Evropská komise brojí proti šikaně firem

  • 3
Evropská komise pohnala Německo a Španělsko před Evropský soudní dvůr. Žaluje je za to, že ztěžují podmínky pro působení zahraničních firem zprostředkovávajících práci na jejich území. Především je nutí platit zaměstnancům alespoň minimální mzdu, zatímco jejich domácí firmy toto pravidlo dodržovat nemusejí.

Žaloba komise má chránit především firmy poskytující krátkodobé stavební práce, například vybudování a likvidaci jevišť pro kulturní nebo sportovní akce.

Po zahraničních firmách ze zemí Evropské unie se také chce, aby přispívaly do německého prázdninového fondu, aby nákladně překládaly do němčiny spousty dokumentů a aby hlásily německému pracovnímu inspektorátu předem údaje o všech zaměstnancích.

Pokud to neudělají, hrozí jim pokuta přes 25 tisíc eur, zatímco domácí podnik by v takovém případě zaplatil jen pět tisíc.

Komise už letos na jaře žalovala Německo za diskriminační opatření vůči firmám z nečlenských zemí, tedy i z České republiky, které na jeho území nabízejí služby.
Tehdy šlo o to, že každý zaměstnanec takové firmy musí individuálně žádat o pracovní povolení, které dostane jedině za podmínky, že pro daný podnik už aspoň rok pracuje.

Exekutiva EU soudí, že takovéto šikanování je v rozporu se zásadou volného pohybu služeb v EU. Vadí jí zejména, že Německo už bylo za podobné praktiky odsouzeno, ale zatím pro nápravu stavu nic neudělalo.

Podobně zdůvodnila EK žalobu proti Španělsku, které zase velmi ztěžuje působení cizích bezpečnostních agentur na svém území. Klade jim takové podmínky, že je v podstatě vylučuje ze soutěže nebo jejich působení silně prodražuje.

Služby poskytované soukromými bezpečnostními firmami se neliší od ostatních a nelze na ně aplikovat zvláštní omezení, sdělila komise.

Podle mluvčího Jonathana Todda to dochází tak daleko, že cizí boháči, kteří tráví dovolenou na španělském Costa del Sol, musejí nechávat své ochránce doma a najímat si místní, protože ti jejich se nemohou v zemi zaregistrovat.

Likér je lék
Todd také oznámil, že EK adresovala vážné varování Německu za to, že nedovoluje na svém území volný prodej rakouského bylinkového likéru Original Schwedenbitter s odůvodněním, že nejde o kořalku, ale o lék. Na volný pohyb léků se vztahuje jiná,
složitější procedura.

Komise vychází z toho, že výrobek produkovaný a prodávaný podle pravidel v jedné zemi má právo obíhat v celé unii.

Podle Todda bude zřejmě příčina obstrukcí v tom, že na německém trhu se vyskytují jiné domácí bylinkové alkoholy, které označil za přibližně stejně odporné jako Schwedenbitter.

,