V Železné Rudě budou vařit světlá i tmavá piva.

V Železné Rudě budou vařit světlá i tmavá piva. | foto: Profimedia.cz

Do Železné Rudy se vrací výroba piva

  • 4
Po pětačtyřiceti letech se bude v Železné Rudě vařit pivo. Majitel hotelů Belveder a Grádl František Strnad vloží do stavby pivovaru ve sklepích hotelu Belveder téměř dva miliony korun a tvrdí, že čepovat se bude už o prvním červencovém víkendu.

"Budeme vařit jedenáctku, dvanáctku, třináctku, světlou i tmavou, podle původních receptů," vysvětluje Strnad. Chuť bude mírně uzpůsobena současným trendům. Letos se vyrobí 300 až 500 hektolitrů.

Pivo je určeno pro oba hotely, ale i pro speciální pivnice v Klatovech a německém Zwieselu. V první fázi půjde o točené, ale už koncem roku by měl majitel nabízet pivo v lahvi. Garantem výroby bude pivovarský odborník Josef Krýsl, dlouholetý zaměstnanec Plzeňského Prazdroje.

Krýsl platí za jednoho z největích pivovarnických odborníků v Česku a patří mezi propagátory moderních způsobů čepování a ošetřování piva. Právě jeho jméno stojí za projekty některých menších pivovarů, kterým se v posledních letech nebývale daří.

Cena bude podle slov Františka Strnada kolem 20 korun za půllitr. "Nebudeme na pivě vydělávat, chceme poskytovat dobré služby v hotelích," prohlašuje podnikatel.

Původní pivovar v Železné Rudě začal vařit pivo v roce 1787, o 55 let dříve než ten plzeňský. Poslední várku zlatavého moku uvařil v červenci 1962 sládek Josef Plevka, dnes spolumajitel soukromého pivovaru Chodovar v Chodové Plané na Tachovsku. Poté byl pivovar srovnán se zemí. "Hlavně díky panu Plevkovi jsme výrobu obnovili," říká František Strnad.

Železnorudský hotel Grádl zprovoznil už před dvěma lety pivovarské muzeum, otevřené každé odpoledne kromě víkendu.

, ,