Na kouření všichni prodělávají, kromě tabákových firem, říká lékařka

  16:17aktualizováno  26. června 12:53
Elektronické cigarety jsou pro okolí škodlivé asi tolik, co divadelní kouř, tedy vůbec, říká lékařka Eva Králíková. Přesto je chce „protikuřácký zákon“ zakázat stejně jako klasické cigarety, v nichž je asi sto rakovinotvorných látek. Někteří lékaři upozorňují na to, že je nesmyslné, aby zákon reguloval e-cigarety, které pomáhají kuřákům s odvykáním.

Eva Králíková, lékařka Centra léčby závislosti na tabáku. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Na otázky spojené s kouřením, jeho ekonomickými dopady a chystanou regulací, odpovídala čtenářům doktorka Eva Králíková z Centra pro závislé na tabáku 1. LF UK a VFN v Praze. „Pokud jde o riziko pro okolí, je blízké nule, asi jako v případě divadelního kouře,“ uvedla.

Na druhou stranu však podle ní není správné budit dojem naprosté bezpečnosti, protože e-cigarety jsou špatným vzorem pro děti a mohly by normalizovat kouření.

ON-LINE rozhovor

Odpovědi doktorky Evy Králíkové čtěte ZDE.

Králíková se otevřeně nevyjádřila, zda e-cigarety v restauracích zakázat či ne. Někteří lékaři jsou ale proti a také čtenáři v on-line rozhovoru upozorňovali, že jim e-cigarety pomohly v boji s kouřením.

Zákon je podle Králíkové nepřehledný, je v něm řada výjimek a není zatím jasné, jaký bude výsledek. „Tabákový průmysl se logicky snaží přijetí takového zákona co nejvíce oddálit a co nejvíce zkomplikovat výjimkami,“ uvedla. Negativní dopad na restaurace nečeká, ve většině zemí se totiž návštěvnost naopak zvýšila.

„Výrobci cigaret vědí, že pokud bude pohostinství nekuřácké, klesne prodej cigaret o několik procent,“ uvedla doktorka. Důvody jsou tři: někteří přestanou, ti, kdo nepřestali, kouření omezí a hlavně začne méně mladých. „První cigarety v restauraci jsou typické,“ dodala.

Eva Králíková rovněž odmítá častý argument, že kouření pomáhá zvýšit příjmy státu díky výběru spotřební daně. „Kouření je jednoznačně pro stát, pro zdravotní pojišťovny i nás všechny prodělečné - kromě tabákového průmyslu. Na daních z cigaret se vybere kolem 50 až 60 miliard korun ročně, ale náklady jsou zhruba dvojnásobné,“ míní.

Podle ní navíc peníze, které nebudou vydávány za cigarety, utratí lidé jinde a tím ekonomiku podpoří. „Peníze pak půjdou zejména do služeb. To zaměstná více lidí na rozdíl od výroby cigaret, která je velmi automatizovaná... Klesne prodej cigaret, ale stát vydělá víc,“ dodala.

Ceny cigarety v Česku jsou na velmi nízké úrovni. Například v New Yorku, Norsku nebo Austrálii krabička stojí v přepočtu 200 až 300 korun. Za průměrný plat si lidé koupí skoro dvojnásobné množství cigaret než před dvaceti lety.

Protikuřácký zákon

Návrh, který před časem schválila vláda a nyní míří k poslancům, nařizuje úplný zákaz kouření v restauracích, na koncertech a tanečních zábavách. Stejné omezení jako pro tabákové výrobky má platit i pro elektronické cigarety a bylinné výrobky ke kouření. Platit má od příštího roku.

Ministerstvo zdravotnictví, které návrh předložilo, argumentuje, že současná úprava, kdy má provozovatel možnost provozovat kuřácké zařízení nebo zařízení s vyhrazenými prostory, je nedostatečná. A to hlavně kvůli ochraně ostatních návštěvníků a zaměstnanců.

Proč se s tím svezly i elektronické cigarety, jejichž dopad na okolí je mizivý, ale není jasné. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček už ale připustil, že další diskusi o e-cigaretách se nebrání.

K odlišnému přístupu k e-cigaretám kromě lékařů a hospodských vyzývají i lidé, kteří se kolem e-cigaret točí. „Pokud zakážou i elektronické cigarety bez nikotinu, tak můžou rovnou zakázat mátový čaj v restauracích, protože z toho jde úplně stejná pára,“ říká Bohdan Resler, majitel firmy Ecoliquid, která v Česku vyrábí náplně do elektronických cigaret.

“Naše náplně neškodí, každou šarži testujeme před uvedením na trh v akreditované laboratoři pro celou EU. Obsah nikotinu je vždy v souladu s normami a neprokázaly se žádné karcinogenní látky,“ dodává Resler.

Autoři: ,

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Cestovatele Zikmunda s Hanzelkou uctí i nově vydaná speciální známka

Příležitostný aršík Století cestovatelů Hanzelky a Zikmunda.

Cestovatel Miroslav Zikmund slaví 100. narozeniny a ke gratulantům se přidává i Česká pošta. Od čtvrtka budou na...

Předčasné splacení hypoték zlevní. Pravidla chce změnit ČNB

Manželé Sýkorovi nedávno splatili hypotéku na svůj dům. Nyní chtějí pomoct s...

Česká národní banka chce opět zasáhnout do trhu s hypotékami. Poté, co loni odřízla zpřísněním pravidel část klientů od...

Zdraví jednoho Čecha stojí ročně přes 36 tisíc, sám nejvíc zaplatí za léky

Ilustrační snímek

Zdravotní péče v Česku stála v roce 2017 v průměru přes 36 500 korun na jednoho obyvatele, přitom v roce 2010 to bylo o...

Najdete na iDNES.cz