Zákaz kouření v restauracích: zákon zabíjí řevnivost vládních stran

  16:24aktualizováno  16:24
Radovat se mohou zatím kuřáci, provozovatelé hospod, v nichž se kouří, a tabáková lobby. Zákon, jenž by zcela zakázal kouření v restauracích, doplácí na řevnivost v koalici. Už půl roku ČSSD blokuje projednávání protikuřáckého návrhu od poslance ANO Radka Vondráčka a čeká na návrh svého ministra zdravotnictví, který ale nepustili vládní právníci.

Kouření v restauraci | foto:  Petr Topič, MAFRA

„Uděláme takový pokus,“ řekl šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek a navrhl, aby Sněmovna projednala příští týden zákon na jednu stránku, který by kouření ve vnitřních prostorách restaurací zcela škrtl. Pro ale bylo jen 70 ze 175 přítomných, bylo třeba najít 88 hlasů. S ANO hlasovali lidovci, Úsvit, někteří jednotlivci z dalších stran a jen čtyři sociální demokraté. (jak poslanci hlasovali, se můžete podívat zde

Češi proti cigaretám

Zákaz kouření v restauracích by si přálo až 78 procent Čechů. Až 62 procent pak uvedlo, že jim kouření v restauracích, hospodách a kavárnách vadí. Vyplývá to z nového výzkumu Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a agentury Ipsos.

Výzkum navazuje na zjištění z roku 2012. Tehdy kouření v restauracích vadilo 52 procentům populaci. V porovnání s letošními výsledky tak číslo vzrostlo. Celkové číslo "78 procent pro zákaz" zůstalo stejné, zvýšil se však počet lidí, kteří jsou rozhodně pro zákaz kouření v restauracích. Z 28 procent v roce 2012 vzrostl na 40 procent v letošním roce.

Prakticky stejný obrázek je ve Sněmovně k vidění od loňského října, kdy poslanci návrh začali projednávat, ale až úplně nakonec programu, takže téma jen nakousli. A od 24. října 2014 se ANO marně snaží, aby se k přerušenému bodu zakazujícímu kouření v restauracích vrátili. Marně. Opakuje se to každou schůzi.

„Myslím, že to není o kuřácké lobby. U nás v klubu je řada kuřáků, včetně mě, a všichni tento návrh podporujeme, včetně mě, protože je jednoduchý a rychle realizovatelný. Proti tomu je návrh ministra Němečka, který řeší i jiné toxikomanie a navíc má skluz v legislativním procesu. Byl v legislativně radě, ta ho ale vrátila, aby zákon opravil. Sociální demokraté nám řekli, že z jejich pohledu má přednost vládní návrh. Přitom jsme jedna z posledních zemí v Evropě, kde je možné kouřit v restauracích. To chceme napravit,“ řekl v úterý ve Sněmovně iDNES.cz Faltýnek.

Sociální demokraté tento pohled odmítají. „Problém je v tom, že máme na programu spoustu bodů, které jsou také důležité. Nemyslím si, že by vysokoškolský zákon, registr smluv, biopaliva, byly málo důležité. Vládní koalice by měla projednávat především vládní návrhy, poslanecká iniciativa by měla být doplňková,“ prohlásil šéf poslanců ČSSD Roman Sklenák. „Až se bude hlasovat o zákazu kouření, budu pro. Ale teď jsem byl proti. Jde mi o to, abychom se tu nepředbíhali, kdo předloží nějaký návrh,“ dodal Sklenák.

Zadrhlo se to na protidrogovém fondu, říká Němeček

Ministr zdravotnictví Němeček se iDNES.cz dušoval, že mu jde o to, aby zákon proti kouření v restauracích prošel a už příští rok platil. Připustil, že jeho návrh narazil u vládních právníků.

„Záleží na legislativní radě vlády, až se dořeší otázka protidrogového fondu, na tom se to zadrhlo,“ řekl Němeček. Do protidrogového fondu by mělo jít procento vybrané ze spotřební daně.

Svou iniciativu, kterou zatím nedokázal prosadit ani na program jednání vlády, pojal více zeširoka. Jeho návrh neřeší jen kouření, ale i dostupnost nealkoholických nápojů v restauracích. Jde o to, aby pivo v hospodě nebylo nejlevnějším nápojem, krerý se tam prodává. Němečkův návrh počítá i s tím, že hospodští by měli ručit za to, že u nich v podniku nejsou podnapilí mladiství, což by ve spolupráci s policií více kontrolovala Česká obchodní inspekce. (více zde)

Ministra zdravotnictví nijak nezneklidňuje, že místo dvou protikuřáckých návrhů, což by naznačovalo větší šanci, že aspoň jeden projde, neprojednává zatím Sněmovna nic.

„Musí se snažit ti, kteří předkládají, aby se to na program dostalo,“ řekl Němeček k tomu, že už přes půl roku se poslanci o omezení kouření v restauracích odmítají byť jen bavit.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

Další z rubriky

Konec července bude horký a suchý. Příští týden rtuť vyšplhá na 34 stupňů

Kropící vůz zpříjemňuje horký den obyvatelům Zlína. (14. června 2019)

Přelom července a srpna bude teplý a suchý, příští týden rtuť teploměru vystoupá až na 34 stupňů. V příštích čtyřech...

Přes zákaz se těží zdravé stromy, tvrdí lesníci. Chřadnou i listnáče

V lesích se těží násobně více dřeva, to je potom potřeba odvézt. Cestou ke...

Část lesníků tvrdí, že přestože to zákon zakazuje, mizí z lesů při kůrovcové těžbě tisíce kubíků zdravých stromů....

Ve škole se budou anglicky učit Češi s Italy či Indy, založil ji Američan

Američan Dale Lehnhoff v Budějovicích založil základní školu, kde se bude učit...

Měl problémy sehnat prostory, pral se s formuláři a potřebnými dokumenty. Jak sám říká, pochopil, proč ve městě žádná...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz