Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Krajem uhlí.cz

EU se stává energeticky závislou, většinu dováží ze zahraničí

  • 197
Více než polovinu své energetické spotřeby řeší členské státy Evropské unie dovozem. Stávají se tak čím dál tím závislejšími na zahraničí. Dovoz energií České republiky je sice nižší, než je průměr EU, i tak však roste. Tempo růstu je navíc rychlejší, než u ostatních členských států.

Od roku 2000 vzrostl v průměru dovoz energií států EU o 7 procentních bodů, zatímco dovoz ČR se navýšil o 10. Importem řeší státy především svou spotřebu ropy, a to ze 66 %. Jejím hlavním dodavatelem jsou Rusko a Norsko.

Norsko je jediným státem v Evropě, který je čistým vývozcem energií. Tamní export dosahuje šestinásobku státní spotřeby, především díky velkým zásobám ropy a rozsáhlé síti vodních elektráren. V té Norové, jejichž stát nespadá do Evropské unie, vyrábí až 95 % své elektřiny.

Češi jsou podle OSN v současnosti co se týče výroby elektřiny soběstační. Podle většiny energetiků tomu tak bude i v budoucnu, pokud se co nejrychleji vystaví nový jaderný blok a podaří se prodloužit životnost elektrárny Dukovany.

Podíl exportu elektřiny čistých vývozců v rámci EU
Estonsko 28 %
Bulharsko 22 %
Česká republika20 %
Rumunsko 12 %
Portugalsko11 %
Německo10 %
Francie 9 %
Švédsko9 %
Slovinsko9 %
Irsko3 %

Kromě České republiky patří mezi čisté vývozce elektřiny v rámci EU ještě dalších devět států. Spadá mezi ně i Německo, které však v budoucnu plánuje odstavit všechny své jaderné a uhelné elektrárny. To by podle některých analytiků mohlo ohrozit jeho stabilitu v této oblasti.

Kromě evropských států řeší svou energetickou soběstačnost i Spojené státy. Ty se loni zařadily mezi čisté vývozce ropy. To však neznamená, že by vůbec žádnou ropu nedovážely – čistý vývozce je ten, kdo celkově vyveze víc dané komodity, než doveze.

I přes navýšení těžby USA v loňském roce podle agentury Bloomberg dovážely kolem 7 milionů barelů denně.