Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nižší důchod pro bezdětné? Babiš zvažuje Rusnokův model penzijní reformy

  • 1577
Podle premiéra Andreje Babiše by měla důchodová reforma stát na dvou bodech: každý by si měl spořit na vlastní pěst a kdo vychová víc dětí, bude oceněn. Jeho vize nového penzijního systému, kterou přiblížil Lidovým novinám, počítá se třemi pilíři. Nárok na dávku z prvního z nich by měli pouze lidé, kteří vychovali aspoň jednoho potomka.

Podle deníku načerpal premiér inspiraci u nynějšího guvernéra České národní banky. 

„Dostal jsem nedávno od pana Rusnoka návrh důchodové reformy, která už byla na stole v roce 2004 a zaujalo mě to. Jak je reforma spočítaná, údajně vychází, že systém by byl udržitelný,“ uvedl Babiš.

Model stojí na třech pilířích, dvou povinných a jednom dobrovolném. Základem Rusnokova systému je rovný důchod podle počtu dětí a k tomu povinné spoření.

Chcete spokojené stáří? Porovnejte si nabídky, jak se zajistit.

Do prvního pilíře v tomto modelu odvádí peníze všichni aktivní jedinci a tyto finance jsou zdrojem průtokových výplat penzí, píší Lidové noviny. Nárok na dávku z něj by však měli pouze lidé, kteří vychovali aspoň jedno dítě. Maximální výše této dávky, odpovídající polovině průměrné mzdy, by náležela rodičům minimálně trojnásobným.

„Věcí, které kolem toho musíme řešit, je strašně moc. Potřebujeme zvýšit porodnost, ne 1,7 dítěte na ženu, ale 2,1. Potřebujeme, aby ženy rodily v pětadvaceti, ne ve třiceti, i ze zdravotních důvodů,“ tvrdí premiér.

Průtokové výplaty penzí v současnosti představují stěžejní, ne-li jediný zdroj příjmů lidí v důchodovém věku. Systém v praxi funguje tak, že tyto penze financují ekonomicky aktivní lidé. Z důchodového pojištění, které pracující odvádějí ze své hrubé mzdy, se obratem vyplácejí starobní a jiné důchody.

Populace stárne, výdaje na důchody rostou

V souvislosti s demografickým vývojem, zejména prodlužováním průměrné délky života a s tím spojeným stárnutím populace, se vedou diskuse o udržitelnosti tohoto průběžného financování penzí v budoucnosti. Podíl penzistů oproti lidem v produktivním věku totiž dlouhodobě narůstá.

Čím dál rychleji rostou i výdaje na důchody a pokud nedojde k zásadní reformě systému, je podle ekonomů zapotřebí začít co nejdřív se zvyšováním důchodového věku. Tento závěr potvrzují i statistici. Český statistický úřad (ČSÚ) letos poprvé vypracuje pro vládu zprávu o důchodovém systému. Před Vánocemi ČSÚ na svých stránkách zveřejnil čísla, na nichž bude tato analýza stát.

Z jeho Zprávy o očekávaném vývoji úmrtnosti, plodnosti a migrace v ČR vyplývá, že čtyřicátníkům a mladším by se mohla vidina důchodu začít vzdalovat. Platí přitom, že čím dřív k postupnému zvyšování důchodového věku dojde, tím lépe se finanční dopad rozloží na více ročníků.