Šéfové ve světě nedostanou odměny. Chudší Vánoce čekají i čeští manažeři, přesto většinou s bonusy. Ilustrační foto.

Šéfové ve světě nedostanou odměny. Chudší Vánoce čekají i čeští manažeři, přesto většinou s bonusy. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Firmy budou na Vánoce šetřit, čeští šéfové ale o odměny nepřijdou

  • 3
Letošní Vánoce nebudou veselé pro mnoho šéfů světových firem. Nepřijdou si totiž na své tradičně astronomické roční odměny. V Česku se podle slov firem zatím výrazně na bonusy sahat nebude. Za chudší nadílkou stojí ve světě ekonomické problémy. Ty přivodila firmám všech odvětví finanční krize, která je nutí šetřit na všech frontách.

Pro snížení nebo zrušení svých ročních bonusů zvedlo ruku pod tlakem okolností mnoho kapitánů vratkých globálních "lodí". Například po belgické bance KBC nebo francouzské BNP Paribas se bez odměn ocitnou také šéfové pojišťovny AIG.

Kromě finančních institucí si výrazně pohorší manažeři kolabujících amerických automobilek GM a Ford, ti pod stromeček nedostanou také nic.

V Česku zatím firmy hovoří o mírnějších dopadech krize na letošní ohodnocování vedoucích pracovníků. "Letošní rok byl pro mnoho firem nejlepším za pět let. Jestliže manažeři měli letos dobré výsledky, musí také dostat své bonusy, je to dáno smlouvami," vysvětluje Blake Wittman, šéf české pobočky společnosti SpenglerFox, která hledá pro firmy vysoce postavené manažery.

Ani podle samotných firem včetně bank a pojišťoven není plošné snižování bonusů ve vedení podniků v Česku zatím aktuální.

Kde firmy šetří

Šetří se na nových investicích, firmy se nerozšiřují, ruší se plánované projekty.

Sníží se výhled růstu platů a nastavení bonusů, případně si vedení okamžitě sníží odměny.

Odkládá se nákup IT techniky, služebních vozů, nových mobilních telefonů atd.

Šetří se na služebních cestách, vzdělávání lidí, snižují se limity na volání ze služebního telefonu.

Podniky omezí občerstvení zdarma pro zaměstnance. To je ve velkých firmách samozřejmostí.

Ruší se firemní akce, vánoční večírky, dávají se levnější dárky, jestli vůbec nějaké.

"Bonusy za rok 2008 vycházejí z cílů jednotlivých zaměstnanců a budou proplaceny standardně podle toho, do jaké míry byly cíle splněny," říká například Alexandra Gjurić, mluvčí české pobočky ING, která ale na globální úrovni hlásí ztráty a uvažuje i o rozsáhlém propouštění.

Snížení bonusů již letos však mohou pocítit manažeři z firem, které za sebou už nyní nemají šťastné období – to je příklad třeba Unipetrolu či Agrofertu.

"Odměny jsou vázané na hospodářský výsledek a zisk je letos za první tři čtvrtletí nižší než v minulém roce. To není jen důsledek globální finanční krize, ale také důsledek nepříznivých podmínek v odvětví, tedy nepříznivého vývoje cen ropy, marží a směnných kurzů," říká Blanka Růžičková, mluvčí společnosti Unipetrol.

Chudší konec roku také pocítí výrazněji lidé z developerských firem. Na ně krize dopadla už nyní výrazně, protože většinu svých obchodů realizují pomocí úvěrů. S těmi však banky v současnosti hodně šetří. "Výše růstu platů se bude řešit v rámci revize provozních nákladů," uvádí finanční viceprezident ECM Kamil Ziegler. Firma se také navíc zbavuje zaměstnanců. Podobně chce náklady seškrtat další developerský gigant Orco.

Krize je vidět i ve firmách, které zatím zdánlivě postižené nejsou. Přestože samotné bonusy, které jsou podmíněny poměrně úspěšným letošním rokem, většina firem vyplatí beze změny, šetří se jinde – ruší se večírky a rozdávání dárků.

Ve firmách se ale přesto hovoří o posledních ještě poměrně štědrých Vánocích. S mnohem většími obavami společnosti vyhlížejí vánoční zúčtování pro příští rok, kdy se očekává studená sprcha pro celé české hospodářství.

Třeba manažeři ze skupiny PPF už nyní jednají o nižších odměnách pro příští rok. "Se všemi manažery se bude jednat až o dvacetiprocentním zkrácení celkových příjmů pro příští dva roky," říká Milan Tománek z oddělení komunikace PPF. K nim se určitě přidají další společnosti.

,