ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Reuters

I nábytek je levnější v Polsku. Při nákupech v IKEA se dají ušetřit až tisíce

  • 270
Již dlouhodobě si mnozí Češi stěžují na vyšší ceny potravin a drogerie v porovnání se zahraničím. Výjimkou však není ani nábytek. Redakce iDNES.cz proto provedla cenové srovnání třiceti výrobků nábytkářského řetězce IKEA v Česku, Německu a Polsku. Nákupní koš se zbožím z různých kategorií ukázal, že české cenovky jsou stále nad úrovní polských, ale dokonce i těch německých.

Zrcadlo Trensum se v Česku běžně prodává za 199 korun, v Německu v přepočtu vyjde na 170 korun, v Polsku dokonce jen na 112 korun. Pohovka Grönlid v Česku stojí 11 990, v Německu 15 764 a v Polsku 10 615 korun. Konferenční stolek Lack v Česku stojí 599 korun, v Německu 486 korun, v Polsku 665 korun. Výčet položek, které jsou u jednoho či druhého souseda levnější, by mohl pokračovat.

Přechod lesů na listnáče povede i ke zdražení nábytku, říká šéf komory

Z náhodně vybraných položek, které jsou v Česku nejprodávanější, výhodněji vycházejí pouze dvě, a to váza POMP za 79 korun proti 121 korunám v Německu či téměř devadesáti korunám v Polsku. Prostírání SOARÉ vyrobené ručně stojí v Česku 99 korun, v Německu 170 korun a v Polsku 112 korun.

Konečný součet položek přesto v Česku činil 56 549 korun, v Německu 55 157,48 korun (2 270,79 eur) a v Polsku byl nákup levnější o 10 181 korun, tedy 46 367,98 korun (8 294,81 polský zlotý).

Ceny určujeme lokálně

„Ikea nestanovuje ceny globálně, ale lokálně na jednotlivých trzích. Do cen se promítají všechny lokální náklady a další faktory, které jsou pro daný trh specifické. Jsou to např. ceny energií a dopravy, inflace, logistika, ale třeba také množství výrobků, které se v dané zemi prodá. Důsledkem všech těchto faktorů dohromady je, že ceny v různých zemích se mohou lišit,“ říká Petr Šašek, mluvčí společnosti IKEA.

Podle experta Petra Kymličky z Moore Czech Republic je cenová politika řetězce doslova učebnicovou ukázkou velmi promyšlené tržní politiky, která do poslední koruny využívá konkrétní situaci na trhu v jednotlivých zemích, pochopitelně ve vlastním zájmu.

„Zatímco nákupní ceny se diferencují jen minimálně, neboť jsou pro lokální obchodní organizace dány jednotnými podmínkami centrálního nákupu, prodejní ceny se země od země liší i o desítky procent, samozřejmě podle produktů,“ popisuje cenovou politiku Petr Kymlička, partner skupiny Moore Czech Republic. Dodává, že řetězec stanovuje v každé zemi takové ceny, které zákazníci schopni unést, aniž by přímo souvisely například s kupní silou.

„Tak se může snadno stát, že minimálně u části jinak shodného sortimentu jsou ceny nižší v Německu či Polsku proti České republice,“ vysvětluje expert.

IKEA v Německu zdražila i na dvojnásobek. Ceny upravují také české pobočky

IKEA vysvětluje rozdíly v cenách totožných produktů v jednotlivých zemích také specifickými místními vlivy, jako jsou náklady na mzdy, energie či dopravu, konkrétní měnové kurzy nebo vývoj inflace. To je jistě pravda, ale rozhodně ne celá.

„Ve skutečnosti společnost v cenách zohledňuje jednak tlak konkurence, který je přece jen třeba v Německu výrazně vyšší než u nás, jednak úspory z rozsahu dané velikostí lokálního trhu, a v neposlední řadě též vnímání značky a zákaznický sentiment v každé zemi. Právě poslední z uvedených faktorů je typický pro Českou republiku, kde je IKEA chápána jako spíše lepší značka, za kterou jsou zákazníci ochotni si připlatit nehledě na to, že evidentně souzní s vkusem tuzemských klientů,“ popisuje Kymlička.

Nová nižší cena

Na začátku roku 2022 přistoupil švédský nábytkářský gigant ke zvýšení cen všech svých produktů až o devět procent. Hlavním důvodem byly zejména globální důsledky pandemie covidu-19 či růst cen v dodavatelském řetězci. Na podzim řetězec začal zlevňovat, a tak dostalo novou nižší cenovku zhruba 5 700 výrobků, což je více než polovina našeho sortimentu od doplňků po nábytek.

Jezdíte do Polska nakupovat jiné zboží než potraviny?

celkem hlasů: 773
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 pátek 15. prosince 2023. Anketa je uzavřena.

Zlevnění se týká řady výrobků, které jsou na českém trhu dlouhodobě nejoblíbenější. Příkladem je rozkládací pohovka HEMNES, u které se cena snížila z 8 990 na 7 990 korun, policový díl KALLAX (z 1 290 na 999 korun) nebo židle INGOLF (z 1 690 na 1 290 korun).

Nižší ceny dostaly i populární doplňky, jako je např. plastová krabice SAMLA (z 69 na 49 korun), látková úložná krabice DRÖNA (ze 129 na 99 Kč), lahev na vodu SPARTANSK (z 39 na 19 korun) nebo věšák SLIBB (z 25 na 9 korun).

K nižším cenám ovšem přistoupilo i sousední Německo a Polsko (v Polsku nowa niższa cena a Německu neuer niedriger Preis). Přesto redakce iDNES.cz vyhledala padesát zlevněných produktů a porovnala je s Německem a Polskem. V tomto případě jsou české ceny a celkový nákup příznivější než u sousedů.