Manažeři z vytunelovaného fondu Trend jdou do vězení

  9:03aktualizováno  16:29
Jeden z největších případů tunelování je po několika letech vyšetřování u konce. Krajský soud v Hradci Králové poslal na sedm let za mříže bývalého šéfa Trendu Miroslava Hálka. Tři roky vězení dostalo dalších pět manažerů. Čtyři vyvázli s podmínkou, jeden byl zproštěn viny kvůli nedostatku důkazů.

Tři obžalovaní v kauze Trend. Zleva Miroslav Hálek, Petr Kožený a Libor Páv. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Odsouzení mají také fondům zaplatit několik stovek milionů korun jako náhradu. Manažeři podle obžaloby způsobili fondům škody ve výši 1,3 miliardy korun a na několik let mají zakázáno působit ve vedení obchodních společností. Všichni mají možnost se odvolat.

O závažnosti případu svědčila doba, jakou byl projednáván. Soud vynášel rozsudek, při kterém se stálo, téměř čtyři hodiny. Další dvě a půl hodiny trvalo odůvodňování.

"Uznáváme, že to byla doba pro podnikání nelehká. Ale v dané věci to bylo ve stadiu, kdy se nejednalo o riziko, které by šlo tolerovat, bylo to souvislé jednání," řekl ve zdůvodnění Sovák. Dodal, že k nezákonnému jednání docházelo mezi stejnými lidmi a také majetkově a personálně propojenými společnostmi. Soud se podle Sováka v rozsudku ztotožnil s návrhem státního zástupce.

Rozsudek není pravomocný, neboť státní zástupce František Fíla si u všech obžalovaných ponechal lhůtu na odvolání. Manažeři Trendu si buď nechali lhůty, nebo se proti rozsudku na místě odvolali.

"S rozsudkem jsem spokojený. Je to jasný signál, že se nevyplatí poškozovat akciové fondy, které vznikly z kupónové privatizace," uvedl Fíla.

S rozsudkem nesouhlasí naopak hlavní z obžalovaných Miroslav Hálek. "Dokazování, které u soudu proběhlo, jednoznačně potvrdilo to, že tvrzení obžaloby jsou v rozporu se skutečností a celé trestní stíhání bylo od počátku zmanipulované. Do spisu byly třeba zařazované zfalšované podklady. Počkám na písemné odůvodnění rozsudku a na základě toho se svým obhájcem připravíme příslušné odvolání," uvedl Hálek, který se nyní podle svých slov živí jako ekonom.

Řekl také, že důležitý znalecký posudek, o který se nemalou měrou soud při rozhodování o vině obžalovaných opíral, je neodborný. "Ti, kdo ho vypracovali, o kapitálovém trhu nic nevědí," prohlásil.

Trend založili v roce 1991 hudebníci Michael Kocáb a Martin Kratochvíl. V roce 1995 fond převzali lidé kolem společnosti Královéhradecká brokerská a podle obžaloby jej nezákonnými machinacemi připravili o zhruba 1,4 miliardy korun. Hlavním odsouzeným je bývalý šéf Trendu Miroslav Hálek, s ním bylo obžalováno dalších deset lidí.

Fond dostával pokuty od vlastního správce
Stamiliony v roce 1995 unikaly z Trendu několika způsoby. A ani nebyly tak rafinované. Fond dostával přemrštěné pokuty od vlastního správce nebo obchodoval s akciemi za nápadně nevýhodné ceny.

Dalším scénářem bylo prý to, že fondy prodávaly cenné papíry bez adekvátní protihodnoty. Kupujícími byli údajně lidé propojení s obžalovanými personálně a majetkově.

Kocáb a Kratochvíl před soudem vystoupili jako svědci. Hudebníci už před několika lety odmítli, že by s tunelováním měli něco společného. Trestní oznámení, které na ně podal Miroslav Hálek, bylo odloženo v roce 2005.

Všichni se zodpovídali z trestných činů porušování povinnosti při správě cizího majetku a z porušování pravidel hospodářské soutěže. Hálek, jemuž hrozilo dvanáct let, navíc z trestného činu zneužívání informací v obchodním styku. Ostatní mohli dostat pětileté vězení. - čtěte více o kauze Trend

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Pražský hotel vydával české hovězí za australské, steak za 650 korun

Kráva před hotelem Holiday Inn u Kongresového centra.

Hotel Holiday Inn sídlící na pražském Pankráci lhal svým zákazníkům o skutečném původu podávaného hovězího masa. O...

Další z rubriky

Elektronické daňové přiznání nebude, úředníci zrušili tendr na daňový portál

Budova Generálního finančního ředitelství

Generální finanční ředitelství v úterý zrušilo zadávací řízení veřejné zakázky na zpracování portálu Moje daně. Z...

Veterináři našli 700 kilo polského masa se salmonelou. Dovozy se zpřísní

Ilustrační snímek

Do České republiky se dostala dodávka zhruba 700 kilogramů hovězího masa z Polska, které obsahovalo bakterii...

Česku hrozí arbitráž za převzetí OKD, podle exvlastníka šlo o znárodnění

Horníci NWR. Ilustrační snímek

Britská společnosti Jenner & Block, která je likvidátorem společnosti New World Resources (NWR), označila státní...

Najdete na iDNES.cz