Klimeš: Opravy domů, kde se s nájemníky dohodneme, budou mít přednost

  22:43aktualizováno  25. listopadu 15:09
Největší soukromý vlastník nájemních domů v Česku, společnost RPG Byty, chce od února zvýšit nájemné. Prvního ledna totiž ve většině republiky končí jeho regulace. "Veškeré finanční prostředky získané navýšením nájemného budou investovány zpět do bytů a domů," řekl v on-line rozhovoru ředitel rezidenčního portfolia firmy Pavel Klimeš. Přednost při opravách podle něj dostanou ty domy, kde se firma s nájemníky na činži dohodne.

Ředitel rezidenčního portfolia realitní skupiny RPG Real Estate Pavel Klimeš. | foto: RPG

RPG vlastní na Ostravsku 44 tisíc bytů. Hlavním důvodem zvyšování nájemného je podle Klimeše získat více peněz na investice do bytového fondu. Od roku 2011 do 2014 plánuje RPG Byty investovat 5,2 miliardy korun. "Naší prioritou budou takové opravy a regenerace, které budou pro nájemníky znamenat snížení nákladů na energie. Zejména se jedná o výměny oken a zateplování budov," uvedl Klimeš.

Čtenáře z řad nájemníků zajímalo, jak chce firma při takovém množství bytů plánovaný harmonogram oprav stihnout. "Náš návrh jsme samozřejmě připravili tak, že je realizovatelný, odpověděl Klimeš. Ke konci letošní roku bude mít nová plastová okna zhruba 11 500 bytů. V následujících čtyřech letech chce firma vyměnit okna v 7 500 bytech ročně.

Jako další důvod pro zvyšování nájmů firma uvádí, že chce sladit rozdíl mezi regulovaným a tržním nájemným. Tržní nájemné se v bývalých bytech OKD pohybuje od 60 do 130 Kč za metr čtvereční. Řada lidí už podle Klimeše nové nájemní smlouvy podepsala. "Přestože s distribucí našich návrhů jsme začali teprve 18.11., máme k dnešnímu dni zpět od našich nájemníků již několik tisíc podepsaných návrhů," uvedl.

Někteří nájemníci si ale v on-line rozhovoru stěžovali, že na ně firma při podepisování smluv tlačí. "Bydlím v bytě RPG a přišel mi návrh dodatku nájemní smlouvy, kde mám napsáno, že pokud nepodepíšu, bude na mě okamžitě podána žaloba a nebude se investovat do oprav," postěžoval si v rozhovoru čtenář.

True

"Takto to jistě v návrhu dodatku nájemní smlouvy napsáno není," ohradil se Klimeš. "V průvodním dopise jsme pouze informovali o tom, že v případě nedohody se obrátíme na soud s žádostí o určení výše nájemného. Běžné opravy a údržbu provádíme napříč bytovým fondem bez ohledu na výši nájemného. Pouze ty investice, které směřují ke zvýšení kvality bydlení budeme prioritně provádět tam, kde se s nájemníky na úpravě nájemného dohodneme," vysvětlil.

Další čtenář si postěžoval, že jeho dům není dostatečně zabezpečený a chodí do něj přespávat bezdomovci. "Bydlím v bytě na Hl. třídě v Ostravě. V domě nám přespávají bezdomovci kvůli špatným dveřím. S dalšími nájemníky jsme chtěli zakoupit na vlastní náklady nové dveře a mříž nad schodiště. Tuto úpravu nám RPG nepovolilo. Bezdomovci se pravidelně vrací," popsal situaci další čtenář.

Klimeš na jeho stížnost odpověděl, že firma už od loňska realizuje Program Bezpečnost, který je zaměřený zejména na úpravu vstupních prostor včetně výměny vstupních dveří. "Ke konci roku tento program proběhl již na téměř polovině našich domů a bude plně dokončen v následujících dvou letech," dodal.

Autor:

Nejčtenější

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Církev děsí zdanění restitucí. Práci kvůli němu může ztratit každý pátý

Neratovský kostel s prosklenou střechou má nové báně.

Výpočty jsou jednoduché, matematika neúprosná. Když projde zdanění církevních restitucí tak, jak ho navrhuje vládní...

Další z rubriky

Počet návštěvníků pražské O2 areny překročil 10 milionů

Chinaski na závěrečném koncertu turné k desce Není nám do pláče 16. listopadu v...

Branami největší české multifunkční haly prošel v neděli návštěvník s pořadovým číslem 10 milionů. Návštěvnost haly...

Chyby za 700 milionů. Ministerstvo práce selhalo při IT zakázkách, tvrdí NKÚ

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek při obhajobě systému vyplácení

Ministerstvo práce a sociálních věcí selhalo při budování informačních systémů pro výplatu dávek a porušilo rozpočtovou...

Internet zaplavují falešné e-shopy. Zboží nepošlou a z karty strhnou víc

Ilustrační snímek

Po předváděcích akcích a energetických aukcích upozorňuje Česká obchodní inspekce (ČOI) na další bobtnající problém -...

Najdete na iDNES.cz