ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Asociální DPH za vodu, absurdní káva s mlékem. Vládní balíček čelí kritice

  • 60
Vládní balíček opět čelí kritice. Podle prezidenta SOCR ČR Tomáše Prouzy vláda vyšší sazbou DPH na kojeneckou vodu trestá rodiny s dětmi. „Kojenecké vody nemají alternativu, z kohoutku nepotečou,“ souhlasila s kritikou prezidentka Potravinářské komory Dana Večeřová. Problém je také s DPH na kávu s mlékem prodávanou v obchodech. Káva totiž podléhá vyšší jedenadvacetiprocentní dani, mléko patří s 12 procenty do snížené sazby.

„Vytváří to spoustu podivných situací a trestá to rodiny s dětmi. Do té nejvyšší sazby spadly i kojenecké a minerální vody. Jsme jedna z mála zemí, která postupuje až takhle asociálně,“ uvedl pro CNN Prima News prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza a dodal, že snížení DPH na potraviny mělo přijít mnohem dříve.

„Snížení DPH na potraviny mělo přijít nejpozději loni na podzim, mělo být mnohem výraznější a tehdy by to lidem pomohlo výrazně víc,“ pokračoval Prouza.

Zvýšenou sazbu DPH na minerální a kojenecké vody kritizovala také prezidentka Potravinářské komory Dana Večeřová. „Kojenecké a minerální vody nemají alternativu, z kohoutku vám nepotečou. Je to i proti prohlášení vlády, že zdravotnické výrobky budou v nižší sazbě.“

Problémové DPH na kávu s mlékem

Nově zdanění některých výrobků zamotala úředníkům z ministerstva financí hlavu. Ti nyní řeší zdali se káva s mlékem a další její alternativy prodávané v obchodech budou danit jako nápoj, nebo potravina. Podle nového konsolidačního balíčku totiž káva podléhá vyšší jedenadvacetiprocentní dani, ovšem mléko se nově přesouvá do snížené dvanáctiprocentní daně.

Považujete kávu s mlékem za potravinu, nebo nápoj?

Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 úterý 30. května 2023. Anketa je uzavřena.

Podle Tomáše Prouzy by úředníci místo vytváření složité tabulky pro to, jestli je něco v regále spíše potravina, nebo spíše nápoj, měla opravit základní chybu v nastavení daňového balíčku. Připomněl také hojně diskutovanou výjimku, kterou jsou v novém konsolidačním balíčku tichá vína.

„To, v čem vláda selhala je, že ustoupila silné lobby vinařů a nezavedením spotřební daně na tichá vína přišla o pět miliard korun daňových příjmů. Ty pak musela složitě hledat jinde. Výsledkem jsou nápoje ve vyšší sazbě DPH a potraviny ve snížené,“ říká Prouza a dodává, že v případě kávy s mlékem jde o naprosto okrajový sortiment s nulovým vlivem na celkový výběr daní.

Robustou milovníci kávy pohrdali. Kvůli zdražování je o ní nečekaný zájem

„Jediným správným řešením je udělat technickou úpravu v daňovém balíčku, zavést spotřební daň na víno a všechny nealko nápoje převést do snížené sazby DPH. Zjednoduší to celý systém, a ještě na tom státní rozpočet několik miliard vydělá,“ domnívá se prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu.

Společnosti vyrábějící všechny alternativy kávy s mlékem míní, že by zdanění mělo být hlavně administrativně co nejjednodušší.

„Rozhodnutí, která finálně projdou českým legislativním procesem, budeme plně respektovat. Přičemž jsme zastánci co nejjednodušších a efektivních řešení, která nepřináší firmám a potažmo i státu další nadměrnou administrativní zátěž,“ řekla redakci iDNES.cz Tereza Skrbková ze společnosti Nestlé.

Vinaři se přou s ekonomy o kontroverzní daň. Vláda už přitom jasno má

Šéfka Odboru komunikace na Ministerstvu financí Michaela Lagronová připustila pro Seznam Zprávy, že konsolidační balíček čeká legislativní proces, v rámci kterého může dojít ke přeřazování produktů.

„Do dnešního dne se daňová sekce ministerstva soustředila na to, aby mohl konsolidační balíček jít do legislativního procesu, jehož první fází je připomínkové řízení. Všechny detaily a přeřazování produktů, které jsou připravované z mléka a kávy či čaje (latté, milkshakes, chai latte apod.), budou naši experti z daňové sekce řešit v příštích dnech tak, aby výsledek, do které sazby DPH budou tyto výrobky zařazeny, dával smysl a nevznikla z toho absurdita minulé vlády typu několik sazeb na pivo,“ uvedla Lagronová.

11. května 2023