Za pět dvanáct. Zájem lidí o druhý pilíř roste, dveře se zavírají

  12:53aktualizováno  12:53
Zájem o spoření na penzi v soukromých fondech na poslední chvíli roste. V některých případech se hlásí až dvojnásobek lidí. Počet těch, kteří spoření do pondělka podepíší, se přesto nepřehoupne přes sto tisíc. Fondy přitom počítaly s půlmilionovou účastí v polovině roku. Přesná čísla budou známa ve středu.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

V posledním týdnu uzavírají smlouvu na spoření ve druhém pilíři až stovky lidí denně. Pro 36leté a starší je poslední možnost vstoupit v pondělí 1. 7. 2013.

Fondy na poslední chvíli loví klienty. Některé lákají na to, že o posledním víkendu pošlou poradce za zájemci o spoření na penzi až do domu, jiné na sobotu a neděli nezavřou některé své pobočky. Poměrně dlouhou dobu po podpisu smlouvy trvá zpracování materiálů, spořit může začít klient třeba až za tři měsíce.

Proč na poslední chvíli?

U Čechů je podle penzijních společností rozhodování za pět dvanáct normální. "Možná se projevilo i to, že obava ze znárodnění peněz ve 2. pilíři se ukázala jako lichá," soudí Martin Podávka z Allianz PS.

S posledním červnovým dnem se definitivně zavřou dveře k důchodovému spoření ve druhém pilíři šestatřicátníkům. Ročník 1978, resp. těm, kterým bude 35 let letos, má čas na rozhodnutí do konce roku.

Do pondělka přibudou maximálně tisíce lidí

Nejvíc klientů posbírala Penzijní společnost České pojišťovny. "Do konce června budeme na hranici 30 tisíc klientů," odhaduje šéf Tomáš Matoušek. "Zájem je oproti květnu zhruba dvojnásobný, uzavíráme více než 150 smluv denně," dodává Tomáš Kofroň, mluvčí Raiffeisen penzijní společnosti. Česká spořitelna uzavírala už minulý týden zhruba 200 smluv denně, kapacity navyšovat nemusela, tvrdí, že vyšší poptávku stačí vyřizovat.

"Vývoj posledních dnů, ať už zmírněná prohlášení ČSSD, nebo slibované úpravy systému, se na nárůstu zájmu nijak výrazně nepodepsal," dodal Kofroň. Podle něj se opět spíš prokazuje, že Češi jsou zvyklí nechávat věci na poslední chvíli, čekají, jak se věci vyvinou a "pomalu se rozhoupávají". (čtěte Penze neznárodníme, říká Sobotka)

Velký nápor hlásí Allianz PS. "V posledních dnech vstupuje do Allianz PS kolem 300 klientů denně. Očekáváme, že počet nových klientů v červnu dokonce předčí počet za měsíce leden až květen," uvedl Martin Podávka, produktový manažer Allianz.

Komerční banka očekává 13 tisíc klientů, Spořitelna překročila 10 tisíc, Allianz hlásí 5 500 klientů. "Počet účastníků ve druhém pilíři ke konci června zřejmě nepřekročí 80 tisíc," říká Pavel Jirák, šéf Penzijního fondu KB.

"Nikomu se to nevyplatí, šli jsme ale do rizika"

Fondy jsou skeptické, myslí si, že jim počet klientů nebude stačit k tomu, aby se jim správa druhého pilíře finančně vyplatila. "V takové situaci není žádný fond. Ale nedomnívám se, že by někdo řekl, že se o klienty nepostará, a je jedno při jakém počtu," myslí si Karel Svoboda, šéf ČSOB Penzijní společnost. Podle něj ale od začátku šli do tohoto rizika.

Fondy chtěly pětkrát víc klientů

80 tisíc lidí se podle odhadů penzijních fondů do konce června přihlásí do 2. pilíře. Fondy chtěly 500 tisíc v polovině roku.

Nejčastěji lidé uzavírali smlouvu o druhém pilíři tam, kde už mají nějaký finanční produkt. "Volil jsem společnost, kde mám nejvíc účtů. Změnit ji můžu kdykoliv, stejně jako strategii," říká Jan L. (37).

Ti, kdo vstoupili na poslední chvíli, přitom zpravidla měli jasno už dřív. "Byl jsem rozhodnutý, ale neměl jsem čas to řešit. Měl jsem pocit, že je to zodpovědnější, aktivnější přístup než čekat, co bude," vysvětluje Radovan Š.(37). "Nevěřím, že mi stát v důchodu nabídne slušnou penzi," říká paní J. (39) z Prahy.

Autoři: ,

Nejčtenější

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

VIDEO: Účtenky i krabičky na jídlo. Nejčastější chyby při třídění odpadu

Papírové kelímky, plata na vejce ani použité obaly od pizzy do modrého...

Ruličky od toaletního papíru, účtenky nebo obaly na vajíčka jsou přece z papíru, tak patří do modrého kontejneru. Věta,...

Pozor na pohádky o suchu, píše v eseji agrární analytik Petr Havel

Takto vypadá v květnu 2018 vyschlá půda v areálu Všesportovního stadionu v...

Za sucho u nás nemůže méně srážek, nedostatek dešťů je jen jednou z pohádek o tom, jak Česko brzy zůstane bez vody....

Komunistické megastavby. Stačil příkaz soudruha, na práva lidí se nehledělo

Z výstavby jaderné elektrárny Dukovany. Stanislav Mihal, Jan Dvořák a Dušan...

Budování dálnic, elektráren či ropovodů v dobách socialismu nekomplikovaly stížnosti sousedů ani dohadování o ceně za...

Chceme dobýt malá města, říká šéf KFC. Řetězec se rozrůstá do regionů

Šéf řetězce KFC pro Česko a Rakousko Libor Hubík

Češi si mohou v tuzemsku koupit kuřecí z fastfoodového řetězce KFC už 25 let. Španělská společnost AmRest, která na...

Další z rubriky

České domácnosti mají více peněz, jsou dvakrát bohatší než Poláci a Slováci

ilustrační snímek

Celkové bohatství domácností loni celosvětově nepatrně kleslo, a to ve vyspělých i v rozvojových zemích. Zmenšilo se o...

Šéf Ryanairu proti sobě poštval akcionáře. Na opcích může získat miliardy

Šéf irských aerolinek Ryanair Michael O'Leary

Investoři nízkonákladového Ryanairu jsou jak na trní. Důvodem je schválený plán na odměňování excentrického šéfa...

Úvěr až za tři roky. Cenová mapa ukazuje, jak se v krajích šetří na byty

Klíče od domu

Pražané vydělávají více, než zbytek republiky. U nákladů na bydlení však koukají na ostatní kraje se závistí. Na byt se...

Luxusní byznys v Pařížské je spíše otázkou prestiže, úspěch přichází později

Pařížská ulice v Praze.

Úspěch na české ulici luxusu, Pařížské, slaví osvědčené nadnárodní módní značky jako Louis Vuitton, z českých...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz