Diskuze

Stát chystá jadernou přirážku, za nové Dukovany zaplatí všichni

Stát už našel způsob, jak zaplatit výstavbu nových bloků v Dukovanech. Pokud bude její produkce dražší než aktuální tržní ceny elektřiny, zaplatí lidé rozdíl ve svém účtu za elektřinu. Pokud bude naopak výkupní cena nižší, rozdíl se lidem odečte. Plyne to z návrhu bezemisního zákona, jehož cílem je zajistit financování výstavby nového jaderného bloku.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

Pokud vím, tak nikdo nesmí nabízet el. energii za jiné, než tržní ceny. To si vynutila EU. Proto platíme za elektřinu totéž co némci s trochu jinými platy. To je trochu riziko žalo ve Štrasburgu ne?

0 0
možnosti

No, ma to trochu hacek, co kdyz se stavba vyrazne prodrazi, naklady to budou opravnene?

Spise bych garantoval vykupni ceny elektriny, kdyz cena elektriny stoupne, nebude to stat nic navic, kdyz klesne pod urcitou uroven na trhu, zakaznici si priplati... paradoxne to ani nenastane, nebot spotreba elektriny bude rust a zdroju bude malo...

0 0
možnosti

J52a50n 21F77i22s77c89h15e47r

20. 5. 2020 23:20

"Vláda velmi spěchá." To je to, co chcete slyšet u rozhodnutí, které zatíží příští generace na desítky let dopředu. :-( Zvolil se také nestandardní postup. Nově tak ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) přišel s tím, aby se o této významné a také finančně náročné změně vedla krátká a omezená diskuse. Své vládní kolegyni Marii Benešové (za ANO) navrhl, aby jednotlivá připomínková místa měla na vyjádření k této novele pouhých deset dní. Navíc oproti tradičnímu průběhu schvalování návrhů zákonů, kdy se mají možnost vyjádřit různé resorty, jednotlivé kraje nebo kancelář prezidenta a odbory, chtěl Havlíček tento výčet výrazně osekat. Benešová mu v tom vyšla vstříc. Vydá to, že je vše už vymyšleno a teď je potřeba o tom nevést diskuze, ale protlačit to rychle, než se v tom někdo bude šťourat. Ideální postup pro tak nákladnou akci. Rozhoduje skupinka lidí, kteří nechtějí, aby jim bylo vidět do karet ve věci, která je silně ovlivňovaná různými lobbingy. Takže to udělají neprůhledně. Teď to jen zrychleně schválit i formálně. To nemůže dopadnout dobře.Rv

3 0
možnosti

je naprostá blbost JAKÁKOLIV investice do jádra ... proč prostě neinvestujeme do plynových elektráren??? může mi to někdo vysvětlit?

4 2
možnosti

Tak paroplyn stojí v Počeradech, ale kvůli palivovým nákladům spíše stojí než jede.

0 0
možnosti

Pokud to bude mít zadlužit několik dalších generací, je to skoro na referendum. Ať vybraný zhotovitel garantuje cenu a termín se kterými bude většina souhlasit a budem stavět. Ale takový to, uvidíme jak to vyjde a pak to rozpočítáme lidem je dost divný.

3 0
možnosti

E91m94i10l 31N18o50v87á85k

20. 5. 2020 13:18

Takhle to ale v zásadě bude. To "rozpočítávání" závisí na tom, jaká bude cena elektřiny na trhu v době provozu, ne na tom, kolik bude stavba stát.

0 2
možnosti

Problém je, že se postupně zvyšovali nároky na jaderné elektrárny z pohledu bezpečnosti. To vedlo spolu s dalšími faktory k značnému nárůstu nákladů na výstavu jaderný elektráren. Už tak nekonkurenční JE se staly ekonomicky naprosto nevýhodné o proti jiným zdrojům. Prakticky pořád se stává JE více a více drahou. U posledních čtyř dostavěných JE v Evropě došlo k překročení nákladů o 219 - 332 %. Každá další se víc prodražovala. Musíme počítat s tím, že cena stoupne násobně zejména o proti skromným odhadům. Cena do 160 miliard korun je nesmyslná. I když chápu, že není cena snadno odhadnutelná, tak i hodně optimistický odhad by měl začínal na vyšších číslech. Reálná cena pak bude ještě násobně vyšší, jak to u takových staveb bývá.

3 0
možnosti

Tak ono bude záležet na tom, jaké změny stát schválí. Prakticky je elektrárna stavba jako každá jiná, proč by nemohla platit pravidla pro její podobu platná v době jejího povolení ?

1 0
možnosti

M77i53l32a31n 13N63o35v21ý

20. 5. 2020 11:39

Zajímal by mě názor paní Drábové na mém místě. Nic by z toho neměla, financovalo by se z jejích daní.

0 0
možnosti

Celkem dobrá zakázka. Neví se kolik to bude stát, neví se jak dlouho se to bude dělat, jediné co se přesně ví je, kdo to zaplatí. Ani se nedivím, že je o to takový zájem. Angličani mohou vyprávět.

2 0
možnosti

J11a95n 34F33i82s68c52h26e24r

20. 5. 2020 11:39

Bude to stejně mnohem dražší než všechny odhady. Ostatně jádro je stále dražší, takže dodržet cenu u takové je problém i ve státech, kde si jinak tohle dokáží pohlídat.

1 0
možnosti

M52i66l64a62n 85N23o69v50ý

20. 5. 2020 10:21

Za 20 let budou k dispozici baterie a zdroje s decentrální výrobou, velký zdroj na jednom místě s obrovskými náklady na údržbu bude pomník.

3 5
možnosti

Jenže elektroenergetika se nemůže stavět na technologiích které možná někdy vzniknou, ale na těch, co existují. Elektroenergetika je v tomto pohledu hodně konzervativní.

2 1
možnosti