Pod záminkou boje s černou prací tady stovky úředníků dělají práci, v jejíž velký smysl nevěřím, říká Nečas.

Pod záminkou boje s černou prací tady stovky úředníků dělají práci, v jejíž velký smysl nevěřím, říká Nečas. | foto: ČTK

Nečas chce zmírnit kontroly černé práce. Jedině bez TOP 09, říká Drábek

  • 1483
Přísné kontroly ze strany úřadů, které pátrají po firmách využívajících švarcsystém, by měly skončit. Lidovým novinám to řekl premiér Petr Nečas. Ministr Jaromír Drábek postihování černé práce hájí: "Za první pololetí bylo uloženo přes 100 milionů na pokutách, to je jasný výsledek," řekl iDNES.cz.

"Ministerstvo práce a sociálních věcí zamířilo naprosto falešným směrem. Byla to jedna z chyb MPSV a teď v rámci přehodnocení priorit vládní politiky toto bude určitě věc, která se přehodnocovat bude," uvedl předseda vlády v rozhovoru pro Lidové noviny k potírání nelegálního zaměstnávání na živnostenský list.

Pod záminkou boje s černou prací dělají podle Nečase stovky úředníků práci postrádající smysl. "Za mě jako ministra práce se nic takového nedělalo," podotkl. Firmy si na šikanu úřadů kvůli švarcsystému stěžovaly. Drábkovi kontroloři podle LN například prověřovali, kdo má firemní vizitky, mail nebo komu každý měsíc chodí na účet od jedné firmy stejná částka.

"Chceme více flexibilního trhu práce včetně sdílených pracovních míst, včetně částečných úvazků, včetně ukončení zbytečných buzerací lidí v podobě kontrol, kde pod záminkou odhalování práce na černo jsou lidé zbytečně obtěžováni,“ řekl Nečas.

"Kontroly mají výsledky, Nečasovo okopávání to nezmění"

Tvrdá pravidla a přísné předpisy namířené proti tomu, aby firma zaměstnávala lidi jako osoby samostatně výdělečně činné, letos prosadil odcházející ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09.

"Žádný soustředěný boj proti švarcsystému, my jsme nastoupili velmi tvrdý postup proti nelegálnímu zaměstnávání. To, že za ministra Nečase černá práce byla tolerována, to že kontrola probíhala tak, že se sepsali lidé, kteří byli na pracovišti, a řeklo se: Do týdne přineste pracovní smlouvy, takovým způsobem se černá práce postihovat nedá," řekl iDNES.cz Jaromír Drábek.

Pokuty za více než sto milionů korun uložené za černou práci jen za první pololetí jsou podle něj jasný výsledek. "Nic na tom nemůže zpochybnit nějaké okopávání ze strany pana premiéra. Nejspíš nemá příliš vlastních pozitivních témat, tak musí střílet do něčeho, co se jemu nedařilo," podotkl Drábek.

Ministerstvo zesílilo kontroly od února. Úkolem pověřilo celkem 400 zaměstnanců Státního úřadu inspekce práce - 350 inspektorů provádělo kontroly, dalších 50 jejich činnost organizovalo. Inspektoři se zaměřili zejména na stavebnictví, restaurační a ubytovací služby a maloobchod, kde je nelegální práce rozšířená.

Flexibilita pracovního trhu vs. tunelování sociálních fondů

Pro zaměstnavatele je švarcsystém výhodný především proto, že nemusí za zaměstnance platit sociální pojištění či náhradu mzdy v době nemoci. Kritici poukazují na ztráty pro státní pokladnu a nízkou ochranu pracovníků, kteří nemají zastání v pracovněprávních předpisech ani žádné výhody, například dovolenou.

Méně sociálních jistot však podle zastánců tohoto způsobu zaměstnávání vyvažuje větší motivace k práci a větší flexibilita pracovního vztahu. Jako další plus jmenují , že díky švarcsystému má více lidí práci. Bez ní by byli nezaměstnaní a stát by jim musel vyplácet sociální dávky.

"Černá práce znamená, že nejsou odváděny dostatečné příspěvvky do sociálního a zdravotního systému. Na takovém tunelování sociálních fondů se TOP 09 podílet nebude, ať bude ministrem kdokoli z TOP 09," ujistil Drábek.

Ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek ovšem pro LN připustil, že by se debata o legalizaci švarcsystému měla otevřít, pokud vláda přežije. "Nejsem proti legalizaci, pokud budou rozumné daňové paušály pro živnostníky, které zaručí pro obě skupiny stejně vysoké daně, tomu se ale zatím ODS bránila,“ řekl listu.

Za švarcsystém hrozí vysoké pokuty, až 100 tisíc korun pracovníkům a od 250 tisíc až do 10 milionů korun firmám. Do letoška nebyl výslovně zakázán.