Družstva pomalu mizejí

  • 1
Tři roky stačily českému zemědělství k tomu, aby z mapy venkova zmizelo 110 družstev. V zemědělství jejich počet ubývá ve prospěch obchodních společností. Družstev zbylo asi 630, naopak obchodních společností loni bylo přes dva tisíce.

To je o dvě stovky více než v roce 2000.

Snižuje se i plocha, kterou družstva obhospodařují. Na obchodní společnosti z celkového množství více než 3,6 milionu hektarů zemědělské půdy připadá podle Českého statistického úřadu téměř polovina, na družstva už jen zhruba čtvrtina.

Podle tajemníka Agrární komory Jana Záhorky však nepředstavuje akciová společnost lepší typ hospodaření než družstvo. "Jejich úbytek je způsoben tím, že podle současného zákona jsou v řadě případů neřešitelné jejich dluhy z doby transformace, kdy mají lidem často vydat více majetku, než vlastní," vysvětluje.

V zemědělství dnes podniká zhruba 54 tisíc farem, jejich počet zůstává zhruba na úrovni roku 2000. Z nich skoro 95 procent jsou soukromníci, řada hospodaří jen pro sebe. Starají se však jen asi o 28 procent zemědělské půdy.

Nejdůležitější roli v českém zemědělství tak nadále hrají velké podniky, zatímco v zemích Evropské unie je to naopak a zemědělství se zpravidla opírá o rodinné farmy. Průměrná česká soukromá farma hospodaří na skoro dvaceti hektarech, což je zhruba o půldruhého hektaru více než před třemi lety.

Družstva a společnosti, kterých je dohromady 2784, v průměru hospodaří na 937 hektarech ve srovnání s 989 hektary v roce 2000. Největší plochy blížící se 1500 hektarů mají v průměru stále zemědělská družstva.

Podle údajů ČSÚ v českém zemědělství zbylo asi 163 tisíc pracovníků, z toho zhruba třetina ve věku 50 až 59 let a jen 65 procent z nich pracuje v zemědělství na plný úvazek.

České zemědělství loni podle předběžných údajů skončilo ve ztrátě okolo jedné miliardy korun. Podle údajů ministerstva zemědělství jde sice o hrozivý výsledek, ale ve srovnání s rokem 2002 to znamená zlepšení. Tehdy zemědělci skončili s celkovou ztrátou zhruba 3,5 miliardy korun.

Zemědělský svaz přitom ještě nedávno odhadoval, že se zemědělci loni propadli do ztráty 2,3 miliardy korun. "Konečné číslo bude k dispozici po posledním červnu, kdy skončí velkým zemědělským podnikům lhůta pro podání daňového přiznání," řekl Pavel Kovář z ministerstva zemědělství.

Celkově loni zemědělská výroba meziročně poklesla o pět procent. "Loňský rok nebyl tak úplně špatný," míní předseda Asociace soukromého zemědělství Stanislav Němec. Sklizeň celkově klesla a menší úroda, která byla v celé Evropě, pomohla k růstu cen. "Některé podniky se také zřejmě naučily hospodařit," uvedl Němec.

Stále však podle něho přežívá řada firem, které by už v zemědělství neměly být a kazí celkové výsledky.