Reformu penzí využilo jen 75 tisíc lidí, Kalousek už navrhl její změny

  9:01aktualizováno  14:34
Spořit si soukromě na penzi v druhém pilíři se rozhodlo 74 573 lidí. Tolik smluv uzavřely penzijní společnosti do konce června. Uvedla to Asociace penzijních fondů ČR. Končící ministr financí Miroslav Kalousek chce reformu upravit, aby do systému mohli vstoupit lidé až do 40 let a mohli z něj vystoupit. ČSSD to odmítla. Nutná je podle ní celospolečenská shoda.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Dvě třetiny klientů penzijních fondů, kteří se za prvních šest měsíců rozhodli do důchodového spoření vstoupit, jsou přitom starší 35 let.

Právě tito lidé měli možnost vstoupit do nového pilíře jen do konce pololetí. V samotném červnu se pro vstup rozhodlo přes 27 tisíc lidí, v květnu to bylo 15,5 tisíce. "V posledních červnových dnech vstupovali do druhého pilíře hlavně lidé starší 35 let. Jejich podíl ve druhém pilíři tvoří 65,5 procenta. Mírně převažují muži, kteří představují 57 procent klientů," uvedl prezident Asociace penzijních fondů Karel Svoboda s tím, že nejvíc lidí (téměř 45 %) si vybralo dynamický fond. To je fond, který může v dlouhodobém horizontu přinést nejvyšší zisky, ale zároveň představuje i největší riziko.

Infografika

Podívejte se na rozdíly mezi prvním, druhým a třetím pilíře důchodového systému zde

Ve skutečnosti bude lidí v druhém pilíři ještě více. Část smluv, které lidi podepisovali na poslední chvíli, je totiž ještě na cestě. Celkové číslo se tak podle odhadu fondů zvýší ještě o tisíce a bude známo v polovině července.

I tak je však konečné číslo zklamáním ve srovnání s tím, co penzijní fondy očekávaly před spuštěním reformy. Podle jejich odhadů mělo za půl roku do druhého pilíře vstoupit zhruba půl milionu lidí.

FINmarket.cz

Samotné fondy říkaly, že se jim vyplatí spravovat druhý pilíř tehdy, když budou mít 50 tisíc klientů. Dnes ale ubezpečují, že budou pečovat o všechny klienty, i když jich mají mnohem méně. "Všechny penzijní společnosti se budou dál starat o klienty, kteří k nim vstoupili. Nehraje roli, jestli má některá penzijní společnost jednotky nebo desítky tisíc klientů," slibuje Svoboda. Žádná společnost nyní neuvažuje o tom, že by své klienty převedla k jiné společnosti či končila činnost ve druhém pilíři.

Podle Svobody je důležité, že se Česká republika pustila do reformy důchodového systému, ačkoliv první pokus nemusel vyjít nejlépe. "Byla by obrovská škoda celý proces zastavit a vrátit zpět do bodu nula. Na tom by byli nejvíc biti lidé, na jejichž důchody stát za pár let mít skutečně nebude. Jsem rád, že i ČSSD už přestává mluvit o rušení druhého pilíře a spíš naznačuje, jak by vypadaly jeho změny," dodal Svoboda.

Kalousek navrhne úpravy. Z fondů by bylo možné vystoupit

Ministr financí v demisi Miroslav Kalousek se bude snažit ještě před novými volbami poslaneckou iniciativou prosadit ve Sněmovně změny, které by druhý pilíř pro lidi zatraktivnily. A bude spoléhat na to, že původní koalice má 101 hlasů, jimiž to může prosadit a přehlasovat i očekávaný nesouhlas levice v Senátu.

Kalousek navrhuje, aby lidé měli delší čas na rozhodování, kdy chtějí do systému vstoupit. Ministr navrhuje, aby se hranice pro vstup zvýšila až na 40 let, a kdo by byl starší, měl by možnost naskočit do systému během roku 2014.

Další změna se má týkat možnosti vystoupit ze systému. To by bylo možné po pěti letech spoření a tato změna by byla nevratná. Na člověka, který by takto ze systému vystoupil, by bylo pohlíženo ze strany úřadů tak, že v systému nikdy nebyl. Státní penze (1. pilíř) by mu tak po dosažení důchodového věku nebyla krácena.

Zlepšit se má také způsob dědění. Dědicové by měli možnost získat prostředky v hotovosti i tehdy, kdy by už sami do druhého pilíře vstoupili. Podle dnešních norem mají možnost získat peníze na požádání jen ti právoplatní dědicové, kteří v druhém pilíři nejsou.

Další změna by se týkala strategie vyplácení prostředků naspořených v systému. Dosud jsou možné dvě varianty - buď celoživotně, nebo během 20 let. Nová varianta počítá s tím, že by bylo možné nechat si vyplácet peníze jen 15 let. Posledním Kalouskovým návrhem je, aby lidé měli možnost nechat si vyplácet peníze z druhého pilíře i tehdy, pokud by nedosáhli 35 let povinného pojištění.

Situace ve Sněmovně je však po demisi Petra Nečase nejistá, a tak je pravděpodobnost prosazení takovýchto změn do konce současného volebního období málo pravděpodobná.

Druhý pilíř je fiasko, říká ČSSD. Odmítá Kalouskovy návrhy

Stínový ministr práce a sociálních věcí ČSSD Roman Sklenák označil dosavadní průběh důchodové reformy za debakl. "Je to absolutní neúspěch vlády, totální fiasko," řekl Sklenák.

Návrhy, které nyní avizuje Kalousek pro vylepšení reformy, jdou podle Sklenáka zcela proti jejímu smyslu. "Byl bych velice rád, kdyby pan Kalousek ustoupil od své snahy a spíše se pokusil hledat celospolečenskou shodu," řekl stínový ministr práce a sociálních věcí. Odmítl Kalouskovu snahu prosazovat úpravy penzijní reformy většinou 101 hlasů ve Sněmovně.

Sociální demokracie podle Sklenáka zastává názor, že především nesmí být destabilizován průběžný důchodový systém. Kromě toho musí být podle něj lidé motivováni k tomu, aby v maximální možné míře využívali systém penzijního připojištění se státním příspěvkem, tzv. třetí důchodový pilíř, který nyní využívá okolo 5 milionů lidí, tedy téměř všichni v produktivním věku.

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Další z rubriky

Prodat MUS byla priorita. Kupující nebyl nedůvěryhodný, zaznělo u soudu

Obviněný Jiří Diviš (vlevo) míjí exministra financí Pavla Mertlíka cestou do...

Přímý prodej státního podílu v Mostecké uhelné společnosti vnímala vláda Miloše Zemana jako ekonomicky nejvýhodnější,...

Češi se naučili být nároční. U exotických dovolených vyžadují německou kvalitu

Zanzi Resort, Zanzibar

Na luxusní exotickou dovolenou vyrážejí Češi nejčastěji směrem do Asie. I když jsou asijské země synonymem pro levnou...

Máme se dobře a naše země vzkvétá, soudí podle průzkumu CVVM Češi

Ilustrační snímek

Více než polovina Čechů považuje životní úroveň svojí domácnosti za dobrou. A téměř polovina lidí hodnotí kladně i...

Najdete na iDNES.cz