O byty v Kyjevě je velký zájem, ne ale mezi průměrnými Ukrajinci, kteří na ně nemají.

O byty v Kyjevě je velký zájem, ne ale mezi průměrnými Ukrajinci, kteří na ně nemají. | foto: Profimedia.cz

Kyjev má nejdražší byty ve střední a východní Evropě

  • 9
Hlavní město Ukrajiny Kyjev mění svoji tvář. Ve městě plném krásných historických budov a naopak nevzhledných panelových domů vyrůstají v poslední době moderní bytové domy s nejdražšími byty ve střední a východní Evropě. Ceny bytů zde stouply za poslední dva měsíce o 10 až 25 procent.

O bydlení v nových bytech je velký zájem, a proto jsou beznadějně vyprodané měsíce před dokončením. Podle zpravodajského serveru BBC.co.uk se navíc většina lidí nestěhuje do kompletních bytů, ale vlastními silami musí ještě dodělat podlahy, zasadit dveře, upravit stěny a podobně. Přesto za takový nedokončený třípokojový byt běžně zaplatí kolem milionu dolarů (asi 21,2 milionů korun).

Podle odhadů vystřelily ceny bytů ve městě za poslední dva roky na trojnásobek. Podle BBC.co.uk tak předčily nejen města střední Evropy, jako je Praha či Varšava, ale například i Amsterdam.

"Kyjev zažívá bytový boom. Před třemi lety jsem koupila byt za 30 tisíc dolarů a dnes má hodnotu 200 tisíc," říká Tanja Plemenjuk, která pracuje v realitní kanceláři.

Podle Ruslana Suchkoe z realitní kanceláře Parker a Obolensky se cena nejdražších bytů v Kyjevě může vyšplhat až k 7,5 milionu dolarů (asi 159 milionů korun). "To není vtip. Takto drahé byty mají rozlohu 100 až 300 metrů čtverečních," dodal Suchkoe.

Odborníci za růstem cen vidí především rostoucí poptávku po bydlení.

Ukrajinské ekonomice se totiž daří a lidem rostou mzdy. Mnoho Ukrajinců navíc nevěří místním bankám, a proto raději své peníze investuje do nemovitostí. Hlavním tahounem poptávky jsou ale spekulace s byty.

Navzdory bytovému šílenství je Ukrajina stále jednou z nejchudších zemí v Evropě, píše BBC.co.uk.

Průměrně bohatí Ukrajinci si vlastní byt většinou nemohou dovolit. Nejlevněji lze totiž jednopokojový byt pořídit za 100 tisíc dolarů. S průměrným platem 200 dolarů měsíčně na něj ale většina Ukrajinců sotva našetří.

"Nezáleží na tom, jak moc se snažíte. Přestože vydělávám docela slušné peníze, stále si to nemohu dovolit," stěžuje si třicetiletá Tanja Voroshko.