Pivo, výčep, hospoda

Pivo, výčep, hospoda | foto: Daniel Beran

Kdo drží rekord v pití piva? Český pivař nebo pivomilec?

  • 13
Historii úspěšného tažení českého světlého ležáku světem snad ani nemá cenu připomínat. Kdo jsou ale ti, kteří udržují neotřesitelnou pozici Čechů na špičce ve spotřebě zlatavého moku? Možná by si zasloužili lichotivější označení než ono leckdy nepříliš lichotivé "pivař".

Se slovem povař je totiž jistá potíž. Lze si pod ním představit jedince, který denně urazí svých patnáct kousků, ale i sportovce, který si dá jedno dvě piva piva po tréninku. Pivařkou může být také zástupkyně něžného pohlaví, která u třetinky diskutuje o životě se svojí kamarádkou.

Pod označení pivař se tak dají schovat rozličné kategorie lidí s různým přístupem ke svému oblíbenému nápoji.

V rubrice Pivní fórum budete nacházet komentáře, glosy a zamyšlení nad pivním trhem, sortimentem či pivní kulturou. Rubriku připravujeme ve spolupráci se serverem Svět piva.cz
VŠECHNY ČLÁNKY NAJDETE ZDE

Přestože srovnání s vinařem pokulhává, neboť vinař reprezentuje výrobce, kdežto pivař konzumenty (lepší srovnání by bylo vinař – pivovarník), jsem přesvědčen, že vinař (potažmo víno, vinobraní...) má lepší zvuk, než když se řekne pivo(pivař, pivní festival...).

Image vína a věcí s ním spojených zatím spolehlivě válcuje pivo a všechno kolem něj. A tak jako u diskuse kolem úrovně české pivní kultury (více zde), dá se předpokládat, že názory na označení pivař se mohou značně lišit.

Pro někoho je to synonymum pro pupkatého tatíka, který vyhledává laciný přísun alkoholu. Pro jiného to může být někdo, kdo si pivo dokáže vychutnat, rád poznává různé pivovary, pivní speciály, prostě někdo, kdo pivem žije.

Další klade rovnítko mezi slovo pivař a konzument, někdo by si i případně přál, aby se pro něj zprofanované slovo pivař nahradilo jiným termínem (kupříkladu slovem pivomilec).