Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Neschopenky budou do dvou let elektronické, plánuje ministerstvo práce

  1:00
Dnešní děti budou papírové neschopenky znát zřejmě už jen z vyprávění. Stát chce totiž systém od roku 2019 začít převádět do elektronické podoby. Takzvané e-neschopenky podle ministerstva práce a sociálních věcí zjednoduší práci lékařům i firmám a lidem zajistí rychlejší výplatu nemocenské.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Řešení má přinést nový IT systém, který zautomatizuje papírování s neschopenkami, jímž se kromě lékařů zabývá na plný úvazek také stovka zaměstnanců okresních správ sociálního zabezpečení.

S plánem na zavedení e-neschopenky přišlo ministerstvo práce loni (více čtěte zde). Kvůli časové tísni je formou poslaneckého pozměňovacího návrhu nechalo načíst do novely zákona o sociálním zabezpečení. Ta se má ve třetím čtení projednávat ve Sněmovně koncem dubna. „Dle reakcí předpokládám, že návrh podporu má,“ říká předkládající poslanec a lékař Jiří Běhounek (ČSSZ).

První fáze má začít od 1. ledna 2019 a lékaři mají mít možnost zapojit se do systému dobrovolně. Papírové neschopenky by tak ještě nějakou dobu měly fungovat souběžně, navíc v jednodušší formě. Do budoucna pak už mají sloužit jen jako záloha pro případ selhání techniky nebo výpadku internetu.

Místo vyplňování pětidílného formuláře, jehož dvě části lékař posílá okresní správě sociálního zabezpečení (poštovné přes pět milionů korun ročně hradí stát), má jít vše přes internet. Uvolní to ruce úředníkům, kteří dnes papírové neschopenky přepisují do centrální evidence (nejméně tři miliony formulářů ročně). Zaměstnavatelé, kteří poštovné hradí ze svého, zase nebudou muset papírově korespondovat s úřadem.

Podle návrhu by se lékař připojený k internetu přihlásil do zabezpečeného systému e-neschopenek, vyplnil rodné číslo pacienta, IČO zaměstnavatele, zadal údaje o marodění a formulář on-line uložil. Na údaje o svých nemocných zaměstnancích by se zaměstnavatel mohl kdykoliv podívat. Viděl by například i to, kdy mají lidé vycházky, což může využít při kontrolách.

Pacient by nemusel neschopenku zaměstnavateli posílat, ale stačilo by, aby nemoc nahlásil telefonicky nebo e-mailem. A zaměstnavatel si vše bude moci okamžitě ověřit on-line. Prvních 14 dní nemocenské platí firma, delší nemocenskou stát. První tři dny nemoci nejsou placené vůbec.

Jediné, co by musel lékař tisknout, by byl „průkaz práce neschopného pojištěnce“, který by sloužil pacientovi k případnému prokazování při kontrolách a následně pro zaměstnavatele, pokud by na papírové formě trval.

Pro e-neschopenky bude ovšem třeba vybudovat nový IT systém, přičemž o nákladech zatím ministerstvo nemá představu. „Technické řešení e-neschopenky bude finalizováno po skončení legislativní fáze. Náklady na zavedení systému a na provoz tak není možné v této fázi přípravy specifikovat,“ uvedl mluvčí ministerstva Petr Habáň.

Druhý pokus o e-neschopenku

Elektronická neschopenka už byla jednou blízko, ale v roce 2013 ji ministerstvo práce kvůli odporu České lékařské komory odložilo. Lékaři argumentovali obavou z toho, že stát novinku nezvládne a nový IT systém bude padat a zdržovat je, podobně jako tomu v té době bylo u registru vozidel nebo předtím na úřadech práce.

Lékaři jsou ochotni to akceptovat. „Pokud se vymyslí něco pro lékaře uživatelsky přívětivého a nebude to přinášet víc práce než stávající model, budou to kolegové rádi dělat,“ říká praktický lékař pro dospělé Roman Houska, člen výboru Sdružení praktických lékařů. Právě více než pět tisíc praktiků pro dospělé se s neschopenkami setkává nejčastěji.

V omezené podobě funguje elektronické zadávání neschopenek už od roku 2010 (služba e-podání Hlášení pracovní neschopnosti), ale moc oblíbené není. Přístup si do něj zřídilo pouhých 923 lékařů. Systém stál podle dostupných informací nejméně 40 milionů a lékaři kromě elektronického zasílání stejně musí několik dokumentů sami tisknout.

Počítač má 90 procent ordinací

„Pro mnohé pojištěnce i chod státní správy by to bylo ulehčení, nebránil bych se tomu,“ říká Ondřej Dostál, expert na zdravotnické právo ze společnosti PwC Legal. Když zvládli bez větších problémů nejmenší podnikatelé EET, neměl by podle něj být problém elektronicky posílat data ani pro lékaře.

Zkušební provoz má proběhnout dle návrhu ve druhém pololetí 2018, od ledna 2019 poběží systém naostro pro dobrovolníky. O tom, kdy má nastat další fáze, ve které bude e-neschopenka povinná, ministerstvo zatím jedná.

O elektronizaci zdravotnictví se mluví dlouho, ale změny jdou jen ztuha. Od příštího roku budou muset lékaři z ručně vypisovaných receptů přejít na elektronické, které byly již jednou odloženy. Důležité informace o lécích daného pacienta by tak mohly být k dispozici i dalším ošetřujícím lékařům.

Podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky je počítačem vybaveno více než 90 procent ordinací, v případě internetu je to asi o pětinu méně.

Francouzští pekaři upekli rekordní bagetu, snědli ji bezdomovci

  • Nejčtenější

Rusové se vrací. Putin propagandisticky slaví a těží z toho i tamní ekonomika

3. května 2024

Počátek války na Ukrajině vyvolal mezi některými Rusy už v únoru roku 2022 velké obavy. Během...

Kofola, fidorky, polévka z pytlíku. České potraviny nabízí Amazon i za tisíce korun

7. května 2024

Na americkém internetovém obchodu Amazonu prodává ostravská firma výhradně české výrobky. V nabídce...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Stanjurova další daň je prohrou pravicové politiky

3. května 2024

Premium Po zklamání z chabého výnosu windfall tax ministr financí plánuje, jak si na banky posvítit jinak –...

KOMENTÁŘ: Po solárním tunelu je tu další. Možná ještě větší

2. května 2024

Premium Čeští solární lobbisté otevírají šampaňské, protože se otevřela cesta k dalšímu solárnímu Klondiku,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Nad švarcsystémem už se smráká. Ale je to opravdu dobře?

8. května 2024

Premium Kontroloři dostali od letošního ledna do ruky nový nástroj k potírání nelegální práce. Je ale...

Chybějící byty, příliš vysoké nájmy. Krize bydlení zasáhla celou Evropu

9. května 2024

Dlouhodobá evropská krize bydlení zasahuje všechny země napříč kontinentem: od Nizozemska přes...

Na nákup s kufry peněz. Argentina tiskne bankovku v hodnotě deset tisíc pesos

9. května 2024

Roční míra inflace v Argentině dosáhla v březnu míry 287 procent, to je jedna z nejvyšších hodnot...

Za jízdu načerno hlouběji do kapsy. Horní limit pokuty se zdvojnásobí

9. května 2024  14:17

Pokuty za jízdu načerno a další přestupky ve veřejné dopravě se už řadu let nezvyšovaly. Nyní...

Malina požádala o přeměnu reorganizace v konkurz, soud padlému holdingu vyhověl

9. května 2024  12:06

Městský soud v Praze rozhodl o přeměně reorganizace Energetického Holdingu Malina na konkurz....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...