S jadernou elektrárnou Temelín se někteří ekologové dodnes nesmířili. Ilustrační foto

S jadernou elektrárnou Temelín se někteří ekologové dodnes nesmířili. Ilustrační foto | foto: Jan Bayerle

Drábová: Česko potřebuje více jaderných reaktorů

  • 66
Vyrostou v Česku další chladící věže jaderných elektráren? Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová se domnívá, že je to nezbytně nutné. Jedině pomocí jaderné technologie lze podle ní pokrýt stoupající energetické nároky.

Drábová to řekla na kongresu energetického průmyslu ČEPKON. Státní energetická koncepce počítá s tím, že po roce 2020 stoupne spotřeba elektřiny v Česku proti současnosti o 50 procent.

Drábová připustila, že energie z jádra není pro ČR ani jiné státy dlouhodobým řešením, protože celosvětové zásoby uranu vystačí pro současných 443 aktivních jaderných reaktorů po celém světě asi na sto let.

"Jednou vyčerpáme i zásoby fosilních paliv a nakonec nám jako lidstvu nezbude nic jiného než obnovitelné přírodní zdroje. Dnes ale zatím nemáme technologie na jejich efektivní využití, stejně jako je tomu například u jaderné fůze. Proto tvrdím, že  jaderná energie nám dává především čas," řekla Drábová.

V současné době představuje jaderná technologie nejlevnější zdroj energie. Výstavba jaderné elektrárny sice stojí více peněz než srovnatelné elektrárny na uhlí či zemní plyn, levnější jsou ale investice do paliva i celkový provoz.

"Evropská pětadvacítka je největší jadernou velmocí na světě, co se týká mírového využití. Produkuje o osm procent více jaderné energie než Spojené státy americké, třikrát více něž Japonsko a sedmkrát více než Ruská federace," uvedla Drábová.

Jaderná energie se na celkové spotřebě EU podílí z 35 procent. V ČR vychází z celkového množství vyrobené energie na dvojici jaderných elektráren Dukovany a Temelín asi třetina. Státní energetická koncepce počítá s tím, že si stejný poměr jaderná energie uchová i po roce 2030.