Litvínov bude chtít miliardu odškodnění v případě rozšíření těžby uhlí

  11:45aktualizováno  11:45
Pokud vláda prolomí limity na těžbu hnědého uhlí, bude Litvínov žádat vysoké kompenzace. Město by chtělo miliardu korun pro sebe a deset tisíc korun ročně na každou domácnost po dobu těžby. Odškodnění lidí by stálo 90 milionů ročně. Řekl to starosta Daniel Volák v reakci na dopis vlády, která nevyloučila prolomení limitů.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Zastupitelé prolomení těžby dlouhodobě odmítají. Litvínov konkrétně neřekl, po kom bude kompenzace chtít, zřejmě by je ale požadoval po firmě Czech Coal, která v oblasti těží. Společnost vyplácí lidem kompenzace i v současnosti.

Prolomení limitů by znamenalo likvidaci obce Horní Jiřetín a sousedních Černic na Mostecku. Hnědouhlený lom by se přiblížil do blízkosti 500 metrů k hranici Litvínova.

"Vidím jasnou vůli limity prolomit. S námi se ale nikdo nebavil. Pokud by k prolomení došlo, je tu spousta neznámých - jak by to bylo ve městě s polétavým prachem, hlukem,byla by hranice těžby skutečně jen pět set metrů od města? O tom všem je potřeba jednat," poznamenal starosta Litvínova Daniel Volák.

"V Litvínově je asi devět tisíc domácností. Odškodnění obyvatel za zvýšené koncentrace prachu a hluku v důsledku těžby by dosáhlo každý rok dalších asi 90 milionů korun," dodal. Deset tisíc korun pro domácnosti chce obec jako kompenzaci cen energií, které se z lokálního uhlí vyrábějí.

Město by peníze využilo k rozvoji, například na výstavbu akvaparku, modernizaci škol, rekonstrukci chodníků a silnic nebo opravu sportovní haly. "Finance by pomohly i ke snižování nezaměstnanosti. Město by mohlo vytvořit další dotovaná pracovní místa při údržbě města nebo sociální činnosti," doplnil.

Vláda premiéra Jana Fischera neřekla přímo, že se limity těžby prolomí. Vyjádřila ale vůli odstranit administrativní bariéry, které těžbu znemožňují.

Zelení: Doufáme, že to lidé starostovi spočítají ve volbách

"Není v zájmu České republiky zvyšovat dovozní energetickou závislost. Odstranění administrativních překážek možného uvolnění těžby hnědého uhlí za územními ekologickými limity neznamená přímé získání povolení hornické činnosti, ale pouze se jím zahájí složitý proces, jehož výsledkem může být dosažení shody mezi všemi účastníky tohoto řízení - vlastníky, organizacemi, Ústeckým krajem a dalšími dotčenými subjekt," uvedl premiér Fischer.

Na tento dopis pak Litvínov reagoval požadavkem kompenzací v případě prolomení limitů těžby. Ekologové, kteří s těžbou nesouhlasí z principu, považují kompenzace za ústupek starosty.

"Domovy, zdraví obyvatel a zdraví kraje nejsou na prodej. Pokud by byla přijata logika, kterou použil v tomto případě litvínovský starosta, museli by těžaři platit celému kraji biliony. Nevím, jestli by je pak ekonomicky těžba ještě zajímala. Doufám, že panu starostovi spočítají lidé v komunálních volbách, na jak málo Litvínov ocenil," řekl MF DNES šéf krajské organizace Strany zelených Petr Klepiš.

Měl by Litvínov dostat miliardu korun za prolomení limitů těžby?

celkem hlasů: 2273

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 28. února 2010. Anketa je uzavřena.

Nemělo by se těžit za limity 1274
Ano 584
Ne 415
Autoři: ,

Nejčtenější

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

S bezkontaktními platbami do 500 korun mohou být od soboty problémy

Ilustrační snímek

Kvůli nový pravidlům pro ověřování karetních plateb, která budou platit od 14. září, mohou platební terminály zamítat...

Koruna jako rozvojová měna. Od intervencí se neoklepala, sráží ji riziko

Ilustrační snímek

Už je to skoro dva a půl roku od ukončení devizových intervencí a koruna ne a ne výrazněji posílit. Spíše naopak....

Pozor na pohádky o suchu, píše v eseji agrární analytik Petr Havel

Takto vypadá v květnu 2018 vyschlá půda v areálu Všesportovního stadionu v...

Za sucho u nás nemůže méně srážek, nedostatek dešťů je jen jednou z pohádek o tom, jak Česko brzy zůstane bez vody....

Míra klientelismu v Rakousku mě šokovala, řekl v Rozstřelu Radim Jančura

Majitel RegioJetu Radim Jančura v diskusním pořadu Rozstřel. (11. září 2019)

Budoucnost svého byznysu vidí dopravce RegioJet spíše ve vlacích než v autobusech. Ve středečním Rozstřelu to řekl...

Další z rubriky

Miliony neutečou. Auditor mýta bude i bez tendru

Ilustrační snímek

Až v lednu odstartuje nový systém kamionového mýta na bázi satelitní technologie, musí na výběr někdo dohlížet. Jinak...

O šest procent vyšší platy a kratší pracovní dobu, žádají odboráři

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula na...

Odboráři budou v příštím roce požadovat, aby se mzdy zvýšily o šest až sedm procent. Svým členům to v úterý doporučila...

Když dá 90 procent lidí výpověď. Petr Moroz radí firmám, jak napravit škody

Petr Moroz, finanční a bezpečnostní expert

Obor, ve kterém podniká, není zatím v Česku příliš známý. „Compliance“ neboli řízení bezpečnostních rizik, jak se jeho...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz