Malí dodavatelé mají být chráněni před obry

  • 8
Zemědělci a dodavatelé do velkých obchodních řetězců mají naději na ochranu před svými silnějšími zákazníky. S úmyslem rozdat slabším hráčům lepší karty senátoři schválili změny v zákonech, které už v červnu úspěšně prošly sněmovnou.

Pokud vše podepíše prezident, bude se novelizovat antimonopolní zákon, obchodní zákoník a zákon o cenách.

Novela má umožnit zemědělcům, aby uzavírali dohody o cenách, a dát dodavatelům obchodů lepší vyjednávací prostor.

Cílem poslance Ladislava Skopala (ČSSD), který návrh předložil, je vymýcení nešvarů, na které si dodavatelé a zemědělci stěžují.

Říkají, že nemají vliv na ceny nebo že čekají dlouho na úhradu zboží, v obchodech musí platit za umístění zboží do lepších regálů, případně přivézt první dodávku zdarma. Tuto praxi nechce však žádná z dotázaných firem potvrdit.

"Splatnost faktur máme většinou mezi 30 a 60 dny, to záleží na objemu," říká marketingová ředitelka Hamé Babice Marcela Mitáčková. Zpracovatel Setuza zase říká, že vykupuje od zemědělců za slušné exportní ceny, ale ti tvrdí opak.

Nespokojenost tak dávají firmy najevo převážně přes různá sdružení. "Dodavatel je odsouzen k úvěrování odběratele," říká Jan Záhorka z agrární komory. "Je tu pět obchodních řetězců, šedesátka mlékáren a zemědělců desetitisíce. Kdo má pak jaké postavení na trhu?"

Ač je novela na první pohled užitečná, vyvolala vlnu kritiky a jeden z šesti parlamentních výborů, kterými prošla, ji dokonce smetl ze stolu. Byl to senátní výbor pro EU, jehož senátorka Helena Rögnerová považuje novelu za zbytečnou a nefunkční.

"Placení za zboží je problém, který se táhne celou ekonomikou a netýká se jen výrobků podléhajících zkáze," říká. "Do zákona o ochraně hospodářské soutěže nepatří vyrovnávat ekonomickou sílu soutěžitelů. Na to prostředky máme. Že nejsou soudy rychlé, nemůžeme řešit novou legislativou, a navíc jen pro skupinu lidí, které to nakonec uškodí," kritizuje senátorka.

Kritika stihla novelu nejen od velkých obchodních řetězců, ale i od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Tomu se nelíbí hlavně možnost zemědělců domlouvat se na cenách. "Veškeré kartelové dohody mají vždy negativní dopad na hospodářství a občany," uvedl šéf úřadu Josef Bednář.

Obchodní řetězce jako Ahold považují zákon za nepřiměřené zasahování do obchodních vztahů. "Nám se příliš nezmění, ale dodavatelům to může uškodit," říká mluvčí Teska. Obchodníci si mohou najít dodavatele také jinde než v Česku.

Podle většiny kritiků novelou dochází k narušení souladu českého a evropského práva. "Jsem zvědav na stanovisko prezidenta a Evropské komise," prohlašuje senátor Stanislav Bělehrádek.