Dr. Oetker zcela ovládl firmu Bohemia Sekt

P r a h a (mp, ciz) - Tuzemskou jedničku mezi producenty vín - skupinu Bohemia Sekt ovládl největší německý výrobce šampaňského Henkell & Söhnlein z rodiny mamutího potravinářského koncernu Dr. Oetker. Spolu s mateřským závodem Bohemia Sektu ve Starém Plzenci německá společnost získala kontrolu i nad jejími třemi akvizicemi - společnostmi Víno Mikulov, Révovin Velké Bílovice a Zemědělskou společností Pálava. Tím získala zhruba čtvrtinu tuzemského trhu s vínem.

Německá společnost ke svém zhruba třetinovému podílu přikoupila dalších 54 procent akcií Bohemia Sektu od finanční skupiny PPF za 415 milionů korun. To je zhruba o čtvrtinu více, než jaká je hodnota akcií firmy na burze. "Prodejem jsme reagovali na veřejnou nabídku na odkup akcií Bohemia Sektu za cenu 4300 korun za akcii," sdělil mluvčí PPF Ivan Lackovič.
Henklell & Söhnlein do Bohemia Sektu vstoupil již před třemi lety a postupně svůj původně desetinový podíl zvýšil až na 35 procent. Na řízení firmy se přes velkou snahu nikdy nepodílel, neboť PPF mu v tom z pozice majoritního vlastníka bránil.
Nyní Němci drží necelých 90 procent akcií českého producenta. "Zatím se k obchodu nebudeme vyjadřovat, protože nebyl úplně vypořádán," sdělil bez bližších podrobností mluvčí Henkell & Söhnlein Jan Rock.
Skupina Bohemia Sekt soustředí dva největší producenty vín v zemi - mateřský závod ve Starém Plzenci a Víno Mikulov loni dohromady prodaly 30 milionů litrů a utržily 1,35 miliardy korun. Zisk by se měl podobně jako v minulých letech pohybovat v řádu desítek milionů korun. Skupina se soustředí hlavně na tuzemský trh, vývoz tvoří necelou desetinu produkce. Do zahraničí putují zejména značkové sekty.
Podobně jako PPF i management podniku se k několikaleté snaze německého výrobce o ovládnutí společnosti stavěl velmi rezervovaně. "Po počátečním oťukávání nakonec došlo ke shodě a přátelskému převzetí," říká nyní šéf Bohemia Sektu Josef Vozdecký.
Henkell & Söhnlein je největším producentem sektů v Německu a v poslední době rozšířil své aktivity i do střední Evropy.
"Nyní máme vlastní výrobní závody v Polsku a Maďarsku," sdělil Jan Rock. Tržby uskupení loni byly 980 milionů marek, tedy zhruba 18,5 miliardy korun.
Vedení společnosti Bohemia Sekt si od nového majitele slibuje především posílení vývozních aktivit na východních trzích. "Je to silný partner obchodním řetězcům, které ve všech zemích regionu výrazně expandují," sdělil Vozdecký.