Diskuze

Sazenic bude dost, nářadí se chopím i já, zve šéf Lesů ČR na veřejné sázení

Lesy České republiky vůbec poprvé ve své historii připravily společné sázení stromků ve všech krajích. Výsledkem má být „nový les“, mimo jiné odolný vůči kůrovci. Společnost zve na sobotu zájemce na akci Den za obnovu lesa. Práce se chopí i generální ředitel státní firmy Josef Vojáček.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

J55a20n 62B47a96b47i75č84k31a

18. 10. 2019 19:31

Snad stromky nesežere přemnožená zvěř

0 0
možnosti

Tato akce připomíná sklizeň řepy za minulého režimu. Jezedáci slavili dožínky a řepu sklízeli brigádníci z města. Je vidět, že ve státním podniku Lesy ČR se jede jako za minulého režimu po socialistku.

1 2
možnosti
Foto

Sazenic bude dost.

Tak snad všichni ti mladí ekologičtí aktivisté, co v pátek místo do školy chodili na demonstrace, konečně přiloží ruce k dílu !

2 1
možnosti

Na oficialni strance rozhodne nijak negarantuji, ze se dostane sazenice na kazdeho prichoziho. "Bude dostatek sazenic? Věříme, že ano, ale bude záležet na počtu účastníků v konkrétním místě. Předpokládáme, že každý bude mít možnost vysadit minimálně 2 až 5 sazenic. Na koho se nedostane, bude mít příležitost pomoci lesu jiným smysluplným způsobem – úklidem, stavěním oplocenky atd." https://www.sazimelesynovegenerace.cz/zajimavosti/

0 0
možnosti

Zásady pro smysluplnou obnovu lesa

Hnutí DUHA, stejně jako vědci a mnoho lesníků upozorňuje, že máme-li obnovit odolnější lesy, musíme dodržovat zejména tyto zásady:

Všude kde to jde, preferovat přirozené zmlazení před zbrklou umělou výsadbou. Počkat, dát přírodě čas. Lesy vzniklé postupně z přirozeného zmlazení budou mnohem odolnější než lesy znovu uměle vysázené. K umělé výsadbě sazenic přistoupit jen tam, kde v okolí chybí dospělé stromy potřebných druhů, které by produkovaly semena.

Na holinách vždy obnovovat lesy přes tzv. přípravné dřeviny (např. bříza, jeřáb, olše, osika, vrba), které zlepší půdní vlastnosti, vrátí do ní vláhu a vytvoří stín. Teprve později je postupně nahradit cílovými dřevinami, jako jsou buky či jedle a ostatní.

Zejména stínomilné stromy, jako jsou buky a jedle, nikdy nevysazovat přímo na holiny, ale vždy až do zástinu jiných stromů.

Cílem by měla být co nejpestřejší dřevinná skladba, věkově i prostorově rozrůzněná.https://zachranmelesy.cz/cs/clanky/tiskove-zpravy/obnova-lesu-se-na-holinach-nedari-vysazovane-stromky-tam-masivne-odumiraji

0 0
možnosti

Sadenie stromov vyzerá na prvý pohľad ako dobrá vec. Vysádzanie zelene v mestách, či alejí stromov popri poľných cestách, sú pre prírodu obyčajne prospešné činnosti. Potrebuje ale našu pomoc aj samotný LES? Lesy existujú na Zemi už viac ako 350 miliónov rokov. Na Slovensku im „pomáhame“ sadením len posledných asi 200 rokov. Čo robili doteraz bez nás? V pralesoch, no aj v dobre obhospodarovaných lesoch, sa mladé stromy zmladzujú pod korunami svojich rodičov. Príroda vyberá na každé miesto tie správne druhy a jedince. Testuje ich tisíce a len tie najlepšie adaptované na konkrétne podmienky prežijú. Tento proces sa volá prírodný výber. Práve týmto spôsobom vznikajú najdokonalejšie lesy. Žiadna umelá výsadba nedokáže nahradiť prírodný výber a v normálnom lese ani nie je potrebná. Príroda si poradí sama aj v prípade rozsiahlych kalamít, ako to dokazuje v Tichej doline. Les sa vysádza najmä vtedy, keď človek odstráni staré stromy na veľkej ploche a prirodzená schopnosť obnovy sa oslabí. Vtedy sú lesníci povinní plochu zalesniť. Často sa pritom snažia o dosadenie ekonomicky výnosnejších druhov, ako je smrek, na úkor druhov, ktoré by vybrala príroda. Dôsledkom vysádzania stromov sú menej stabilné a tiež menej rozmanité lesy. Sadenie stromov preto nie je vždy pomocou lesu.Pravda je taká, že lesu aktívne pomôcť nedokážeme. Môžeme ho ale poškodzovať menej. Môžeme niektoré lesy ponechať úplne bez zásahov človeka a môžeme tiež hospodáriť citlivejšie. Práve toto sú hlavné ciele iniciatívy MY SME LES.https://www.mysmeles.sk/sadit-ci-nesadit

0 0
možnosti

Souhlasil bych, nicméně v současnosti už je tu obrovský problém - po celé zemi došlo k přenosu a zavlečeníé nepůvodních druhů, takže pokud byste nechal les svému osudu, bude veškerá flóra vytlačena stromy bez konkurence, např. pajasany, akáty a pod.

1 0
možnosti

"Zhruba čtvrtina stromků, které Lesy ČR vysadí, odumřou již v prvním roce výsadby [1]. V roce 2018 zalesnil státní podnik 7 249 hektarů plochy, uměle vysazené sazenice se přitom neuchytily a do května 2019 zahynuly na ploše 1 777 hektarů. V následujících letech po výsadbě pak uhyne další část stromků zejména díky okusu přemnožené spárkaté zvěře nebo suchem. V některých místech uhynulo 100 % vysazených stromků. " https://zachranmelesy.cz/cs/clanky/tiskove-zpravy/obnova-lesu-se-na-holinach-nedari-vysazovane-stromky-tam-masivne-odumiraji

0 0
možnosti

P22a35v62e98l 79Š34i87m55e54k

18. 10. 2019 12:36

Dobrý den, hnus. Místo pěstování lesů jako lesů, pánové pěstovali stromové plantáže, tedy něco jako kukuřičné pole, a nyní apelují na pomoc veřejnosti, jako kdysi blahé paměti školní brigády pro JZD a státní statky. Smutná úroda.

S pozdravem pamětníka PŠ

0 4
možnosti

Pf, státní statky. Ty to jenom vodkoukaly vod těch Schwarzebergů. po kterejch noblesní knížepán zázračnou adopcí zdědil. :-P

0 0
možnosti

P15e69t91r 54B56u35r74i35a42n

18. 10. 2019 10:56

To zas bude selfíček a přetíženejch sociálních sítí :-)

6 0
možnosti

J98a39n 67K82a78i40s71e35r

18. 10. 2019 10:52

Komu tím prospějeme - jan aby se Lesy ČR napakovaly

0 6
možnosti

J88i31ř51í 42J18o52h53n

18. 10. 2019 10:49

Udělejte propagaci vánočních stromků v květináčích. Malé stromky se dají po vánocích zasadit. Byla by to dobrá výchova dětí i pomoc lesům.

Znamenalo by to připravit k zasazení pozemky a organizovat nějakou kampaň za pomoci dobrovolníků, aby lidé věděli, kam je později zasadit. V době internetu by to neměl být problém. V následujících letech by mohli rodiče s dětmi sledovat, jak jejich stromek roste.

0 3
možnosti

To je naivní myšlenka. Pokud koupíte stromek v květináči, tak stejně většinou chcípne. Pokud koupíte normální vánoční stromek, tak ten byl za tímto účelem už vypěstovaný a lesu tím nijak neškodíte. Je to stejný jako s vypouštěním kaprů do Vltavy.

3 0
možnosti