Ministryně financí Alena Schillerová přichází na jednání Poslanecké sněmovny,...

Ministryně financí Alena Schillerová přichází na jednání Poslanecké sněmovny, která má jednat o prodloužení nouzového stavu o jeden měsíc. (7. dubna 2020) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Podpořme i zaměstnance na DPP a DPČ, navrhla opozice. Poslanci to zamítli

  • 159
Pětadvacetitisícová podpora se plošně týká všech živnostníků. Lidé, kteří pracují na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti (DPP a DPČ), však na tyto peníze nedosáhnou. Ráda by to změnila opozice, s návrhy však ve Sněmovně neuspěla.

Svůj plán na pomoc pro osoby pracující na takzvané dohody mimo pracovní poměr představili opoziční poslanci v čele s Mikulášem Ferjenčíkem v pondělí. „Finanční podpora těmto lidem musí být rychlá, lehce administrovatelná a v dostatečné výši,“ stojí v jejich pozměňovacím návrhu.

„Tyto parametry současné dávkové systémy nesplňují a osoby propadají existující záchrannou sítí,“ dodává. Podpora by podle něj byla o 300 korun denně nižší než pro OSVČ. Za celé období by to tak bylo 15 tisíc korun.

Ministryně financí Alena Schillerová v úterý na tiskové konferenci nejprve namítla, že by bylo možné podpořit jen část pracujících na DPP a DPČ. Pokud totiž vydělávají méně než deset tisíc měsíčně, neplatí žádné daně ani další odvody – a nejsou tak nijak evidování.

Při večerním hlasování však opoziční návrhy neuspěly. Podpora se tak bude vyplácet jen klasickým OSVČ.

Podle Schillerové se vláda podporou zaměstnanců na DPP a DPČ plánuje zabývat v budoucnu. Zatím se k tomu však nedostala. „Řešili jsme ty nejaktuálnější věci,“ řekla na úterní tiskové konferenci. „Nevymlouváme se, ale ty zákony vznikají přes noc. Budeme to muset otevřít na vládě,“ dodala.

Upozornila také, že pokud se jedná o „dohodáře“, kteří zároveň fungují také jako OSVČ, na pětadvacetitisícovou podporu dosáhnou.