezlevňuje tak rychle, jak by mohlo. Kostka stojí v průměru přes třicet korun, více než v Německu. Ilustrační foto.

Málo nezlevňuje tak rychle, jak by mohlo. Kostka stojí v průměru přes třicet korun, více než v Německu. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Máslo zlevňuje pomalu, je dražší než v Německu

  • 392
Ceny másla se za poslední měsíc pohnuly dolů přibližně o dvě koruny. Čtvrtka se v českých obchodech na počátku ledna prodávala průměrně za 30,40 koruny. Zatím se tak nenaplňují novoroční předpovědi obchodníků, kteří slibovali cenové zemětřesení.

Vyplývá to z exkluzivního cenového průzkumu, který si MF DNES nechala udělat ve 140 obchodech po celé republice. Agentura PPM při něm obešla desetinu prodejen velkých řetězců od Teska a Alberta až po Kaufland a Lidl.

Globus leták

Nakupujete rádi v prodejnách Globus?

Aktuální leták Globus
a všechny nejlepší nabídky z letáků vždy najdete na AkčníCeny.cz.

S námi najdete i nejbližší prodejny Globus.

Největší zlevnění zaznamenala v Globusu, kde se průměrná cena čtvrtkilové kostky másla snížila v lednu oproti počátku prosince o 2,50 koruny.

Ale zákazníky pravděpodobně čekají lepší časy. Ceny mléka totiž na světových trzích míří dolů, smetany je v Česku nadbytek a po Vánocích je tradičně menší odbyt tučných potravin včetně másla. Mlékaři tak kvůli zachování obratu musí zlevňovat.

Díky tomu se do obchodu začaly po dlouhých měsících vracet krátkodobé cenové akce „máslo za dvacet“. Kromě Teska bylo tento týden tak levné máslo i v některých prodejnách Lidlu. Signalizuje to, že mlékaři už jsou ochotni jít s prodejní cenou do řetězců níže než před Vánocemi.

„Bohužel bohaté období pro mlékaře končí. Ceny sušeného mléka jdou ve světě dolů,“ říká Michal Němec z Českomoravského mlékárenského svazu.

Podle obchodníků má snižování cen másla ještě jiný důvod. Lidé na konci roku na drahé máslo zanevřeli a začali je nahrazovat podstatně levnějším margarínem. Mlékárnám tak klesl obrat, což se nyní snaží dohnat a zlevňují.

Chcete vědět více?

Unikátní cenový průzkum v pondělní MF DNES – nejlevnější a nejdražší obchody ve vašem kraji.

Přesto jsou průměrné ceny másla v Česku stále mírně vyšší než v Polsku a v Německu. Tam se o Vánocích prodávalo v průměru za 1,02 eura, v přepočtu tedy za necelých 27 korun. Němečtí zemědělci přitom dostávají za mléko více než ti v Česku.

Jak je možné, že je máslo na Západě stejně drahé nebo levnější než v Česku, ačkoli němečtí zemědělci dostávají za litr mléka při výkupu přibližně o 1,50 koruny více?

„Potravináři to neradi slyší, ale efektivita zpracování surovin je tam podstatně vyšší než u nás,“ říká analytik Petr Havel. Podle něj tam převažují větší a specializované podniky, které vyrábějí třeba jen jeden druh potravin a díky tomu jsou efektivnější. Pak si mohou dovolit platit zemědělcům vyšší výkupní ceny.

Ty potom tlačí ceny vzhůru i v Česku. Přesvědčil se o tom Milan Teplý, majitel největší tuzemské mlékárny Madeta, který včera musel přistoupit na podmínky mlékařského družstva JIH. To mu dodává téměř polovinu mléka a jeho členové chtěli získat ceny, které se blíží těm, za něž prodávají v Bavorsku.

„Udělal jsem určité ústupky,“ nechal se slyšet Teplý, který od družstva dostal loni výpověď. V lednu mu proto musel navýšit výkupní cenu litru mléka o pětadvacet haléřů na 10,30 koruny. Další jednání, které by mělo skončit roční smlouvou, bude ještě probíhat. Hraje se o pojistku minimální ceny.

,