Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Nové IT systémy na úřadech práce zatím nebudou. Stát přecenil síly

  • 7
Před čtyřmi lety nastupovala ministryně práce Michaela Marksová do úřadu s tím, že přesoutěží a zlevní IT systémy na úřadech práce a zbaví se závislosti na jediném dodavateli, společnosti OKsystem. Opakuje se však situace z dob ministra Jaromíra Drábka – ani teď nové IT systémy zřejmě nebudou.

Situaci opět ochotně zachraňuje původní dodavatel a daňové poplatníky to přijde pěkně draho.

Zpoždění nově vysoutěžených IT systémů, o kterých MF DNES několikrát informovala, znepokojují nastupujícího premiéra. Podle informací redakce nedávno Andrej Babiš vyzval dopisem ministryni práce Michaelu Marksovou (nyní v demisi), aby zastavila všechny rozpracované IT projekty ve svém resortu. Ta odmítla s odkazem na to, že by tím porušila smlouvy s dodavateli a nedodržely by se nasmlouvané lhůty. Podle ní jde o šíření poplašných zpráv a domnívá se, že projekty jsou „na trajektorii k cíli“.

Jenže zvenčí to tak nevypadá. Před čtrnácti dny ministerstvo zrušilo rozběhnutou zakázku na dodávku IT systému s názvem Dávky (soutěž na správu a výplatu všech sociálních dávek vyhrál staronový dodavatel OKsystem). Nová soutěž má být vyhlášena v řádu několika týdnů. Jenže vzhledem k tomu, že OKsystem se chystá s ministerstvem kvůli zrušené zakázce soudit, je otázka, kdy bude moci nová soutěž proběhnout.

FAKTA

6 miliard korun inkasoval OKsystem za své služby od MPSV (1993 až 2016).

38 zakázek na IT systémy vyhlásilo ministerstvo od roku 2014. Některé nevyšly. 

Nejnověji visí pochybnosti i nad druhým klíčovým systémem pro úřady práce s názvem Zaměstnanost. Ten má na starosti evidenci nezaměstnaných a výplatu dávek v nezaměstnanosti. Podle původní smlouvy se měl nový systém spustit k 1. červenci 2017, po odkladu 1. listopadu a na včerejším jednání poslaneckého výboru pro sociální politiku zástupci ministerstva uvedli, že pravděpodobný termín zahájení ostrého provozu bude až 22. června 2018.

Podle informací MF DNES se ministerstvo chystá navýšit cenu, za kterou zakázku společnost Atos IT Solutions vysoutěžila – původně to bylo 106 milionů korun. Důvodem má podle dřívější odpovědi ministerstva být to, že od zahájení zadávacího řízení došlo k legislativním změnám, které bylo třeba zapracovat, a také vznikly dodatečné požadavky na funkcionality systému.

Podle informací od lidí blízkých projektu si měla sama firma Atos v dopise ministerstvu z letošního září říct o dalších sto milionů korun. Firma nedávno s odkazem na mlčenlivost odmítla na dotazy kolem IS Zaměstnanost odpovědět. Jak vyplývá z Registru smluv, ministerstvo si nyní nechává od znalce Jindřicha Kodla za 234 tisíc korun vypracovat znalecký posudek, chce vědět, o kolik může cenu navýšit.

Z nejasné situace, kterou nechalo ministerstvo dojít tam, kde je, profituje současný dodavatel OKsystem. Než ho nahradí nově vysoutěžené a zpožďující se IT systémy, za které ministerstvo utratilo 330 milionů korun, bude se platit i za jeho služby 450 milionů korun ročně.

Lidé z branže tvrdí, že Atos zakázku podcenil a předpokládal, že do českého prostředí pouze překlopí IT systém, který vytvořil pro ministerstvo práce na Slovensku. Podstřelil cenu, aby vyhrál, a nyní se mu nedaří náklady utáhnout a usiluje o dorovnání. Podobný problém údajně má i u zakázky na ekonomický informační systém celého resortu práce (35 milionů bez DPH).

Atos je významným dodavatelem pro českou státní správu. Podle Registru smluv za 1,74 miliardy dodává IT systém pro výrobu občanek a pasů Státní tiskárně cenin (spadá pod ministerstvo financí), smlouva byla nedávno dodatkem navýšena o 54 milionů korun na zahrnutí výroby elektronických občanek. Za 84,5 milionu korun pak firma dodává IT podporu pro systém Státní pokladna, ve kterém se spravuje státní rozpočet. V Atosu na konci května došlo k výměně vedení – místo Emila Fitoše, který v české firmě působil tři roky, nastoupil Martin Sůra. Firma je součástí skupiny Atos, která působí v 72 zemích světa.