Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Evropa se potýká s rostoucím dluhem

  • 9
Evropským zemím se sice loni většinou dařilo krotit deficity veřejných financí, celkový dluh ale dál narůstá. Podle informací Eurostatu se vládní deficit v zemích Evropské unie snížil v minulém roce z 2,7 na 2,3 procenta hrubého domácího produktu.

Podíl celkového vládního dluhu na unijním HDP se ale zvýšil z 62,4 na 63,2 procenta.

Největším deficitovým hříšníkem bylo loni Maďarsko, kde se schodek vyhoupl až na 6,5 procenta HDP. Šestiprocentní schodek mělo Portugalsko. Nad tříprocentní hranicí, která je podmínkou vstupu do eurozóny, se pak celkově ocitlo devět zemí, včetně Česka.

Naproti tomu sedmička států vykázala dokonce přebytky v hospodaření, nejvýraznější z nich bylo Dánsko, kde vládní hospodaření skončilo v plusu odpovídajícímu 4,9 procentům HDP.

Pokud jde o celkovou výši zadlužení, nejlépe je na tom Estonsko, kde dluh dosahuje 4,5 procenta HDP. Na opačném konci žebříčku pak figurují Řecko a Itálie. Obě země se už dokázaly zadlužit více, než činí roční výkon jejich ekonomiky.

Co je vládní deficit a vládní dluh

Vládní deficit/přebytek

ukazuje výsledek hospodaření státního rozpočtu a dalších institucí a organizací - např. různých státních fondů, veřejných vysokých škol, místních rozpočtů a zdravotních pojišťoven.

Vládní dluh

je pak celkovým dluhem sektoru vládních institucí.
NEJVYŠŠÍ VLÁDNÍ DEFICITY
NEJVYŠŠÍ VLÁDNÍ DEFICITY
ZeměSchodek v % HDP
Maďarsko6,5
Portugalsko6,0
Řecko5,2
Itálie4,1
Česko3,6
V. Británie3,3
Německo3,2
Malta3,2
Slovensko3,1
Pramen: Eurostat
NEJVYŠŠÍ VLÁDNÍ DLUHY
NEJVYŠŠÍ VLÁDNÍ DLUHY
ZeměDluh v % HDP
Řecko107,5
Itálie106,6
Belgie93,2
Malta74,2
Kypr69,2
Německo67,9
Francie66,6
Portugalsko64,0
Rakousko63,4
Pramen: Eurostat