Pozitivní trend táhne především automobilový průmysl. Ilustrační foto

Pozitivní trend táhne především automobilový průmysl. Ilustrační foto | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Špatně už bylo, doufají Češi. Ekonomice věří nejvíce za dva roky

  • 162
Důvěra v domácí ekonomiku je nejvyšší za uplynulé dva roky, oproti září se zvýšila o 1,7 bodu. Vyplývá to z nově zveřejněného konjunkturálního průzkumu, který každý měsíc provádí Český statistický úřad. Roste důvěra v průmysl, odvětví služeb i u spotřebitelů.

"Výrazný podíl na tom má vysoká důvěra v automobilovém průmyslu, kdy je pozitivní vývoj ovlivněn výší nových zakázek, kromě jiného i v nových modelových řadách vozů," uvedl Jiří Obst z oddělení konjunkturálních průzkumů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Odpovídá tomu také zvyšování využití kapacit ve zpracovatelském průmyslu, které v říjnu dosáhlo 83 procent. Respondenti očekávají pro příští tři měsíce růst tempa výrobní činnosti i mírný růst zaměstnanosti.

To jsou dobré zprávy pro spotřebitele, kteří postupný obrat v ekonomice k lepšímu také vnímají. "Češi, jindy zarytí pesimisti, vnímají situaci pozitivněji ve většině hlavních oblastí. V průmyslu je potom hlavní pozitivum rostoucí poptávka. České podniky pomalu zaznamenávají zlepšující se situaci například v Německu," uvedl analytik Home Credit Michal Kozub. Důvěra spotřebitelů je tak nejvyšší od února roku 2011.

Důvěra ve stavebnictví se nelepší

Podle statistického úřadu ze šetření mezi spotřebiteli mimo jiné vyplynulo, že se mírně zvýšily jejich úmysly pořídit si věci dlouhodobé spotřeby. To by mělo nahrávat obchodu, ale tam jsou zatím výsledky horší. Důvěra v tomto odvětví v říjnu klesla, a je dokonce nižší než před rokem. 

"Mizerná nálada nadále přetrvává také ve stavebnictví, které se stále pere s nedostatkem zakázek. V tomto směru se nic nemění ani v říjnu," říká Petr Dufek z investičního výzkumu ČSOB, podle něhož se celých 72 procent firem potýká s nízkou poptávkou, zatímco jen tři procenta stavebníků nevidí překážky pro svůj růst. "Vývoj podnikatelské i spotřebitelské důvěry je příznivou zprávou, která naznačuje, že oživení ekonomiky se nezadrhává ani v podzimních měsících," dodává Dufek.

Oživení eurozóny zpomaluje

Na druhou stranu včera zveřejněný předstihový ukazatel PMI za eurozónu, který zachycuje očekávání nákupních manažerů, vyvolal smíšené reakce. Zatímco v průmyslu se očekávání na růst naplnila, celkový index růst zpomalil.

"PMI za celý soukromý sektor byl jasným zklamáním. Index spadl na 51,5 z 52,2 bodu, přičemž se čekal naopak mírný růst na 52,4. Pokles byl tažen Francií, ale i Německem kvůli zhoršení v sektoru služeb," uvedl Tomáš Vlk z Patria Online. Podle něj oživení v eurozóně sice probíhá a je založeno na silnějších základech, když se i její periferie vrací k růstu. Na druhou stranu však klesají šance na další zrychlení. 

"Evropská centrální banka sice stále může hovořit o tom, že data naznačují mírné oživení, ale reálná ekonomika zůstává pomalá, inflace je nízko a euro silné. Banka tak má nadále blíže k dalšímu uvolnění měnové politiky než k začátku jejího zpřísňování,"dodal Vlk. Růst tak může zůstat slabý i v příštím roce, kdy už většina analytiků předpovídá české ekonomice zrychlení.

Pro příštích dvanáct měsíců jsou optimističtější i majitelé úspěšných tuzemských firem. Poradenská společnost EY v nedávném průzkumu mezi stovkou spolumajitelů středních a velkých českých firem zjistila, že téměř dvě třetiny z nich věří v růst svých aktivit a rozvoj podnikání a téměř polovina oslovených manažerů a majitelů chce nabírat nové zaměstnance.