Kauza Trend: sedm let bojů

  0:01aktualizováno  0:01
Příběh vytunelovaného investičního fondu Trend připomíná opravdovou detektivku. Na začátku stály populární rockové hvězdy, machinace s akciemi vedly do tajemných firem z exotických ostrovů, pak přišly přestřelky, sebevražda vyšetřovatele, vzájemné hrozby aktérů, že se vyhodí z okna, rvačky na valných hromadách. Ale realita má k zábavě daleko.

Přes 20 tisíc lidí dodnes čeká na peníze. Bývalí aktéři jsou stále na svobodě a tráví současné mrazivé dny na dovolené.

Necelý měsíc zbývá jedenácti mužům obviněným v kauze jednoho z největších tunelů ve fondech kuponové privatizace na přečtení policejního spisu "Kauza Trend". Pak je asi čeká lavice obžalovaných a soud. Závěr policie zní jasně: připravili investiční fond Trend a jeden menší fond Mercia dohromady o 1,3 miliardy korun.

Obvinění se k tomu stavějí různě. Jeden na poslední chvíli mění advokáta, jiný policii tvrdí, že je příliš nemocný na studium spisu. Jen hlavní aktér, Miroslav Hálek, v jehož hlavě se zrodil plán, který připravil Trend o většinu majetku, je pozoruhodně klidný. Strávil rok ve vazbě, teď studuje práva a podniká. Nyní je na dovolené v zahraničí.

Stamiliony v roce 1995 unikaly z Trendu několika způsoby. A ani nebyly tak rafinované. Fond dostával přemrštěné pokuty od vlastního správce nebo obchodoval s akciemi za nápadně nevýhodné ceny.

Největší ranou byl údajný prodej většiny akcií pražského obchodního domu Kotva - "perly" majetku fondu - kyperské firmě Forminster Enterprises (FEL). Ta za ně dodnes nezaplatila. Policie o tom, že je Hálek v cizině, ví. Ale soud se zřejmě o jeho návrat neobává. Vrátil mu cestovní pas, který mu byl dříve zabaven.

Okolo vytunelovaného fondu a role Hálka se stále vznáší mnohokrát vyslovené podezření, které se dodnes nepodařilo prokázat. Tedy že Forminster Enterprises založili účelově právě bývalí šéfové Trendu v čele s Miroslavem Hálkem. Mít na to důkazy, kruh podvodu by byl kompletně čitelný.

"Víme, že FEL založil český subjekt a pak jej prodal nastrčené firmě. Někdo z Čech jej ovládá, ale důkaz, že to je Hálek, nemáme," říká státní zástupce František Fíla. Prokazatelné je i to, že Hálek v Lichtenštejnsku zakládal kyperskému FEL bankovní účty.

Dluh Forminsteru za akcie Kotvy se z důvodu dohody znesvářených stran po letech přetahování o Kotvu smrskl na dnešních 350 milionů. "FEL nemá důvod platit. Zaplatí, až budou uvolněny zablokované akcie Kotvy," říká ředitel Kotvy Roman Harazím, který dříve zároveň zastupoval FEL. I on tvrdí, že neví, komu kyperská firma patří.

Padne fond a supi se slétají
Akcie Kotvy postupně podílníkům Trendu utíkaly mezi prsty. Naděje vzaly definitivně zasvé v dubnu 2000, kdy fond spadl do konkurzu. Ten odsunul akcionáře na poslední místo a před ně se do fronty na zbytky majetku postavili věřitelé. Těch se přihlásilo tolik, že jejich nároky přesáhly 1,3 miliardy. Soud však uznal jen 41 milionů.

A co uvnitř Trendu zbylo? Největším majetkem je pohledávka za obviněnými šéfy Trendu včetně Hálka, vyčíslená na 565 milionů. Trend je ani nezažaloval a není ani záznam o tom, že by je na na nich někdo z pozdějších správců fondu vymáhal.

Druhá pohledávka - 350 milionů dluhu firmy FEL - už Trendu nepatří. Konkurzní správce Vítězslav Hálek ji prodal v dražbě za 120 milionů neznámé anglické firmě Suringham Enterprises. Věřitelé prodej odsouhlasili a názor akcionářů není v konkurzu podstatný.

Dražbu správce vyhlásil na den před Štědrým dnem a kromě Angličanů se žádní jiní zájemci neobjevili. Na veřejnost se nedostala důležitá maličkost - že v případě malého zájmu může správce prodat pohledávku pod vyvolávací cenou 300 milionů korun.

"Zákon porušen nebyl. Prodej pod vyvolávací cenou se zveřejňovat nemusí. Je to sice děsná věc, ale tak zákon o veřejných dražbách poslanci schválili," říká Ludmila Klofová z ministerstva pro místní rozvoj. "Osobně si myslím, že šlo o zmanipulovaný prodej."

A není za tajemnými Angličany opět Hálek? "Mně je jedno, kdo to je. Já potřebuji mít zaplaceno," říká konkurzní správce. Nejreálnějším majetkem Trendu je tak jen 65 milionů, které se policii podařilo nedávno vrátit z Lichtenštejnska.

Slavní otcové

Obrovský úspěch, ale nakonec i začátek zkázy znamenali pro investiční fond Trend hudebníci Michael Kocáb a Martin Kratochvíl. Jejich tváře coby otců zakladatelů Trendu přesvědčily sto tisíc lidí, aby fondu svěřili svou kuponovou knížku.

Když po čtyřech letech Kocáb s Kratochvílem zjistili, že správa investičního fondu je nad jejich síly, prodali jej firmě Miroslava Hálka. "Byl jsem postaven před hotovou věc. Šlo buď prodat, nebo zůstat na jedné lodi s novými správci. Já jsem Hálka nepřivedl," říká dnes Kocáb.

Za Trend dostala skupina zakladatelů 200 milionů. Nezdálo se jim to podezřele moc. I peníze na koupi Trendu si Hálkova firma vytáhla z fondu. Tak začaly machinace s jeho majetkem. "Ztratil jsem na Trendu spoustu energie a naděje. Vše, co jsem za něj dostal, šlo na charitu," dodává Kocáb.

Autoři:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Místo váhy velikost. Pošta změní způsob oceňování balíků

Česká pošta. Předvánoční provoz v malešické třídírně.

Česká pošta od března změní výpočet ceny posílaných balíků. Namísto hmotnosti se bude nově určovat podle velikosti....

Obce nechtějí stavět průmyslové haly. Kromě hluku z nich nic nemají

Firma Witte Automotive nechává stavět novou halu v ostrovské průmyslové zóně.

Velký byznys často podnikatelé rozjíždějí v garáži. Když už její plocha nestačí, začínají hledat náhradní prostor....

Cestovatele Zikmunda s Hanzelkou uctí i nově vydaná speciální známka

Příležitostný aršík Století cestovatelů Hanzelky a Zikmunda.

Cestovatel Miroslav Zikmund slaví 100. narozeniny a ke gratulantům se přidává i Česká pošta. Od čtvrtka budou na...

Najdete na iDNES.cz