Kdo chce dávky, bude muset pracovat

  • 127
Od konce letošního léta bude nad nezaměstnanými, kteří jsou doma déle než rok, viset hrozba "nucených prací". Zákon o zaměstnanosti, který má mimo jiné omezit zneužívání sociálních dávek, prošel ve středu ve sněmovně do posledního kola hlasování.

Proti byla jen ODS, a jeho konečnému schválení tak nestojí nic v cestě.

Změna týkající se povinných veřejně prospěšných prací spočívá v tom, že pokud člověk bez práce déle než rok odmítne jít třeba hrabat listí na obecní záhonek, vyřadí ho úřad práce ze své evidence.

"A tím ztratí nárok na všechny sociální dávky," říká ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach s tím, že tento návrh je ještě tvrdší než ten původní. Ten počítal s tím, že odmítnutí práce nezaměstnanému "vynese jen" snížení sociálních dávek na polovinu.

Úplně bez prostředků však lidé nezůstanou ani nyní, protože obec jim bude muset poskytovat jídlo a přispívat na nájem. "Ale nedostanou peníze v hotovosti, aby je utratili jinde," dodává Škromach.

"Úklid bych klidně vzala, to by mi nevadilo," říká Edita Dubská z Nové Paky, která už delší dobu marně hledá práci. "Nejsem si ale jistá, že naše malá obec vůbec něco takového nabízí," dodává.

Stát chce přísnějším postihem hlavně komplikovat život lidem, kteří zároveň pobírají sociální dávky a načerno pracují. Jestli se to podaří, bude záviset na tom, nakolik budou obce schopné veřejné práce nabízet.

Někde nezaměstnané využívají už dnes, jinde zájem nemají. "Nezaměstnané zaměstnáváme a s přitvrzením souhlasím," říká starosta Žatce Jiří Farkota. Avšak například v Karviné potýkající se s vysokou nezaměstnaností nikoho nepotřebují.

Obec přitom od úřadu práce může na nezaměstnaného dostat už dnes až šest tisíc korun měsíčně. Daně, sociální odvody a případně vyšší mzdu musí platit ze své kasy. "Posíláme jim lidi, co mají nejmenší šanci najít práci. Jsou to hlavně úklidy nebo práce v obecním lese," říká Luboš Mlčák z Úřadu práce v Českém Krumlově.

Z těchto prací se jednoduše vyvléknout nelze už dnes, automatická ztráta všech dávek však nehrozí. Odmítnout je možné jen ze zdravotních důvodů, což bude moci člověk učinit i nadále. A přihlížet se bude i k tomu, aby nemusel dojíždět.

"Do vedlejší vsi se lidé neposílají," říká Mlčák s tím, že práce není dobře placená, takže ještě utrácet za cestu by nebylo dobré. Od těchto a dalších opatření v novém zákonu, který by měl začít platit zhruba od srpna, si Škromach slibuje snížení nezaměstnanosti.

Naopak ODS od něj čeká pravý opak. "Vláda dělá vše pro to, aby nezaměstnanost rostla," uvedla stínová ministryně práce a sociálních věcí za ODS Alena Páralová. Podle ní v novém zákonu totiž čeká na podnikatele jen řada pokut, které jim budou komplikovat život. Například až milion korun za diskriminaci.

Kromě toho budou také firmy platit více do státní kasy, když nezaměstnají člověka se změněnou pracovní schopností. Ze zákona mají firmy s více než 25 zaměstnanci povinnost uplatnit určitý počet takových pracovníků.

Když to neučiní, platí státu 1,5násobek průměrné měsíční mzdy. Podle nového zákona se jim odvody zvednou na 2,5násobek.