Diskuze

KOMENTÁŘ: Drahota bude dřít i střední třídu. Je to jako s vejci

Jednoduché řešení, jak zkrotit ceny energií, v současnosti neexistuje. Dělat ale z lidí, od poslední babičky až po firemní klientelu, pouhou platící stafáž a šermovat při tom trhem a Evropskou unií, to už by mělo konečně přestat, píše ve svém komentáři pro MF DNES předseda Spolku za přiměřené ceny energií (SPCE) Petr Bayer.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
MP

U ceny elektřiny by k velkému zlevnění mohlo dojít změnou systému určení ceny elektřiny.

Místo dosavadního systému, kdy je cena elektřiny určena cenou nejdražšího zapojeného zdroje (nejvyšší cena platí i pro nejlevnější zdroj- to je důvod miliardových zisků ČEZu &spol.)

Zavést systém, kdy každá elektrárna na burzu nabídne cenu, za kterou elektřinu na burzu nabídne. Zdroje budou připojovány od nejlevnějšího po nejdražší s tím, že každý připojený zdroj dostane zaplacenu nabídnutou cenu krát dodané množství elektřiny.

Cena pro spotřebitele se určí vydělením celkové zaplacené částky vydělené celkovým množstvím dodaných KWh.

Spotřebitel tak zaplatí průměrnou cenu z celé dodávky elektřiny (v létě to vycházelo asi 3,60Kč/kWh). Cenu nebude nutné stropovat, elektrárny budou mít pouze běžné zisky a úředníci nebudou muset vymýšlet všelijaké windfall taxy a podobné rovnáky na ohýbáky.

Pro lepší pochopení: pokud bude plynovka nabízet elektřinu za 20kč/kWh tak v případě připojení tuto cenu dostane zaplacenu. Ale jen ona, levnější zdroje dostanou zaplacenu svoji cenu (klidně 1Kč/kWh). Pro spotřebitele bude rozhodující průměrná cena z celé dodávky elektřiny. Ne ta maximální jako dnes (a nebo strop).

1 0
možnosti
PH

P94a75v48e60l 73H30e30k

1. 12. 2022 7:56

Vajíčko za 4 koruny? Ukažte mi kde, pod 6 korun ani náhodou.

0 0
možnosti
VZ

Vyhlídky jsou neveselé. Vláda se chová jak kdyby byla ona většinově vlastněná ČEZem, potažmo dalšími společnostmi. Pokud skutečně dojde k pádu statisíců a milionů lidí do chudoby, v zájmu akcionářů, tak lze očekávat hodně silné změny kurzu. A navíc nemusí být ani pokojné, jak praví citát Framcoise Villonma. Pak to může nabrat takový konec, že se už akcionářů nikdo na nic ptát nebude. A budou rádi, když svojí nenažranost zaplatí pouze těmi akciemi.

Nejhorší je, že se stále najdou bloudi typu pana Martynka, kteří básní o trhu, který v tomto oboru vlastně nikdy pořádně nefungoval, protože byl spíše politickým konstruktem na dotování OZE, ale teď se to rozsypalo definitivně.

3 0
možnosti
PK

Mně nikdo vejce nedře.

0 0
možnosti
MG

M90i26r91e27k 29G29a13j41e36r

30. 11. 2022 17:44

To je povzdech?

1 0
možnosti
JS

Ono by to nebyl velký problém, kdyby to byl krátkodobý výkyv na jednu zimu, ale jak ukazují výhledy, tak to bude na několik zim a i pak si budeme muset o cenách před kovidem nechat jenom zdát. Ono překonat krátký úsek pomocí úspor nebo půjčkou by asi zvládlo hodně lidí, ale dlouhodobou drahotu už nikoli, ta bude postupně drtit více a více lidí i firem, protože ty úspory a ani možnost si půjčovat jsou omezené.

2 1
možnosti
MH

Tak budou muset najit jeste jednu praci, zvysit kvalifikaci a vic delat ;-) Mlady tohle neresi, ty cestujou R^

0 0
možnosti
MK

Zastropování ceny je to nejhorší, co lze udělat, je to začátek krachu státního rozpočtu a začátek nedostatku dané komodity (viz Sýrie, Venezuela atd).

Co je špatně, je systém obchodování na energetické burze, kde se uměle stanovuje cena ve prospěch OZE. Bohužel je to zlatý důl, do kterého byl nainvestován vysoký politický i finanční kapitál a nikdo ze zainteresovaných nechcete přijít o tyto rychle narůstající příjmy. Ani politici (budou mít z čeho rozdávat) ani byznys (vidí státem garantovaný příjem bez nutnosti soutěžit na trhu).

7 1
možnosti
FL

A takovychle veci, co funguji pro blaho tandemu politik + podnikatel, je nespocet.

2 0
možnosti
VP

V77a45ň55u23r80a 55P36e46t73r

30. 11. 2022 9:57

Je třeba zastropovat cenu u výrobce. Zákon o cenách toto UMOŽŇUJE a fungovalo to tak za premiérů Klause a Zemana. Od té bandy zelených eurohujerů, co nám vládne ovšem nic pozitivního čekat nemůžeme, lze je pouze svrhnout další sametovou revolucí!

3 1
možnosti
JM

J59a73n 18M68a74r44e53k

30. 11. 2022 10:04

Jak byste to udělal u plynu nebo u nafty?

0 0
možnosti
AJ

Hlavně v mnohých případech není pro drahotu ani důvod. Ale náš trh je přece specifický, takže proč by nás trochu nesedřeli všichni. Tuhle potravináři, tuhle energie, tuhle popeláři, kteří přišli někde i s dvojnásobných zdražením..... a to jako proč????

Vláda spinká, měl přijít jednoznačný zásah, jako za covidu, když mohli stropovat ceny, měli určit maximální marži a hotovo. Ale to by musela být odvaha a chuť to řešit. Ještě před pár měsíci tvrdil Fiala, že stropování není možné......

3 2
možnosti
MK

Zastropování nebylo možné, dokud se na něm neshodla celá EU. Za popeláře není odpovědná vláda, ale místní komunální politici. Zeptejte se Babiše, proč plošně zdražuje potraviny - ovládá většinu trhu a právě on si k inflaci EU přisazuje naši místní přirážku...

0 0
možnosti
JZ

Perfektní článek. Až na to srovnání s vejci, to sedí do puntíku.

4 1
možnosti
MA

M29a92r40e27k 49A73b83s13i20k

30. 11. 2022 9:11

Kvůli 10-20 procentům populace, co byli na spotových cenách a vyplácelo jim to x let a najednou zjistili, že to už nejde a nebyli schopni během roku zajistit ceníkovou se nám ostatním zdražila cena od nového roku o 30 procent.

Bohužel tady se Paretovo pravidlo otočilo v neprospěch většiny (a nebo vlastně platí) ale ne pro ty bohaté...

1 1
možnosti
MT

Ano, spotové ceny vlastně pár let deformovaly trh, až nakonec bublina (BohemiaEnergy) praskla a trh zareagoval razantním výskokem cen. Putinovo ukrajinské dobrodružství pak zabránilo, aby se tržní ceny vrátily zpět k normálu (který samozřejmě už nebude takový, jako v roce 2020).

1 0
možnosti