ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

EU mění pravidla. Za neohlášený převoz peněz hrozí pokuta až deset milionů

  • 59
V Evropské unii se od čtvrtka zpřísňují pravidla pro převoz cenností. Nová evropská regulace, v rámci které chce unie předejít praní špinavých peněz i finanční podpoře terorismu, se týká hotovosti, předplacených platebních karet se vztahem ke třetím zemím a také vzácných kovů a šperků.

Nové nařízení Evropské komise, které vstupuje v platnost 3. června 2021, se vztahuje na šperky, zlato, platební poukázky a hotovost nad 10 tisíc eur, v přepočtu tedy zhruba 255 tisíc korun. 

Vývoz zboží v takové částce ze nebo do země EU se bude muset nově nahlašovat na celní správu. Oznamovat se budou muset i peníze posílané poštou skrze speciální formulář na celnici a v případě, že by daná hotovost či jiné položky byly podezřelé, celníci je mohou zabavit.

Za nenahlášení hrozí podle celníků velké pokuty. Za přejezd hranic s nenahlášenou hotovostí či šperky nyní hrozí pokuta až deset milionů korun. Převoz drahých kovů, poukázek, hotovosti či šperků v hodnotě nižší než je 10 tisíc eur se nahlašovat nemusí.

Povinnost ohlášení platí u všech typů dopravy. Nahlásit se tak musí při cestě autem, vlakem, letadlem, autobusem i lodí. Nahlašování probíhá přes formuláře, které budou k dostání na Celním úřadě Praha Ruzyně anebo je možné si jej stáhnout z webu celní správy.

Sazba DPH na malé balíčky z Číny se blíží. Nakupujícím pomůže nová aplikace

Formuláře se dělí dvou kategorií, a to na ty pro převoz doprovázený, kdy má osoba daný obnos peněz přímo u sebe, anebo na nedoprovázený, který se využije v situaci, kdy se peníze posílají poštou.

Vyplněný formulář se na celní správu dá doručit buď poštou, datovou schránkou anebo je nutné ho mít při cestě u sebe a po vyžádání jej předložit. V případě, že však formulář ukazujete na hranicích Evropské unie se třetími zeměmi, je nutné ho mít vyplněný v jazyce země, jejíž hranice právě opouštíte anebo v jazyce země, do které vstupujete.