Dům, hypotéka, byty

Dům, hypotéka, byty | foto: iDNES.cz

Lidi lákají do Hradce nové byty

Takový rozmach bytové výstavby jako nyní Hradec Králové od osmdesátých let minulého století nepamatuje. Ve městě teď vyrůstají a v následujících letech ještě přibudou stovky nových bytů. Před čtvrtstoletím se do nových hradeckých sídlišť stěhovaly rodiny z celého kraje a podobný trend lze vidět i dnes.

Celá pětina obyvatel nedávno dokončených domů u hradeckého Terronicu se do města přistěhovala odjinud. "Očekávali jsme nejvýš deset procent mimohradeckých zákazníků, ale je jich dvakrát tolik. U nových domů, které stavíme na různých místech republiky, je procento místních obyvatel podstatně větší," potvrdil Allan Jírek, generální ředitel společnosti Eube, která domy s šestašedesáti byty postavila.

Hradec pravidelně boduje v žebříčcích, které hodnotí kvalitu bydlení v českých městech. V nedávném testu MF Dnes dokonce získal primát. Mnozí lidé považují nákup nového bytu v Hradci Králové za výhodnou investici.

"Zájem investorů naznačuje, že poptávka po nových bytech bude i v budoucnu a to nejen mezi Hradečáky, kteří chtějí své bydlení zkvalitnit, ale také mezi lidmi přicházejícími do města odjinud třeba za prací," řekl náměstek hradeckého primátora Josef Malíř.

fotoVývoj cen bytů sledujte na
CENYBYTU.IDNES.CZ

Ceny bytů v Hradci Králové však zatím patří k nejvyšším v republice. Rozmach výstavby by ale mohl hodnotu starších bytů snížit a ceny nových, které zatím kvůli značné poptávce developeři drží na poměrně vysoké úrovni, ustálit.

"Čím víc bytů se postaví, tím spíš se jejich ceny stabilizují a za současné konkurence rozhodně neporostou, takže budou dostupnější pro širší okruh obyvatel. Značná část lidí se do nových domů stěhuje ze starších paneláků. Tím pádem bude pro lidi, kteří se do Hradce stěhují, snazší najít bydlení a cena těchto bytů by mohla klesat," míní Malíř.

Zájem o bydlení v jednotlivých skupinách obyvatel mají investoři dobře zmapován. Do nových domů se často stěhují rodiny s dětmi, které si vybírají byty o třech či čtyřech pokojích.

"Zájem o velké byty nás překvapil. Dvoupokojovým bytům dávají většinou přednost mladí lidé, kteří mohou získat hypotéku a takovéto byty považují za dostatečné bydlení na určitou dobu. Menší byty, spíše v nižších podlažích, často kupují děti starším rodičům," vysvětlil Jírek.