ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Automatické prodloužení smluv může energie prodražit, varoval úřad

  • 5
Energetický regulační úřad zaznamenal nárůst stížností na takzvané automatické prolongace, neboli prodloužení smluv na dobu určitou. Kvůli nim pak spotřebitelům podstatně vzrostla cena elektřiny nebo plynu. Úřad varoval před tím, že předčasné vypovězení těchto smluv může být velmi obtížné, což může do budoucna vytvářet problémy.

Automatická prolongace zajišťuje automatickou obnovu smlouvy na dobu určitou, většinou za stejných podmínek. Podle ERÚ však některé smlouvy s automatickou prolongací obsahují možnost, že při automatickém prodloužení smlouvy se cena změní. To se podle ERÚ může projevit zejména v příštím roce, pokud už nebudou platit vládní cenové stropy na energie.

„Energetický zákon automatickému prodlužování smluv na dobu určitou nijak nebrání. Spotřebiteli však dává možnost prolongaci odmítnout, pokud s ní nesouhlasí. Musí tak ale učinit nejpozději dvacet dnů předtím, než by obnovená smlouva začala platit,“ uvedla členka Rady ERÚ Markéta Zemanová.

Upozornila na to, že spotřebitel si pro tyto případy musí pohlídat, kdy mu smlouva končí a kdy by se měla prodloužit. „Dodavatel totiž nemá zákonnou povinnost nás upozornit na blížící se termín prolongace,“ dodala Zemanová.

Elektřinu čeká nový tarifní systém. Už od příštího roku pro firmy, pak domácnosti

Dodavatelé zároveň mohou v původní smlouvě určit, jaká bude budoucí cena, například odkazem na ceník, který bude zveřejněný včas před samotnou prolongací. V takových případech nejde o jednostrannou změnu ceny, kterou by musel dodavatel oznámit adresně a nejpozději 30 dnů předem, jak tomu je u běžné jednostranné změny ceny, uvedl úřad.

„Seriózní dodavatelé, alespoň podle našich zkušeností, spotřebiteli zašlou dopis nebo přinejmenším e-mail s oznámením o blížící se prolongaci, případně i s novou cenou. Zvlášť nyní, pokud vědí, že dojde k výraznému zdražení produktu a zákazník by si vysokou cenu zafixoval na dva nebo na tři roky dopředu,“ uvedl člen Rady ERÚ Ladislav Havel.

„Ne všichni dodavatelé jsou ale seriózní a někteří využívají toho, že zákon nevyžaduje aktivní souhlas spotřebitele s prolongací. Aktivní musí být naopak zákazníkův nesouhlas s prolongací, tedy výpověď smlouvy,“ dodal.

,