Nejen antibiotika v medu, ale i chyby v účetnictví. Včelaři řeší krizi

  10:20aktualizováno  10:20
Český svaz včelařů, který se potýká se skandálem se zakázanými antibiotiky v medech své společnosti Včelpo, má také nesrovnalosti v účetnictví. Zjistily to Státní zemědělský intervenční fond a Transparency International. Pověst organizace má zlepšit v neděli zvolená předsedkyně Jarmila Machová.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Martin Veselý, MAFRA

„Je zde více historických problémů se spravováním finančních záležitostí. Byly tu například problémy kolem účetnictví učiliště Nasavrky, což u včelařů vyvolává otázky, zda jsou členy organizace, která má mít jejich důvěru,“ uvedl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Ten je sám včelař a vedení svazu, který má více než 50 tisíc členů, v posledních týdnech ostře kritizoval právě kvůli aféře s antibiotiky.

Inspektoři našli v medu antibiotika. Byl z dovozu, prodávali ho včelaři

ČSV, kterým každý rok proteče 80 milionů korun na dotacích jednotlivým včelařům a dalších 20 milionů dostává od státu přímo na provoz, musel po kontrole finančního úřadu zaplatit pokutu a vrátit nevyužité dotace, jež kontroloři objevili nahromaděné na účtech Středního odborného učiliště včelařského Nasavrky. Další nedostatky zjistil Státní zemědělský intervenční fond při kontrole využití šestimilionové dotace na propagaci medu za rok 2013.

Ze závěru intervenčního fondu vyplývá, že skutečné výdaje byly nižší, než kolik svaz deklaroval v žádostech o platbu. Některé faktury nebyly doloženy smlouvami, za státní peníze se rovněž nakupoval alkohol. Nesrovnalosti v příjmech a výdajích Českého svazu včelařů objevila i protikorupční organizace Transparency International.

Ta zjistila, že v poslední dostupné výroční zprávě - za rok 2013 - nesedí údaje o příjmech s tím, jak je vykazují státní úřady, které včelařům peníze poskytují. Uváděné částky se přitom liší v milionech korun. Některé položky byly dodatečně o několik stovek procent navyšovány, jiné snižovány.

Z dostupných zjištění nevyplývá, že by včelaři dotace zneužívali. Poukazují však na značný nepořádek v účetnictví organizace, která přerozděluje desítky milionů z peněz daňových poplatníků ročně.

Nová šéfka nemá silný mandát

Zprůhlednit finacování má nová předsedkyně. Machová se především bude muset vypořádat s nedávnými objevy antibiotik a falšováním medu Včelpem, které vedlo až ke ztrátě loga kvality Klasa u některých produktů (více o aféře čtěte zde). První ženu do svého čela zvolili včelaři v neděli v pražském hotelu Pramen.

„Myslím, že se nám to už nestane,“ uvedla k pochybením. Podle jejích slov ji vedly ke kandidatuře výzvy ostatních včelařů, kteří nejsou s prací svazu spokojeni. Členka hnutí ANO a zastupitelka za Prahu 4 však sama přiznává, že její mandát není silný. Ze 75 hlasujících ji podpořilo 45, takže je otázkou, zda dokáže rozhádanou organizací stmelit.

Nespokojenost včelařů s ČSV vedla podle Jurečky část z nich k odchodu. To může mít dopad i na výši prostředků, které organizací protékají. Odpadlíci totiž zakládají vlastní spolky a od ministerstva zemědělství chtějí, aby veškeré dotace nedávalo jen ČSV, ale část poskytlo i jim. „Vnímám podněty včelařů, kteří opouštějí ČSV a zakládají nová sdružení. Ta se nám pak hlásí o dotace,“ říká Jurečka.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ukážeme vám cestu, říká šéf Googlu. A slibuje, že soukromí uživatelů pohlídá

Šéf společnosti Google Sundar Pichai.

Společnost Google v mnoha oblastech určuje směr, kterým se začne hýbat Země. „Technologie se dál rozvíjejí v oblastech...

Česká ekonomika loni zbrzdila o třetinu, letos takový propad nenastane

Většina dělníků je proškolených na více činností a mohou se v rutinních úkolech...

České hospodářství letos podřadilo o několik stupňů. Hrubý domácí produkt klesl na 3 procenta z předloňských 4,5...

Najdete na iDNES.cz